Вчені Херсонського державного університету, Інституту ботаніки НАН України, Української природоохоронної групи провели кілька експедицій на територію Національного природного парку "Кам'янська січ". Вони вивчали дно колишнього Каховського водосховища, після того, як з нього зійшла вода. Дослідженнями науковців із Суспільним поділився завідувач кафедри ботаніки ХДУ, доктор біологічних наук Іван Мойсієнко.
"Першого разу ми там були наприкінці червня, через три тижні, як військові РФ підірвали Каховську ГЕС. Заклали на дні чотири моніторингові ділянки. Вони помічені в кодах магнітами й тому можемо їх знаходити через багато років. Тоді ми побачили тільки проростки рослин і зовсім рослинний покрив був маленький, нікчемний. Коли ми цього разу приїхали, здивувались від побаченого — зміни були величезні", — говорить Мойсієнко.
Чоловік біля заростей верби на дні Каховського водосховища, Херсонщина, жовтень 2023 р. Фото надав Іван МойсієнкоЗа його словами, на дні водосховища домінує верба, яка з двох, чотирьох, шести листочків у червні, виросла подекуди до трьох метрів заввишки.
"Я спеціально не ходив по всьому водосховищу і не шукав високу рослину, а конкретно дивився на цих (моніторингових — ред.) ділянках. Тобто це були рослини 2,5 м висотою, а рекорд був 3,08 метра. Уявіть, ця рослина почала рости у червні, бо до цього там було кілька метрів води. А сьогодні вже деякі понад три метри висоти. Не віриться, що така енергія і сила росту у рослин", — говорить Мойсієнко.
Таким чином, каже вчений, природа сама спростувала прогнози певних фахівців про можливі потужні пилові бурі на Херсонщині через висихання водосховища, бо воно досить швидко вкрилось рослинним покровом. Він, за його словами, унеможливлює пилові бурі, принаймні масштабні.
"Перше, що вразило, це ота швидкість росту рослин та їх розміри. В принципі й кількість рослин. Бо якщо на одній з ділянок в червні зафіксували близько двох десятків рослин, то цей раз було близько 70 видів. Швидко відбувається заростання і збільшується чисельність виду. І просто фантастично збільшились розміри цих рослин", — говорить Мойсієнко.
.
Ще одне припущення, яке висловлювали вчені після підриву військами Каховської ГЕС, це те, що дно вкриється інвазивними видами рослин, які шкідливі для людського здоров'я та сільського господарства. Іван Мойсієнко теж схилявся до такої думки.
"Ми бачимо, що цього теж не відбувається. Домінує верба, вона вкриває десь половину площі водосховища. Частина поки що не вкрита рослинним покривом, частина — вкрита іншими видами, але в цілому ми не бачимо масового поширення інвазивних видів. Вони там є, але в досить невеликій кількості зустрічаються. Тому ще один негативний прогноз не справдився", — розповів вчений.
Далі все залежить від того, чи будуть відбудовувати Каховську ГЕС і відновлювати водосховище чи ні, каже Мойсієнко:
"Якщо не відбудовувати, то там буде поступово відновлюватись рослинний покрив близький до Великого лугу славнозвісного. Як ми бачимо відбувається це швидко, принаймні швидше, ніж ми очікували. З точки зору екології, біологічного різноманіття це має багато плюсів".
Сезон вегетації рослин закінчився. Дослідження науковці планують поновити навесні. Закласти моніторингових ділянок хотіли більше, як і провести більш ретельні дослідження, говорить Іван Мойсієнко, але поки що цьому заважає безпекова ситуація — територія під вогнем російських військових.