В Україні готується масштабна демобілізація строковиків, за якими від служби можуть звільнити й інші категорії військових. У такому разі доведеться посилити мобілізацію, яка проходить не так активно, як потрібно. Влада готується усунути головну проблему у роботі військкоматів.
 
Адвокат та військовослужбовець ЗСУ Масі Найєм звернув увагу на одну з основних проблем мобілізації – це тотальна корупція. Володимир Зеленський доручив військовому керівництву замінити всіх обласних військкомів та провести масштабну перевірку рішень ВВК, але результати поки що незадовільні.
 
 
Правозахисник зазначив, що багато чоловіків дають хабарі та уникають призову до ЗСУ, тоді як ті, хто мають право на відстрочку, не можуть ним скористатися і йдуть на фронт.
Найєм зазначив, що територіальні центри комплектації та соціальної підтримки досі використовують паперовий документообіг, а електронний реєстр "Оберіг" поки що не працює повноцінно.
 
Користувачі цієї системи повідомляють, що їм доводиться вносити дані в Excel-таблиці без прямого контакту з людьми. Інформацію отримують та вносять без верифікації. У цьому діє паралельний документообіг папері.
"Будь-яка перевірка проводиться у ручному режимі і не допомагає відслідковувати рішення ВВК, передачу чи зникнення певних документів", - пояснив юрист.
 
Депутати Верховної Ради готують законопроект щодо зміни роботи ТЦК та ВВК. Правозахисники вже з ним ознайомились. Масі Найєм наголосив на необхідності переглянути роботу військкоматів, щоб зрозуміти, чи дійсно їм відомі дані про військовозобов'язаних та потенційних мобілізованих.
"Військові досі сміються з повідомлень, що приходять повістки бійцям, що сидить на "нулі"", - цитує адвоката "Фокус".
_______________________________________________

В Україні посилили мобілізацію: вже три дні повістки масово видають у квартирах військовозобов'язаних

В Україні посилили мобілізацію. На Львівщині та Закарпатті дозволили перевіряти документи військовозобов'язаних, а у Запоріжжі почали по-новому видавати повістки. Вже три дні чоловіки масово отримують їх у своїх квартирах.
Співробітники військкоматів разом із представниками "Муніципальної варти" проводять у Запоріжжі поквартирний обхід військовозобов'язаних, під час якого військовослужбовці виписують чоловікам повістки.
 
.
 
Перший заступник міського голови Олександр Власюк прокоментував новацію. Він заявив, що під час війни потрібно допомагати ЗСУ, до яких належать територіальні центри комплектації та соціальної підтримки. Поставлено головне завдання – оповістити чоловіків, які мають прийти до ТЦК та звірити особисті дані. Це українці, які протягом дії воєнного стану не відвідували військкомати.
 
Власюк додав, що представники міської ради не наділені повноваженнями видавати повістки. Їх залучили для того, щоб не перетворювати можливі словесні конфлікти на бійки:
"Ми цього і не робимо, не вручаємо повісток. Це – повноваження ТЦК. Наше завдання – охорона громадського порядку. Це не шпигунські ігри, немає мети комусь вибивати двері. У жодному разі. Все це ми довели до відома керівників ОСББ" .
 
У "Муніципальній варті" підтвердили слова Олександра Власюка. Вказано, що є право лише сповіщати військовозобов'язаних чоловіків на території міста.Коментар юриста
Адвокат Ростислав Кравець повідомив, що закон відповідає однозначно на запитання про те, чи можуть представники ТЦК та "Муніципальної варти" проникати до приміщення. Він запевнив, що це є протизаконним.
 
 
"Це можливо тільки в тих випадках, коли потрібно врятувати життя, коли є загроза знищення майна, або безпосередньо вони мають рішення суду на проникнення у житло. В інших випадках вони не мають права проникати у житло, заходити на приватні двори. Якщо таке відбувається – це незаконне проникнення”, – пояснив правозахисник.
_________________________________________________

Мобілізація у Києві: кожен призваний у ЗСУ житель столиці отримає по 30 тис. грн

У Києві вирішили заохотити призовників до ЗСУ. Кожен житель столиці, якого мобілізують, отримає по 30 тис. грн.
Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко. Він зазначив, що міська влада знайшла кошти для виплат усім новобранцям. Питання матеріального заохочення для мобілізованих киян буде розглянуто на найближчому засіданні місцевої ради.
 
Нагадаємо, що після початку повномасштабної війни всім силовикам призначили додаткові виплати у розмірі 30 тис. грн. Керівникам військових підрозділів вирішили нараховувати по 50 тис. грн, а тим, хто на передовій – по 100 тис. грн. У лютому порядок надання бойових премій змінили. Винагороди перестали отримувати ті, хто несе службу не у зоні активних військових дій.
 
Зміни спричинили суспільний резонанс. Однак влада вважає правильною диференціацію виплат залежно від небезпеки, на яку наражаються українські захисники. Ті, хто не задіяний на фронті та прифронтових територіях, ризикують здоров'ям і життям менше за тих, хто "на нулі".
 
 
Проблеми з мобілізацією в Україні
Генерал Віктор Муженко проаналізував складнощі, що виникли в Україні під час загальної мобілізації. Він зазначив, що справа у недотриманні вимог закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який чітко визначає функції та обов'язки всіх органів державної влади.
 
Муженко пояснив, що у суспільстві потрібно формувати правильне ставлення до призову у ЗСУ. Для цього слід підключити всі інститути держави, а також недержавні структури, навіть церкви:
"Вони повинні формувати у громадян свідоме ставлення до мобілізації та взагалі розуміння того, з якою метою це проводиться".
За словами генерала, Україна зараз бореться за існування нації та свою незалежність. При цьому "гостроту цього питання трохи втрачено", що є проблемою.
 
Віктор Муженко наголосив, що партнери організували у своїх навчальних центрах підготовку кількох десятків тисяч українських бійців, але нам потрібні сотні тисяч кваліфікованих та вмотивованих бійців. Важлива мотивація, щоб чоловіки прагнули захищати Батьківщину.