За добу з України всією ділянкою західного кордону виїжджають близько 6000 чоловіків призовного віку. Такі дані озвучив начальник відділу прикордонного контролю Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України полковник Ігор Матвійчук на брифінгу у середу, 20 грудня.
 
За його словами, найбільше виїжджає водіїв вантажних перевезень (45%), які супроводжують осіб з інвалідністю (15%), а також самі з інвалідністю та багатодітних чоловіків (5-6%). За системою Шлях як волонтери щодня виїжджають 150-200 чоловіків.
 
 
"У законодавстві не деталізовані системи контролю та можливість контролю за особою, яка супроводжує особу з інвалідністю. Тобто, одну особу з інвалідністю можуть супроводжувати в різний час різні люди на підставі акта встановлення факту догляду, який видається будь-кому; він не захищений, його можна підробити. Тож з однією особою з інвалідністю можуть виїхати кілька людей, а перевірити, чи повернулися попередні, неможливо", - зазначив Матвійчук і додав, що ця система потребує вдосконалення.
 
Окрім цього, значна частина чоловіків, які виїжджають за кордон, мають довідки про непридатність до військової служби (7-8%).
Він також навів приклад випадку, свідками якого були прикордонники – зміни статі за документами.
"Чоловік призовного віку змінив у РАГСі документи: був Антон, став - Тоня. Але насправді стать він не змінював", - розповів Матвійчук.
____________________________________________________________

У Сухопутних військах розповіли, яких професій зараз не вистачає у ЗСУ

Наразі в українській армії затребувані всі професії, адже необхідно формувати нові бригади. Водночас зараз у контрактників є можливість самостійно обрати посаду, на якій будуть проходити службу.
 
Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.
"Зараз у нас є потреба у формуванні нових бригад. Тобто зараз усі професії у Збройних силах та Силах оборони загалом затребувані", - сказав Фітьо.
За його словами, кожен охочий зараз може вибрати для себе професію. Для цього є така форма проходження військової служби як контрактна.
 
.
 
"Наприклад, ви зацікавилися якоюсь бригадою. Наприклад, 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила. І ви хочете бути там артилеристом. Тоді ви просто звертаєтеся в цю бригаду, отримуєте відношення на дану посаду, далі звертаєтеся у свій територіальний центр комплектування і кажете: "я хочу захищати Україну на контракті й хочу служити саме в тій бригаді". І ви попадете саме на цю посаду саме в цю бригаду, підписавши контракт", - пояснив Фітьо.
 
Однак, за його словами, це можливо лише для контрактників. Мобілізовані не можуть обирати, де саме проходити службу.
Під час мобілізації здійснюється якраз акцент на фах майбутнього мобілізованого. Звичайно, якщо він IT-інженер, фаховий будівельник, або, наприклад, водій - то тут уже йде скерування ближче до його фаху.
 
"Але, крім того, всіх мобілізованих навчають у навчальних центрах мінімум місяць часу, протягом цього місяця мобілізований здобуває найпростішу професію - це професія стрільця. Далі протягом двох тижнів відбувається злагодження, і тільки після цього йде вже розподілення в його військову частину. Якщо ж професія складніша, то вона потребує більшого часу для навчання. І це може зайняти й два, і три місяці", - розповів Фітьо.
____________________________________________________________

У Міноборони пояснили, чому ТЦК роздають повістки у громадських місцях

Через повномасштабне російське вторгнення в Україні продовжується загальна мобілізація та вручення повісток, зокрема й в громадських місцях. За словами речника Міноборони, таким чином держава інформує про потребу в людях.
Про це заявив Ілларіон Павлюк.
За його словами, це один із механізмів сповіщення про потребу у нових силах.
 
 
"Як державі донести до громадян, повідомити їм, що держава їх потребує для захисту? Які є механізми? Багато людей є, які заявляють, що вони готові доєднатися до ЗСУ, якщо їх покличуть. Це така популярна відповідь на запитання, чи готові ви долучитися. От як покликати, якщо суспільство надзвичайно негативно сприймає прихід із повістками в публічне місце", – зазначив він.
 
За його словами, багато кому ці повістки вручаються з метою оновити дані. Якщо у людини дані, зазначені у військкоматі актуальні, повістка на них ніяк не вплине. А от проживання без реєстрації уже є порушенням закону. Він також додав, що багато людей "мовчки ідуть оновлюють дані або мовчки мобілізовуються".
 
"Чомусь у нас фокус дуже сильно зміщений у бік тієї меншості, яка обурюється, що вони не розраховували, що їм у ресторані принесуть повістку і вони б хотіли інакше", – наголосив речник Міноборони.
Павлюк додав, що фокус має бути зміщеним на тих, кого командир на фронті не пускає у відпустку, через те, що їх "треба кимось замінити".