В Україні після початку повномасштабної війни різко побільшало студентів денної та дуальної форм навчання, які мають право на відстрочку від служби у ЗСУ. Стало відомо, як у вишах вистежуватимуть ухилістів.
У ЗСУ є недобір службовців, а виші переповнені тими, хто несподівано у 30-40 років вирішили здобути другу чи навіть третю вищу освіту. Контрактників у 2023 році стало у 23 рази більше, ніж було до війни. За даними видання NGL.media, поточного року на платні відділення вступили 110 тисяч чоловіків проти 85 тисяч у 2022-му. Причому їх не лякає вартість навчання, яка у середньому становить 24 тис. грн.
Університетам вигідно набирати студентів-контрактників, які не претендують на бюджетні місця та оплачують здобуття освіти.
Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина зазначила, що більшість "вікових" студентів намагаються уникнути мобілізації. Депутат від "Слуги народу" наголосила, що вони мають виконувати освітню програму або будуть відраховані.
"Ми стежимо за цією ситуацією. Спокуса велика. Усі розуміють ймовірну присутність корупційної складової", - поділилася Гришина.
Як вистежуватимуть студентів-ухилянтів
Влада аналізує динаміку підвищення кількості вступників, але поки що рано говорити про механізми контролю та перевірки абітурієнтів, а також про можливі рішення проблеми.
З керівництвами вузів спілкуються, їм радять відповідальніше ставитися до ситуації та діяти в межах компетенцій. Явних ухилянтів треба відраховувати. Поки що враховується кількість, які вступили, та їх вік. Наразі жодних санкцій стосовно студентів не застосовували.
Юлія Гришина назвала варіант контролю ухилянтів – складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Студенти, які не зможуть його здати, не отримають дипломів.
"ЄДКІ запровадили за певними медичними спеціальностями. На черзі кібербезпека, держуправління та право. Ось 30 листопада буде ЄДКІ з права, ми побачимо якість навчання", - уточнила народна обраниця.
Якість викладання в інститутах та університетах перевіряє Державна служба якості освіти. Виши, де різко зросла кількість вступників 30-50 років, можуть перевірити додатково.
__________________________________________________
Посилення мобілізації в Україні: стало відомо, яких чоловіків не братимуть до війська
ЗСУ критично скоротилися через поранення та загибель бійців. Армії терміново потрібне свіже поповнення. Отже в Україні вже найближчим часом посилять мобілізацію військовозобов'язаних чоловіків. Та очевидно повної мобілізації, як наполягає Валерій Залужний, все одно не буде.
Про необхідність посилення мобілізації та одночасно потребу вибірково підходити до цього процесу, розповіли військові експерти.
.
За словами психолога та офіцера ЗСУ Андрія Козінчука, мобілізація зараз вкрай необхідна для поповнення українського війська. Воно критично обміліло внаслідок загибелі та поранень багатьох бійців. Та й серед тих, які начебто не ушкоджені фізично, дуже багато морально виснажених людей, які вкрай потребують відпочинку.
"Потреба у свіжих силах на фронті є величезною — ми вже закінчуємося. Люди на війні, на жаль, гинуть, а є ще й поранені… Люди поступово йдуть, шпиталі переповнені. У мене особисто в підрозділі звільняються дядьки, яким по 60 років. Нам потрібні свіжі сили на фронті. Ті, хто залишилися – вони стомлені, виснажені, з контузіями. Тобто є величезна потреба, аби освіжити наших людей на передовій", - каже Андрій Козінчук.
Аналогічної думки дотримується і військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.
"В будь-якому разі будуть ухвалені відповідні рішення щодо посилення мобілізації", - зазначає Коваленко.
Але, на його думку, тотальної мобілізації серед чоловіків проводити не варто. Так можна лише нашкодити справі. Адже серед чоловіків, які досі не служили у війську, є чимало прихованих сепаратистів, які абсолютно не мотивовані воювати на боці України.
"На жаль, сьогодні у нас є певна кількість чоловіків, які непридатні для виконання функцій військовозобов'язаного, захисника України за однієї причини – вони є латентними сепаратистами. Це серйозне питання. Нам потрібні вмотивовані, патріотично налаштовані люди. Люди з вулиці можуть виявитися, наприклад, агентами ворожих спецслужб, які будуть направлені на полігон", - зауважив Коваленко.
Тобто, в кращому випадку ці люди будуть абсолютно безкорисними для війська, а в гіршому – можуть навіть нашкодити. Отже до питання щодо мобілізації, навіть посиленої, слід підходити дуже виважено.
__________________________________________________
В Україні добровольцям дозволять обирати військову спеціальність при мобілізації
Мобілізовані українці зможуть обирати собі спеціальність у ЗСУ. Такий експеримент буде запущено за місяць. Стосуватиметься він лише добровольців, заявила заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Чорногоренко.
Дану ініціативу курують Міністерство оборони разом із Міністерством цифрової трансформації. У відомствах вважають, що можливість вибору додасть мотивації громадянам, які виявили бажання добровільно вступити до лав ЗСУ, і дозволить їм досягти максимальної ефективності на полі бою або в тилу.
Першою на вибір запропонують спеціальність "оператора дронами". Всім охочим потрібно буде подати заявку, пройти кілька співбесід, а потім добровольців направлять на базову військову підготовку. Незабаром на вибір добровольцям додадуть й інші спеціальності. Головне, запустити проект для першопрохідників.
Також відомо, що Міноборони планує створити портал із вакансіями у ЗСУ, а також вже скоро в Україні можуть з'явитися громадянські рекрутингові агенції з підбору військовослужбовців. Звертатися до них зможуть добровольці. Варто врахувати, що йдеться про велику кількість вакансій у тилу, адже Збройним силам терміново потрібні кадри не лише на передовій. Після спілкування з рекрутерами українцям буде простіше визначитися, де їхні навички зможуть стати у нагоді та яке навчання пройти.
Нагадаємо, що "Азов" вже набирає добровольців за допомогою профільного порталу з працевлаштування – там з'явилося понад 300 вакансій із зарплатами до 125 тис. грн.