Мінсоцполітики розробляє нову пенсійну модель, яка передбачає гарантовану базову виплату не менше 6000 грн для певних категорій пенсіонерів. Реформа також має встановити прямий зв'язок між внесками та розміром пенсії і замінити спеціальні пенсії на професійні програми.
Про це у відео на каналі "Мінфін" розповів фінансовий експерт Олексій Козирєв, передає "Хвиля".
За словами експерта, пенсійні реформи в Україні починалися при всіх урядах, проте жодна з них не призвела до заможного життя пенсіонерів.
"Подивимось, який варіант буде далі, коли воно дійде вже до народних депутатів і Верховної Ради", - зазначив Козирєв.
Нова модель від Мінсоцполітики передбачає три ключові елементи. Перший - гарантована базова виплата не менше 6000 грн. Другий - солідарна частина з "максимально прямим зв'язком між внесками та пенсією", що має усунути вплив випадкових чинників, зокрема року виходу на пенсію. Третій - впровадження професійних пенсійних програм замість спеціальних пенсій для суддів, прокурорів та держслужбовців.
Щодо спеціальних пенсій Козирєв зауважив, що вважає справедливим рішення не індексувати їх у 2026 році. "У цих категорій людей і так великі пенсії і вони сильно так не постраждають, як якась, наприклад, бабуся, яка отримувала 3000 грн", - пояснив експерт.
.
Водночас мінімальна пенсія для осіб старше 65 років з повним стажем з 1 січня 2026 року становить 3458,8 грн - це 40% від мінімальної заробітної плати. Козирєв наголосив, що при середній пенсії 6500 грн, закладеній у бюджет Пенсійного фонду, пенсіонери "будуть майже на межі свого існування" з урахуванням комунальних тарифів та зростаючих цін.
Експерт підкреслив: принципове питання - яку реформу в кінцевому варіанті зробить уряд і наскільки вона буде успішною. А поки що експерт радив розраховувати передусім на власні заощадження та додаткові джерела доходу.
