Працівники військкоматів останні тижні працюють із базою "Оберіг", інформацію до якої вносять вручну, як і дані про отримання повісток.
Про це пише адвокат Роман Сімутін.
Він зазначив, що фактом "підтвердження" вручення повісток слугують рапорти, акти, доповідні ЖЕКів про вручення з платіжками, фото повістки в дверях тощо.
Окрім того, "ухилянтами" стають чоловіки 20 років, яких за законом навіть не можуть мобілізувати, адже мобілізація дозволена лише з 27 років.
Адвокат зазначив, що зараз підіймають стоси паперів, які колись накопичили та без розбору вносять все до бази. "Не важливо, вручили вам особисто, вставили у двері, вкинули до поштової скриньки з платіжкою на комуналку і т. п. Головне якийсь типу факт вручення", - пише він.
Працівники ТЦК набрали такий темп, що скоро ще й повносять до бази ухилянтів усіх, хто не був у військкоматі, - не виключає він. Проте для суду такі саморобні "вручення" на кшталт просунутого папірця у двері не є доказом, а інформація з бази "АРМОР", з якою працює поліція, не може слугувати доказом провини та розшуку, тому у правоохоронців відсутні підстави для затримання.
"Тому якщо ви дійсно ухилянт – двічі отримали повістки або пройшли ВЛК, отримали повістку на відправку, але не з'явилися – то вас спіймають і покарають", - попереджає юрист. Але коли людині жодного разу ніхто нічого не вручав, є велика ймовірність перемогти у суді, захищаючи свої права.
_____________________________________________
Мобілізація за письмовою згодою: у Верховній Раді вирішили змінити підхід до заклику до ЗСУ
В Україні можуть змінити підхід до заклику до ЗСУ. У Верховній Раді запропонували мобілізувати військовозобов'язаних за письмовою згодою.
У парламенті зареєстрували новий законопроект №10209, автором якого став депутат Георгій Мазурашу. Серед іншого запропоновано призивати на військову службу тих, хто має броню, а також співробітників правоохоронних органів.
Народний обранець закликав дозволити звільняти від служби за власним бажанням та залучати до відновлення інфраструктури безробітних.
.
Мобілізація за письмовою згодою
У документі зазначено, що українців потрібно призивати до ЗСУ після письмового підтвердження готовності захищати державу, а також враховувати їхні морально-вольові якості. Мазурашу вважає примусову мобілізацію неправильною.
"Це неадекватні норми, які є виключно шкідливими. Тому я вже не вперше пропоную зміни, які змусять ТЦК СП шукати і мобілізувати саме готових і фізично і морально стати на захист країни, а не всіх підряд для кількості. Як зазначають добровольці, через таких загнаних погрозами та примусом в армії суцільні проблеми. Вони відмовляються виконувати накази, залишають позиції, біжать, здаються в полон", - цитує депутата ВРУ ТСН.
Звільнення від служби за бажанням
Парламентарій закликав дозволити військовим йти зі служби у разі порушення їхніх прав та за власним бажанням. Для цього їм потрібно надати відповідний рапорт.
Також передбачено право звільнятися від служби призовникам, якщо вони належать до категорій громадян, які не підлягають призову під час мобілізації. Зокрема, це стосується студентів, аспірантів, викладачів, людей з інвалідністю та заброньованих працівників.
Залучення безробітних до відновлювальних робіт
Безробітних українців у запасі, яких не призвали на військову службу, запропоновано залучати до відновлення пошкодженої інфраструктури чи забезпечення функціонування інших секторів економіки.