З початку повномасштабного вторгнення у Херсоні збільшилась кількість безпритульних котів та собак. Про те, із чим це пов'язано і що робити, Суспільне розпитувало у місцевих волонтерів, ветеринарів і працівників комунальних служб.
 
Херсонці виїжджали з міста спочатку через окупацію, тепер — через щоденні обстріли. Тварин із собою забирають не всі, розповів волонтер Дмитро. Тому за час повномасштабного вторгнення на вулицях міста безпритульних тварин стало у рази більше, говорить чоловік. За ними доглядають херсонці, які лишились у місті, та волонтери.
 
 
"Щонеділі ми з Микитою на мангалі варимо тваринам кашу. У мене тут багато собак. Скільки точно — не знаю, бо їх кількість постійно змінюється. На приготування їжі для них іде одна каструля на 25 і ще десь три по десять літрів," — сказав Дмитро. Більше року він годує, окрім власних п'яти, ще тварин зі свого та інших мікрорайонів міста. Для цього в машині завжди тримає сухий корм.
"Я постійно їжджу і там, де бачу зграї собак, завжди їх підгодовую. Це треба любити, просто любити, мені за них болить", — поділився Дмитро.
 
Волонтер додає до раціону безпритульних тварин не лише каші, а й бульйон із кісток та субпродуктів. Їжу розвозить один раз на день. Деякі з його підопічних живуть на подвір’ї покинутої хати, інші — на території підприємства.
 
Дмитро вважає, що тварин, яких покинули господарі, необхідно не лише годувати, а й лікувати, стерилізувати та шукати їм нові родини. Цим займаються зооволонтери та пересічні містяни.
У волонтерки Катерини Литвінової під опікою 32 тварини, а також семеро власних. Щодня у будь-яку погоду вона громадським транспортом везе каструлю каші і воду з Корабельного мікрорайону на Шуменський.
 
.
 
"Спочатку годуємо своїх на Острові, потім виїжджаємо на Шуменський. У суботу та неділю — по всьому місту. Дуже багато вагітних тварин і тих, хто народив. Всі вони голодні. А зараз спекотно, тому всім потрібно ще води налити", — говорить Катерина.
 
Спочатку тварини ставились до неї із побоюванням, а зараз звикли. Деякі навіть дозволяють себе погладити, сказала жінка. Вона рятувала тварин і під час підтоплення міста після підриву російськими військовими Каховської ГЕС. Тоді Катерина прихистила їх у під’їзді свого будинку. Евакуюватися погодилась лише разом із ними — волонтери вивезли їх за три дні. Декого з врятованих котів і собак передали у Херсонський притулок "Незламні", який переїхав до Києва, а інших волонтерка лишила у себе.
 
"О пів на другу ночі, а вода була вже на другому поверсі. Я взяла ліхтарик і пішла. Хтось із тварин на дерева забрався, а хтось загинув у підвалах. Тих, що на деревах були, я забрала. Це 14 котів, разом із моїми — 17, і шість собак," — згадувала Катерина.
 
 
Селище Антонівку, прибережні населені пункти Бериславського та Каховського районів щодня обстрілюють російські військові. Тут поміж зруйнованих і пошкоджених будинків бігають зграї покинутих тварин. Їх підгодовують місцеві жителі і волонтери.
 
Ростислав Кулик разом зі своєю командою "Сильні, бо вільні" вивозять таких котів та собак до безпечних регіонів, або у Херсон, де їх розміщують по притулках та шукають нових господарів.
 
"Проблема в тому, що важко прилаштувати тварин. Скажімо так, собаку без породи не кожна людина захоче взяти. Із тими, які мають породу, складнощів немає. Приймають їх і в Одесі, і в Кропивницькому, багато де приймають. Найбільше, наприклад, — у Харкові, там також є кінологічний центр по вівчаркам," — розповів волонтер.
 
 
Більшість врятованих тварин колись були домашніми. До волонтерів вони часто потрапляють знесилені, голодні і хворі, сказав Ростислав.
 
"У населених пунктах правобережжя, які ближче до води: починаючи від Червоного Маяка до Станіславу, — дуже все плачевно. Тому, що люди виїжджають і залишають тварин, яких інколи навіть не відв'язують і прирікають їх на голодну смерть. По місту, в принципі, та сама ситуація, але приїжджають до нас різноманітні організації, які допомагають стерилізувати тварин, тобто вже припиняється їх розпліднення", — повідомив чоловік. Окрім його команди є ще близько десятка людей і організацій, які так само допомагають. За словами Ростислава, об'єм роботи великий, бо кількість тварин налічується тисячами.
Рік тому завдяки програмам і благодійним фондам у Херсоні можна було зробити безкоштовну стерилізацію тварин. Зараз такої можливості немає, розказала волонтерка Валентина.
 
"Я хочу сказати всім, кому ця проблема дошкуляє, що зараз, на жаль, її вирішити складно, якщо не сказати — неможливо. Тому, що зараз не звичайний час — у країні йде війна. Притулки переповнені, у клініці за собаку до десяти кілограмів, безпритульну чи ні, беруть 1600 гривень. Де взяти такі гроші? Деякі собаки дикуваті, не всіх ми змогли спіймати та стерилізувати, тому якісь із них народили, і так у нас постійно, — сказала волонтерка, — Тому, громадяни України, потерпіть. Все буде добре! Просто нам потрібен час і нам потрібен мир. Тоді ми все владнаємо."
Для зменшення популяції безпритульних тварин їх необхідно стерилізувати, говорить лікар-ветеринар Олександр Шевченко.
 

 
"На сьогоднішній день лікарями нашої клініки, включаючи мене, за програмами безкоштовної стерилізації, які фінансують наші закордонні партнери, було стерилізовано і вакциновано від сказу близько п’яти тисяч тварин. Повинно бути фінансування стерилізації та контролю за безпритульними тваринами. Без цього їх кількість буде тільки збільшуватися," — повідомив Олександр.
 
Директор міського комунального підприємства "Гарантія" Олег Макушин розповів, що визначити точну кількість безпритульних тварин у Херсоні неможливо — ця цифра постійно збільшується. У вакцинації, стерилізації, кліпсуванні та пошуку господарів допомагають благодійні фонди.
 
"Ми дуже багато співпрацюємо з усіма фондами, волонтерами. У минулому кварталі разом із фондом "12 Вартових" зробили стерилізацію 260 тварин. Також дуже допомагає фонд "Animal UA", який нам уже зараз надіслав нові будки. За останній місяць 12 тварин знайшли домівку, а за минулий квартал близько 60 тварин ми вивезли з міста за допомогою волонтерів," — розказав Олег Макушин. Він також вважає, що за невиконання обов’язків з утримання домашніх тварин мають нести відповідальність їхні власники.
 
 
"Ми, як адміністрація, зараз працюємо з донорами над розробкою проєкту великого притулку для собак і котів. За основу візьмуть досвід американців, у яких функціонує притулок на 400 тварин, та комунальних підприємств Миколаєва та Харкова," — повідомив директор "Гарантії".