У Польщі знову активізувалися російськомовні шахраї. Більше 3  млн. українців, які зараз знаходяться у країні -  велика цільова аудиторія для "наших" аферистів. Особливо - жінки, які змушені були залишити Україну через війну: часто вони розгублені у чужому для них просторі і втрачають уважність у гостинному середовищі. Аналітичний центр агенції з міжнародного працевлаштування  Gremi Personal зібрав розповсюджені схеми шахрайства, жертвами яких стають українці в Польщі. 
Зазвичай телефонні шахраї спілкуються російською мовою, рідше українською та польською.
 
“Цими схемами аферисти успішно ошукували людейі до війни, зараз вони лише трохи змінили їх через новації у законодавстві щодо працевлаштування. Жертвами шахраїв знову стають дедалі більше українців, які зараз живуть і працюють у Польщі. Такі сигнали ми отримуємо і від наших працівників, а ми щомісяця працевлаштовуємо майже 1.5 тис.людей”, - переконує директор Департаменту рекрутації агенції з працевлаштування GremiPersonal Анна Джоболда.
 
 
Найпопулярніша схема обману - банківське шахрайство. 
 
Банківські афери
Більшість українських жінок, які приїхали до Польщі через війну, відкрили банківські рахунки для отримання фінансової допомоги від польського уряду. І автоматично потрапили у поле зору банківських аферистів. У зв'язку з великою кількістю українців у Польщі великі банки ще до війни працевлаштовували російськомовних консультантів. Цим фактом користуються шахраї. Вони дзвонять, представляються російськомовними співробітниками банків і запевняють, що з вашого рахунку здійснили платіж у розмірі кількох тисяч злотих. Користуючись стресовою ситуацією, шахраї дізнаються, скільки  є грошей на рахунку, коли людина востаннє користувалися мобільним додатком банку.
 
Інколи "співробітники банку" знають ім'я та прізвище потенційної жертви шахрайства, клієнтом якого банку вона є, а номер телефону навіть висвічується з назвою банку. Якщо аферистам вдалося розпитати приватну інформацію, вони отримують доступ до рахунку та спустошують його. 
 
.
 
Також аферисти просять створити  разовий код BLIK, за допомогою якого можна  підтвердити транзакцію. Після цього теж знімають з рахунку всі гроші.
 
Найбільше схем шахрайства пов’язані із роботою в Польщі. Для українських біженців значно спростили умови працевлаштування. Для того, щоб розпочати роботу треба тільки отримати PESEL та  повідомлення від роботодавця про початок роботи у відомство праці гміни. Натомість недобросовісні роботодавці та посередники навіть зараз знаходять можливостіошукати українців. 
 
Невиплата зарплати
У деяких недобросовісних агенціях працевлаштування або посередники обіцяють ставки вищі за ринкові на 1-2 злотих, але при цьому не оформлюють легально документи. Люди, бажаючи заробляти більше, погоджуються. В результаті вони можуть зовсім не отримати зарплату.
 
 
Погані умови проживання 
Українцям пропонують хороші умови проживання та зарплату, але по факту вони виявляються набагато гіршими і з’ясовується, що пропонованої роботи немає. Натомість їм пропонують працевлаштуватися на іншу з менш привабливими ставками і умовами. 
 
Нелегальна робота в інших країнах ЄС
Українців працевлаштовують у Польщі, проте відправляють на роботу до Німеччини чи Чехії без оформлення необхідних документів, що є неправомірним. Часто такі посередники чи агенції можуть не виплатити зарплату частково або в повному обсязі, а за першого контролю заробітчанина можуть оштрафувати і депортувати в Україну.
 
Обман при оренді житла 
Шахрайство на оренді  житла поширене також  у Польщі. Тут також  у відповідь на оголошення про оренду квартири, просять перерахувати гроші на рахунок - "бронь". Після цього з'ясовується, що такого житла немає або там інші власники.
Правоохоронці радять дотримуватися елементарних правил безпеки - актуальних для будь-якої країни. Також варто мати  польські номери екстрених служб і телефонні номери "гарячих ліній".