Окупанти та їх посіпаки намагаються переконати мешканців Херсонщини, що до того, як в регіон «прийшла Росія», люди на півдні України жили в кам'яному сторіччі. Звісно, такі спроби - марні, бо розраховані на дурнів, яких можна зустріти хіба що в РФ. Але херсонські окупаційні «чиновники» і підконтрольні окупантам медійники з маніакальною впертістю продовжують говорити про «погану Україну» і «хорошу Росію», яка не захоплює території, не вбиває мирних людей, не порушує нахабно правові і моральні норми, а «рятує» і «несе цивілізацію».
Ось і окупаційний «міністр охорони здоров'я Херсонської області» Вадим Ільмієв вирішив внести свою лепту в цю справу і висловився про ситуацію з ліками в Херсонській області і взагалі в Україні.
 
Що кажуть окупанти
В сюжеті підконтрольного росіянам херсонського телеканалу «Таврія» про відкриття в Херсонській області так званих «державних аптек» окупаційний «міністр охорони здоров'я Херсонської області» Вадим Ільмієв сказав, що в Україні не було власної фармацевтичної промисловості і продавалися ліки виключно імпортного виробництва.
 
 
Ось - цитата з коментаря «міністра» мовою оригіналу:
«Украинских производителей медицинских препаратов у нас как таковых не было. Они (ліки, - МОСТ) были все иностранного производства. И я скажу, что по качеству российский производитель совсем не хуже, а по некоторым позициям он даже превосходит иностранные аналоги».
 
В сюжеті йшлося про намір окупаційної адміністрації Херсонської області відкрити на окупованій частині області сорок так званих «державних аптек», де начебто буде «мінімальна націнка». В сюжеті йшлося про «надприбутки українського фармацевтичного бізнесу», називався такий показник як 700-відсоткова рентабельність.
 
При цьому і автор сюжету, і Ільмієв усіляко уникали згадувань про теперішню ситуацію у фармацевтичній сфері на Херсонщині. Бо довелося б згадувати про безконтрольне завезення в Херсонську область ліків і продаж їх у непристосованих приміщеннях, просто на ринках - на вулиці зі столиків або з багажників машин, навіть з землі. Довелося б згадати і про захмарно завищені ціни на медикаменти, які порівняно з довоєнною вартістю подорожчали в три, в п'ять, а то й більше разів. Але про сьогодення в сюжеті нагадували тільки кадри, зняті в херсонських аптеках, і зняті таким чином, щоб неможна було розгледіти ціни.
 
.
 
Чому це брехня
Висловлювання Вадима Ільмієва про відсутність в Україні виробників ліків - настільки явна брехня, що для її спростування непотрібно докладати особливих зусиль. В мережі можна знайти чимало галузевих ресурсів, де вказані відомості про понад сто українських компаній з виробництва медикаментів.
 
Серед українських виробників є й експортери. В ЗМІ можна знайти дані, які свідчать про дуже пристойні обсяги експорту лікарських засобів українського виробництва. Зокрема, у 2019 році обсяг такого експорту у грошовому вираженні складав 251,1 млн доларів. А серед країн, які імпортували українську фармацевтичну продукцію, була навіть... Росія. У 2009 році на її долю приходилося 16% ліків, які експортувалися з України, потім із зрозумілих причин цей відсоток скоротився, але станом на 2019 рік був ще чималим - 4,9%.
 
Навіть в теперішніх дуже непростих умовах провідні українські фармкомпанії не втратили свій експортний потенціал. І усе це свідчить про високу якість ліків українського виробництва.
 
 
Навряд чи Вадим Ільмієв, який раніше керував ГО «Лікарняна каса», тобто займався «відносно чесним вилученням грошей у громадян», знав такі тонкощі. Але він точно хоча б інколи бував в херсонських аптеках і точно бачив там ліки українського виробництва. Просто не міг не бачити, бо насправді в нашій країні є непогано розвинена фармакологічна промисловість, продукція якої була в кожній аптеці. Тому висловлювання про відсутність «українських виробників медичних препаратів» - цілком свідома брехня чиновника, яку поширило підконтрольне окупантам медіа. І ані автора сюжету, ані інших співробітників телеканалу «Таврія» (а серед них є херсонці), які до війни теж напевне бували в аптеках і бачили, що там продається, анітрохи не засмутило те, що «чиновник» нахабно бреше.
 
Щодо твердження про високу якість російських ліків, то воно з вуст Ільмієва сприймається як повністю маніпулятивне. По-перше, тому, що «міністр» не є ані практикуючим лікарем, ані фахівцем у сфері фармакології. Тому він точно не має відповідної підготовки, яка дозволяла б компетентно говорити про якість тих чи інших ліків. І, по-друге, усі розмови про якість ліків в теперішній ситуації в Херсонській області сприймаються, м'яко кажучи, дивно. Бо ліки завозяться і продаються безконтрольно, система державного нагляду за аптечним бізнесом не працює. Тому кожний лікарський препарат, який зараз продається на Херсонщині, незалежно від країни-виробника можна вважати сумнівним.
 
Неможна не згадати і про ще одну маніпуляцію в цьому сюжеті «Таврії». Там промовчали про безлад у сфері торгівлі ліками, який почався після російської окупації Херсонщини, коли люди ажіотажно розкупили те, що було в аптеках. Далі ліки можна було купити у спекулянтів по істотно завищеним цінам. А згодом з'явилися і аптеки, які відкрити окупанти («Народна аптека», «Альфа», «Омега»...), де ціни на ліки також коштують значно дорожче, ніж коштували до війни в «поганій Україні». До речі, деякі ці аптеки, «кришує» російська компанія, пов'язана з ФСБ, якій «гауляйтер» Херсонщини Володимир Сальдо передав «віджаті» аптеки однієї з українських мереж.
 
 
Але згадки про це не вписуються в картину, де повинні бути «погана Україна» і «рятівниця-Росія», бо проблему із забезпеченням Херсонщини ліками спричинила саме російська окупація.
 
Тут варто згадати і про те, що окупанти створюють величезні проблеми для волонтерських організацій, які намагаються завозити в окуповану область ліки з підконтрольних Україні територій. Деякі волонтерські авто з гуманітарним вантажем, які намагалися потрапити в окуповану область, навіть розстрілювалися окупантами.
 
А щодо «700-відсоткової рентабельності», то Вадим Ільмієв, можливо, згадав слова в. о. Міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун, яка називала такі цифри, кажучи про надприбутки компаній, які за часів президентства Віктора Януковича продавали ліки для бюджетних медустанов. Але саме Супрун припинила цю практику, запровадивши закупівлю багатьох ліків через міжнародні організації, що дозволило заощадити величезні бюджетні кошти. І, до речі, саме це стало приводом для масштабної компанії з дискредитації Супрун, у якій взяли активну участь російські медіа, а також - українські з проросійською редакційною політикою.
 

 
Тобто, принижуючи і звинувачуючи «погану Україну», Ільмієв не влучив навіть «у молоко».
 
До того ж в усьому цивілізованому світі аптечний бізнес через чимало специфічних аспектів не відноситься до високорентабельних, а велика конкуренція в цій сфері та її привабливість для підприємців пояснюються сталим попитом на ліки. До речі, займатися аптечним бізнесом непросто навіть в Росії. За даними ЗМІ цієї країни, лише з червня по вересень 2021 року там через різні проблеми закрилися близько двох тисяч аптек. Але окупаційний «міністр» і медіа-посіпаки російських загарбників навряд чи знають про ці тонкощі.
 
Чому це важливо
Російська пропаганда вперто просуває меседж про «відсталість України» і залежність її від «закордону» як у політичному плані, так і в економічному. Україна - країна з сучасним виробництвом, провідними технологіями, країна-експортер високотехнологічної продукції не вписується в «картину світу», яку вибудовують російські пропагандисти.
 
 
І, як не дивно, але цю маячню нав'язують і мешканцям окупованих територій, які не забули, як вони жили до окупації. Пропагандистські медіа не соромляться будь-якої брехни, щоб тільки виставити Україну як країну відсталу та залежну по усім параметрам. Російська пропаганда з 2014 року позиціонує нашу країну як «бананову республіку», яка «профукала» отриманий у спадок від СРСР промисловий потенціал.
 
Твердження про «відсталу Україну» - один з основних російських пропагандистських наративів, з яким пов'язаний інший наратив - про Росію, яка несе на «визволені» територію «цивілізацію».
 
Але реальна ситуація - зовсім інша. Навіть російські загарбники в чисельних перехоплених і оприлюднених телефонних переговорах з рідними визнавали, що Україна - значно більш розвинена, ніж Росія. Щодо останньої, то на прикладі занепаду в окупованих Абхазії, Південної Осетії і «Л/ДНР» добре видно, яку «цивілізацію» несе московія.
Втім, зараз ЗСУ роблять все, щоб на півдні України якомога швидше не було й духу цих «цивілізаторів».
.
Остап Шапіро