В Україні всі військовозобов'язані віком від 18 до 60 років мають стати на військовий облік. Звільнитись від мобілізації під час воєнного стану можуть лише ті особи, хто має відстрочку від мобілізації або є виключеними з військового обліку.
 
7 лютого 2024 року Верховна Рада підтримала законопроєкт № 10449 у першому читанні. Вже 27 лютого нардепи почали розглядати проєкт нового закону про мобілізацію до другого читання. Деякі положення проєкту закону про мобілізацію стосуються також й правил ведення війскового обліку.
Щоправда, зміни не мають вплинути на критерії виключення з військового обліку. Чинне законодавство визначає сім категорій військовозобов'язаних, яких виключають з обліку і відповідно не можуть примусово мобілізувати навіть під час воєнного стану.
 
 
Хто підлягає виключенню з військового обліку
Важливо не плутати виключення зі зняттям з військового обліку. Зняття є тимчасовою мірою, якщо чоловік змінює місце прописки, місце проживання, виїжджає за кордон або відбуває покарання за нетяжкий злочин. Після нього військовозобов'язаний стає на військовий облік повторно. Після виключення з військового обліку чоловік перестає бути військовозобов'язаним чи резервістом.
 
Виключеними з військового обліку можуть бути такі військовозобов'язані:
•  хто раніше був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
•  хто за станом здоров’я визнаний непридатними до військової служби у воєнний стан із виключенням з військового обліку;
•  хто досяг граничного віку перебування у запасі;
•  призвані чи прийняті на військову службу;
•  ті, що проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
•  військовослужбовців чи військовозобов'язаних, які померли;
•  хто відмовився від українського громадянства і покинув Україну.
 
Важливо зазначити, що виїзд за кордон терміном більше ніж на 3 місяці передбачає зняття з військового обліку у ТЦК за місцем проживання та постановку на консульський облік та військовий облік у дипустановах України. Такі чоловіки не виключаються з військового обліку.
 
.
 

Виключення з військового обліку ― порядок та які документи потрібні

В Порядку організації та ведення військового обліку зазначається, що виключення здійснюється в територіальному центрі комплектування за особистої присутності призовника, військовозобов'язаного або резервіста.
Для виключення з військового обліку особа має надати ТЦК такі документи:
•  заява;
•  паспорт;
•  документи, що підтверджують підставу для виключення з військового обліку;
•  військово-облікові документи.
ТЦК виносить рішення щодо виключення з військового обліку після розгляду цих документів. Висновок можуть забрати особа або її представник.
______________________________________________

У Раді підрахували, скільки мобілізованих за два роки війни не були на фронті

Понад 8 тисяч мобілізованих за два роки повномасштабної війни так і не побували на фронті.
Про це заявив член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки й нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський в інтервʼю "Главкому".
 
Головком Олександр Сирський взявся за аудит Сил оборони, щоб з’ясувати скільки осіб, які є мобілізованими, за два роки так і не побували на фронті. Очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що під час аудиту виявили "умовно, 8 тис. осіб, які просто приряджені до Генштабу, і не воювали". Веніславський поділився своєю думкою щодо подібного резерву.
 
"Це питання я ставив колишньому начальнику Генштабу (генерал-лейтенант Сергій Шаптала) на одному із закритих засідань Комітету з питань нацбезпеки. Якщо провести аудит усередині Генерального штабу, Міноборони та інших центральних військових органів управління, які не виконують бойових завдань, то ми можемо отримати, щонайменше, одну-дві бригади резерву. А все через штучно роздуті штати, які не завжди виконують життєво необхідні функції у секторі безпеки і оборони. Наразі у цьому напрямку є позитивні зрушення, але конкретної цифри не можу озвучити", – зауважив нардеп.
 
 
"Можемо сказати, що це більше ніж 8 тисяч людей (мобілізованих, які не були на фронті, яких нині вже залучено)", – додав Веніславський.
__________________________________________________

Юрист пояснив, хто може працевлаштуватись без військово-облікового документа

Під час дії воєнного стану всі військовозобов'язані повинні мати військово-облікові документи. Ці документи потрібні як для працевлаштування, так і для вступу до Вишу.
Чи можливо працевлаштуватися без військового квитка, пояснює адвокат Марія Левченко.
У січці 2024 року набула чинності постанова кабміну, яка встановлює нові правила ведення військового обліку на підприємствах.
 
Що потрібно врахувати роботодавцям
“Було прибрано прогалину, яка не чітко прописувала умови щодо обов’язку керівників підприємств, організацій доводити до своїх працівників під підпис накази про те, що конкретного працівника викликають до ТЦК та СП для звірки військово-облікового документа”, – пояснює юрист.
 
Для роботодавців це означає, що тепер потрібна людина, яка займатиметься веденням військового обліку..“Також роботодавцю чітко прописано обов’язок до 7 днів після прийняття конкретної людини на роботу, або відповідно звільнення, завершення навчання і так далі передавати ці дані до ТЦК”, – наголошує Левченко.
 
 
Для ФОПів у цій постанові не прописано жодних вимог, однак це не означає, що ФОПи не будуть перевірятися щодо ведення військового обліку.
Що це означає для працівників — чи може роботодавець взяти на роботу працівника без військово-облікового документа
“Для звичайних працівників це означає, що роботодавець може звільнити свого працівника, якщо той не буде вчасно оновлювати свої дані військового обліку в ТЦК, і роботодавець не може взяти на роботу такого працівника”, — зазначає юрист.
Оновлювати військово-облікові дані потрібно як працівникам на основному місці роботи, так і за сумісництвом.
 
Хто може працевлаштуватись без військового квитка
“Влаштуватись на роботу і поступити на навчання тепер можна тільки за наявності військово-облікового документа. Виключення зробили тільки для жінок-медиків та фармацевтів, які можуть влаштуватись на роботу без надання цього документу до 2026 року”, – пояснює адвокат Марія Левченко.
__________________________________________________

Мобілізація 18-річних: адвокат прокоментував ініціативу нардепів

На думку адвоката Романа Сімутіна, за новим законопроєктом про мобілізацію передбачено можливість мобілізувати осіб з 18 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 15. ЗУ "Про військовий обов’язок та військову службу" пропонується направляти для проходження базової військової служби громадян України чоловічої статі від 18 до 25 років. Вони можуть обирати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24 років.
 
Згідно з п. п. 1 ч. 1 ст. 37 на облік беруть призовників віком до 25 років.
Згідно з підпунктом 2 на облік вже ставлять військовозобов'язаних — тих призовників, які пройшли базову загальновійськову підготовку.
Простими словами, на думку адвоката, це означає, що у разі ухвалення проєкту закону, якщо чоловік, наприклад, як призовник у 18-24 роки пройшов базову військову підготовку — він автоматично стає військовозобов’язаним, тому фактично може бути мобілізованим.
____________________________________________________

У Запоріжжі насильно мобілізували машиніста тепловоза, який мав бронювання

У Запоріжжі машиніста тепловоза, який був заброньований від мобілізації, доправили до ТЦК та силоміць призвали на військову службу.
Таке рішення чоловік довго оскаржував у суді. Чим завершилася історія, розповідає Судово-юридична газета.
 

 
У матеріалах справи зазначається, що мешканець Запоріжжя працював машиністом тепловозу у залізничному цеху ПАТ «Запоріжсталь». Підприємство забронювало певну кількість своїх військовозобов’язаних працівників, в тому числі цього чоловіка.
 
Незважаючи на це, 24 травня 2023 року машиніста доправили у Запорізький РТЦК. 25 травня його призвали на військову службу, а вже 26 травня чоловік був зарахований до списків особового складу батальйону десантно-штурмових військ ЗСУ.
Машиніст запевнив у суді, що повідомив уповноваженим особам ТЦК про наявність у нього бронювання, однак ця інформація була проігнорована.
 
У своєму позові чоловік стверджував, що його мобілізували незаконно, а працівників ТЦК звинувачував у тому, що вони нібито відмовилися перевірити наявність у нього підстав для відстрочки.
ТЦК з такою позицією не погодився та повідомив суду, що громадянин сам не розповів працівникам військкомам, що має право на відстрочку від мобілізації.
Також у ТЦК поскаржилися на те, що підприємство «Запоріжсталь» самовільно змінило військово-облікову спеціальність чоловіка.
 
 
Запорізький окружний адміністративний суд вказав, що працівник «Запоріжсталі» дійсно був заброньований до 23 червня 2023 року. Тобто органи ТЦК, нічого не зробили для того, щоб з’ясувати, чи має машиніст тепловозу право на відстрочку від мобілізації.
 
Суд нагадав, що ТЦК мають обов’язок перевіряти наявність чи відсутність підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу.
Відтак, Запорізький окружний адміністративний суд 19 жовтня 2023 року скасував наказ про мобілізацію цього чоловіка та зарахування його до списків особового складу військової частини.
 
З рішенням суду у Запорізькому РТЦК не погодилися та подали апеляційну скаргу.
Апеляційний суд також вказав, що станом на 25 травня 2023 року машиніст тепловозу дійсно був заброньований.
Тому аж 13 березня 2024 року Третій апеляційний адміністративний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.