Нова система шкільного харчування, яка запрацювала в Україні на початку цього року, сподобалася далеко не всім. Частина батьків стверджує, що їхні діти дуже задоволені новими стравами. Але є заклади, де ситуація прямо протилежна: діти відмовляються їсти, бо їжа стала несмачна, адже зі звичних страв прибрали сіль і цукор.
 
Не стала виключенням Херсонщина. В соцмережах батьки активно обговорюють нове шкільне меню. Зокрема, вони пишуть про те, що в деяких закладах узагалі відмовились від усього солодкого і просять батьків давати дітям цукор, щоб ті могли класти його в чай.
 
 
Самодіяльністю самих працівників навчальних закладів назвала подібні нововведення перша заступниця голови Бериславської райдержадміністрації Ірина Дробиш. 
 
— Ніхто не вимагав відмовлятися від цукру і солі в шкільних меню. Мова була лише про поступове зменшення їхнього споживання. Загалом, усі звинувачення адміністрацій шкіл і незадоволених батьків з приводу того, що в усьому винуватий гастрореформатор Євген Клопотенко, не відповідають дійсності. Адже Клопотенко лише запропонував перелік страв, які можуть використовуватися в шкільних меню. Що готуватимуть на обід і сніданки дітям мають вирішувати самі заклади, виходячи з наявних у них коштів. Тож вони можуть самостійно пропонувати якісь блюда, але в такому випадку повинні затвердити такі меню в Держпродспоживслужбі, — прокоментувала вона.
 
За словами Ірини Дробиш, повноцінне харчування дітей в навчальних закладах зараз має коштувати не менше 35 грн/день. Цього має вистачити, щоб забезпечити в меню не менше 75% продуктів рослинного походження (овочів, фруктів, салатів, ягід), якісні м’ясні страви і цільнозерновий хліб.
 
.
 
— Натомість деякі заклади залишили вартість харчування дітей на рівні 16 грн/день. А загалом у Бериславському районі вартість нині становить від 27 до 35 грн на 1 учня. 974 школярі пільгових категорій у районі харчуються за рахунок бюджету, ще 2378 дітей — за кошти батьків. Ми розуміємо, що не всі громади можуть виділити по 35 грн на дитину, але потрібно робити все, щоб не повертатися до дешевого і неякісного харчування, яке було раніше. Тим більше, закладам дали достатньо часу, аби вони могли підготуватися до нових меню і вчасно провести всі закупівлі, — додала Ірина Дробиш.
 
За інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на кінець січня повністю на нове меню перейшли школи в 19 областях. Рівень переходу на Херсонщині наразі становить 96,4%. 
 
Нагадаємо, що для нових меню в українських школах гастрореформатор і шефкухар Євген Клопотенко розробив 160 нових страв, в яких обмежено кількість солі та цукру, а збільшено кількість м’яса, овочів і фруктів. Крім того, в Україні заборонили продавати в шкільних буфетах і годувати дітей у школах непастеризованими молочними продуктами і соками, газованими напоями, кавою, м’ясними і рибними продуктами промислового і кулінарного виробництва, плавленим сиром, соусами і майонезом (крім кетчупу з високим вмістом томатів), грибами, продуктами з високим вмістом цукру чи солі, консервантів, барвників та ароматизаторів. 
Олег БАТУРІН.
.