В Україні тривають воєнний стан і загальна мобілізація. Наразі громадяни відбувають військову службу відповідно до закону, який встановлює певні обмеження по службі. Наразі депутати готують до реєстрації великий законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.
Народний депутат України, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський у коментарі OBOZ.UA прокоментував мобілізаційні зміни.
 
Він зазначив, що рішення розробити новий великий законопроєкт щодо мобілізаційних та демобілізаційних питань з’явилося не випадково. Накопичилося певне коло проблем, які потребували вирішення. Ці питання постійно розглядаються на комітеті.
 
 
«Під час засідань завжди присутні представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), які озвучують нагальні проблеми з якими стикаються. Тому наразі ми намагаємося удосконалити усі процеси у цьому напрямку, щоб унеможливити ті конфліктні ситуації, що періодично виникають та прибрати зловживання під час процесу здійснення мобілізаційних заходів. Та хочу відзначити, що глобальних змін не відбудеться», — зазначив він.
 
Федір Веніславський пояснив, що робочагрупа комплексно напрацювала два законопроєкти. Один стосується соціального захисту військовослужбовців, а другий — покликаний удосконалити питання мобілізації та проходження військової служби.
 
«Стосовно соціального захисту, то передбачається системно врегулювати питання пов’язані з відпустками у тому числі тих, хто повернувся з полону, при народженні дитини та інше. Наприклад, пропонується нова додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів військовослужбовцям, яких звільнено з полону (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби, і бажає звільнитися). Серед ключових пропозицій — законодавчо закріпити право військових на демобілізацію. В парламенті обговорюється ідея демобілізації військових протягом 18 чи 36 місяців безперервної служби, проте поки це на рівні обговорення та остаточного рішення з цього приводу немає», — зазначив парламентар.
 
.
 
Водночас депутати пропонують зменшити коло громадян, які мають право на відстрочку через догляд особи з інвалідністю 1 та 2 груп або того, хто потребує постійної опіки.
«Мова йде про звуження кола лише до членів сім’ї першого ступеня споріднення. Аби усунути можливості ухилятися від призову під час мобілізації, коли оформлюють фіктивний догляд за особами, які його потребують. Наприклад, на одну непрацездатну особу оформлялося до п’яти опікунів, які отримували право на відстрочку від військової служби», — пояснює Веніславський.
 
Ще одна ймовірна новація — зміна порядку надання відстрочки від призову громадянам, які здобувають вищу освіту. Зміни усунуть можливість уникнути призову шляхом здобуття другої, третьої вищої освіти.
Коли законопроєкт може з’явитися у сесійній залі, то за словами Федіра Веніславського, є великі сподівання, що розгляд у першому читанні розпочнеться вже напочатку грудня. При цьому, ще є певні моменти, з якими не усі погоджуються.
 
«Це буде зареєстровано як комітетський законопроєкт або окремий законопроєкт, який підпишуть всі члени Комітету та лідери фракцій, щоб був певний консенсус з цього питання. Я думаю, що вже у грудні буде перше читання. А до кінця року ми будемо намагатися його розглянути», — резюмував Веніславський.
___________________________________________

Демобілізація у ЗСУ: деякі деталі законопроекту

Через майже два роки війни в Україні почали готувати закон про демобілізацію – його планують ухвалити до кінця року. Це стосуватиметься передусім військових, що весь цей час воюють без ротації та пережили полон, а також порушать питання отримання відстрочки.
 
 
Згідно з інформацією нардепів, новий законопроєкт передбачає значні зміни, зокрема, зменшення кількості громадян, які можуть скористатися відстрочкою через обов'язки з догляду за особою з інвалідністю 1 або 2 групи, чи особою, яка потребує постійного догляду, до членів сім'ї першого ступеня споріднення. Зокрема, військовозобов'язані, які мають дружину чи чоловіка серед осіб з інвалідністю 3 групи, втрачають право на відстрочку. Це стосується у тих осіб, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю 1 та 2 групи або особою, яка за висновком МСЕК потребує постійного догляду.
 
Також, в українському парламенті розглядається ініціатива розширити кількість осіб, які можуть бути взяті на військовий облік. Зокрема, до цього переліку можуть включатися ті, хто служив у військах інших країн до прийняття громадянства України або хто був засуджений за вчинення кримінального правопорушення та позбавлений волі або обмежений у волі, включаючи звільнення від покарання. Крім того, серед ключових пропозицій законопроєкту є закріплення законодавчого права військовослужбовців на демобілізацію після певного тривалого перебування у зоні бойових дій.
 
Крім того, передбачається розв'язання питання демобілізації військових, які вже два роки без ротації воюють на фронті, а також звільнення людей з інвалідністю І та II групи. Нерозв'язаними лишаються і питання щодо людей, які повернулися з полону.
Стосовно соціального захисту, то передбачається системно врегулювати питання, пов’язані з відпустками, зокрема, тих, хто повернувся з полону, при народженні дитини та інше.
____________________________________________

"Поки "качки" та "амбали" у спортзалах": в ОП заявили про дефіцит військових на фронті

Радник голови Офісу президента Сергій Лещенко в ефірі інформаційного телемарафону заявив про дефіцит людей у деяких військових підрозділах.
 
 
"Потрібно проводити ротації, потрібно підтягувати резерви. У деяких бригадах, я вчора почув ці страшні цифри, середній вік - 54 роки. Штурмовик в 54 роки не може йти на штурм. Деякі бригади намагаються донабирати, і ті бригади, які знаходяться на заході Україні, повинні замінювати ті, які знаходяться на сході, щоб відновитися. У деяких ротах було на початок повномасштабного вторгнення було 110 осіб, зараз залишилося троє", - сказав він.
 
За словам Лещенка, у деяких містах люди нібито забувають про війну, маючи таку можливість лише завдяки боротьби військових на фронті. Також він вважає, що воєнкоми повинні переглянути свої підходи: "Бо те, що ми чуємо, - ненормально. Не може країна воювати 54-річними штурмовиками", - зазначив радник голови ОП.
Також він сказав, що військові, які побували на лікуванні, обурюються тим, що у спортивніх клубах займаються 20-25 річні "качки" та "амбали", які могли б їх замінити на фронті.