В Україні 6 лютого було продовжено режими воєнного стану та загальної мобілізації. Тож чоловіки призовного віку надалі отримують повістки і можуть бути мобілізовані до війська.
Крім того, депутати Верховної Ради 243 голосами підтримали законопроєкт про зміни в процесі мобілізації в першому читанні. За словами парламентарів, він може набрати чинності не раніше ніж у квітні.
До якого віку можуть мобілізувати в Україні
Як пояснюють юристи, запас військовозобов’язаних поділяється на дві категорії. До запасу першої належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули за цей час військово-облікову спеціальність.
Друга категорія – військовозобов’язані, які служили, але не здобули військово-облікової спеціальності, або взагалі не проходили службу, зазначає адвокат Ростислав Кравець.
Відповідно до статті 28 закону "Про військовий обов’язок і військову службу", запас військовозобов’язаних поділяється на два розряди залежно від віку.
Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
– перший розряд – до 35 років,
– другий розряд – до 60 років.
Військовозобов’язані офіцерського складу в запасі теж поділяються на розряди за віком:
– перший розряд: молодший офіцерський склад – до 45 років; старший офіцерський склад: майор (капітан 3-го рангу), підполковник (капітан 2-го рангу) – до 50 років; полковник (капітан 1-го рангу) – до 55 років; вищий офіцерський склад — до 60 років.
– другий розряд: молодший та старший офіцерський склад – до 60 років; вищий офіцерський склад – до 65 років.
Максимальний вік для перебування в запасі другого розряду – це загалом максимальний вік для перебування в запасі ЗСУ та інших військових формувань.
"Відповідно, чоловіки, які досягли 60 років, не підлягають мобілізації, оскільки набули граничного віку перебування в запасі ЗСУ. Після досягнення граничного віку чоловіка виключають з військового обліку", – пояснив Ростислав Кравець.
Водночас юрист додав, що громадяни, старші за 60 років, можуть приєднатись до лав ЗСУ за власним бажанням та бути добровольцями.
____________________________________________________
Мобілізація в Україні: Раді пропонують запровадити "сертифікат захисника" як заміну ТЦК
У Верховній раді України обговорюють запровадження "електронного сертифікату захисника". Його хочуть видавати військовозобов'язаним громадянам, щоб здійснити "смарт-мобілізацію". Про це повідомив голова фракції "Слуга народу", член комітету Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Давид Арахамія в ефірі телемарафону.
.
Нардеп стверджує, що "нікому не подобається, коли їздять автобуси ТЦК, які знімають людей із громадського транспорту чи у магазині десь ловлять". Тому у парламенті шукають альтернативу, щоб далі проводити мобілізацію. Він зазначив, що вже ухвалений закон дозволяє створити електронний реєстр в системі "Оберіг", через яку можна буде отримати "сертифікат захисника".
"Якщо ви пам'ятаєте, у нас коли COVID був, усі повинні були ходити з таким згенерованим сертифікатом, який показував, чи вакциновані вони чи ні. Ось таким чином буде сертифікат, який отримають або через інтернет, або в ТЦК. Навіщо це? Щоб ми розуміли, скільки людей теоретично може бути призвано, і в такий спосіб організувати так звану "смарт-мобілізацію", - сказав Арахамія.
За його словами, чоловікам з таким сертифікатом можуть повідомляти орієнтовні терміни призову, щоб вони змогли підготуватися. Арахамія також зауважив, що необхідно знайти баланс між стимулюванням та каранням за відмову від отримання сертифікату, щоб забезпечити ефективну мобілізацію. Однак у Раді поки немає остаточного рішення.
"Але треба мати якийсь примус. Ми не знаємо, що це буде - будемо шукати баланс між першим та другим читанням, розмовляти всередині парламенту між всіма фракціями і, думаю, знайдемо врешті-решт якесь компромісне рішення, яке дозволить з одного боку стимулювати людей це робити, з іншого боку - карати їх якось, але, як то кажуть, не летально... Або люди врешті решт скажуть: та нехай вони по вулицях їздять, як зараз, не треба нічого електронного... Я теж допускаю, що може бути і такий сценарій, якщо буде консенсус певний політичний", - заявив він.
Добавить комментарий