Українців чекає кілька важливих нововведень у березні. Уряд анонсував масштабний перерахунок пенсій та нові правила призначення виплат переселенцям. Для випускників наступного місяця стартує реєстрація на НМТ.
РБК-Україна  розповідає про головні зміни березня 2024 року в матеріалі нижче.
 
Індексація пенсій
Планова індексація пенсійних виплат в Україні щороку відбувається у березні. В уряді заявили, що цього року пенсії буде підвищено  майже на 8% , враховуючи інфляцію та величину середньої заробітної плати.
За словами прем'єра Дениса Шмигаля, з 1 березня середній розмір підвищення складе  322 грн ., а середня пенсія зросте до  5717 грн .
При цьому максимальна сума підвищення не може бути понад 1500 грн., а призначені у 2021-2023 роках пенсії зростуть на 100 грн.
 
 
Близько 10 млн. українців можуть розраховувати на індексацію. Це пенсіонери, які сплачують страхові внески, військові, чорнобильці з інвалідністю, одержувачі страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійному захворюванні.
 
Перерахунок мінімальних пенсійних виплат
Крім індексації з 1 березня 2024 року підвищать мінімальні пенсії в залежності від віку та наявності страхового стажу:
•  одержувачам мінімальної пенсійної виплати (пенсіонери з малим страховим стажем) – з 2520 грн до  2725 грн ;
•  пенсіонерам віком до 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 2760 грн до  2980 грн ;
•  непрацюючим пенсіонерам віком від 65 до 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків, пенсіонерам віком більше 80 років зі стажем 20/25 відповідно у жінок/чоловіків – з 3120 грн до  3370 грн.
•  пенсіонерам віком понад 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 3000 грн до  3240 грн.
 
Нові правила для ВПО
З 1 березня 2024 року зміниться порядок виплат грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Лише окремі категорії отримуватимуть виплати від держави у розмірі 2-3 тис. грн і надалі, решті доведеться подати нову заяву. Значна кількість ВПО можуть позбавити допомоги, адже критерії призначення будуть жорсткішими.
 
.
 
Автоматично продовжать виплати  ще на півроку:
•  пенсіонерам, які мають розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
•  особам з інвалідністю I або II групи, дітям з інвалідністю молодше 18 років, тяжкохворим дітям;
•  дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям та прийомним батькам.
 
Після подання нової заяви  з 1 березня зможуть отримувати допомогу наступні категорії:
•  вагітні жінки після 30-го тижня вагітності;
•  малолітня дитина, яка прибула до нової громади без супроводу законного представника;
•  особи, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу (якщо середньомісячний сукупний дохід на одну особу у такій сім'ї не •  перевищує 9444 грн);
•  особи працездатного віку, які не працюють, але зареєструвалися у центрі зайнятості, і при цьому в сім'ї є діти, які відвідують дитсадки чи навчальні заклади;
•  особи, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або •  за тяжкохворою дитиною.
 
Також держава надаватиме додаткову підтримку  батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей , якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї на місяць не перевищує 9444 грн і якщо такі сім'ї проживають на території, де можливі або ведуться бойові дії. За таких умов заяву на продовження виплат можуть подати:
 
 
особи працездатного віку, які не працюють і доглядають дитину до 14 років;
сім'ї, в яких виховується троє та більше дітей віком до 18 років.
Сім'ї, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але якщо в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садка, або навчання у школі відбувається онлайн або у змішаному форматі, також можуть подати заяву та отримувати виплати ще 6 місяців.
 
Останній місяць для ідентифікації пенсіонерів
Березень стане останнім місяцем, коли пенсіонери отримають виплати без ідентифікації (підтвердження особи). Але це правило стосується лише  пенсіонерів з числа ВПО, які отримали статус переселенця ще до початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року.
Фізичну перевірку можна пройти у відділеннях Пенсійного фонду чи Ощадбанку, а також віддалено через електронний кабінет ПФУ чи відеоідентифікацію.
 
Якщо до 31 березня 2024 року ідентифікацію не буде пройдено, пенсія накопичуватиметься на рахунку одержувача доти, доки пенсіонер не підтвердить свою особу. І відразу після цього всю суму буде переведено на розрахунковий рахунок одержувача.
 
 
Стартує реєстрація на НМТ
Перша дата у календарному плані Національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2024 році –  14 березня . Цього дня розпочинається реєстрація на проходження основної сесії тестування.
Вона триватиме протягом місяця (до 11 квітня) у власному кабінеті випускника. Потім учасник буде ще кілька днів, щоб скоригувати дані. До 15 квітня в кабінеті можна змінити предмет на вибір, змінити населений пункт в Україні або за кордоном для здачі НМТ.
 
Основна сесія тестування триватиме  з 14 травня до 25 червня , а результати стануть відомими до 2 липня.
Реєстрація на додаткову сесію НМТ відкриється 10 травня, а відбудеться вона 11-19 липня.
Слід зазначити, що у 2024 році обов'язковими будуть 3 предмети: українська мова, математика та історія України. Четвертий предмет можна обрати самостійно: фізика, хімія, біологія, іноземна (англійська, французька, німецька, іспанська) мова, географія, українська література.
 
Перехід на літній час
Останньої неділі березня Україна перейде на "літній" час. У ніч із суботи на неділю,  31 березня, о 03:00 стрілки годинника необхідно буде перевести на одну годину вперед.
Декілька років у країні триває дискусія з приводу доцільності сезонного часу, зокрема "літнього". Природний час для України є саме "зимовим", адже 95% території знаходиться у часовому поясі UTС+2 (Київський час). В інших поясах знаходяться Луганська та частково Донецька, Харківська та Закарпатська області.
 

 
У Верховній раді було кілька спроб скасувати переведення годинників навесні. 2021 року відповідний законопроект дійшов до другого читання. У записці пояснення до проекту закону зазначалося, що перехід на "літній" час несе ризики для здоров'я і ніяк не сприяє економії енергоресурсів.
До того ж, відмова від сезонного часу, зафіксувала б в Україні "зимовий" час, який більше ніколи не співпадав би з часом у РФ (зараз час з державою-агресором збігається в період з квітня по жовтень).
Проте остаточне голосування за законопроект тоді не отримало достатньої підтримки та документ відправили на доопрацювання. Коли його ухвалять невідомо.
 
Вихідні та свята у березні
Міжнародний жіночий день (8 березня) в Україні – державне свято та неробочий день відповідно до Кодексу законів про працю (КЗпП). У парламенті минулого року розглядали можливість скасування низки свят, включаючи 8 березня, як "пережиток радянських часів", але відповідний законопроект все ще має статус "опрацьовується у Комітетах".
 
Тобто перелік державних свят поки що не змінився, але  вихідного 8 березня 2024 року не буде . Через воєнний стан усі додаткові дні відпочинку скасовані.
На березень також припадає низка релігійних свят. Після зміни церковного календаря ПЦУ на новоюліанську  дату Благовіщення Пресвятої Богородиці змістилася з 7 квітня на 25 березня.
 
 
Правила визначення дати Великодня (2024 – 5 травня) за новим літочисленням не змінилися. Цього року Великий піст триватиме з 18 березня до 4 травня. Прощена неділя (Масляна) перед початком посту випадає на 17 березня.