Польський уряд 30 квітня ухвалив законопроєкт про допомогу біженцям з України через збройний конфлікт у країні. В ньому передбачено подальше скорочення низки пільг українцям і прив’язування соціальних виплат до навчання українських дітей у польських школах.
Про це повідомляє RMF FM.
 
"Уряд ухвалив проєкт змін до закону про допомогу громадянам України. Він передбачає, серед іншого: пов’язати виплати "800 плюс" і пільги за програмою "Добрий старт" з обов’язковою освітою та продовжити тимчасовий захист для українських біженців до 30 вересня 2025 року", – йдеться у повідомленні.
 
 
Як зазначив під час пресконференції у Варшаві віцепрем’єр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, Польща підтримує Україну всебічно. Водночас Варшава очікує від Києва партнерства в економічних питаннях.
 
"Польща не ставить це в залежність від надання допомоги для жінок і дітей і хоче продовжувати надавати допомогу тим, хто її потребує. Але ми хочемо запровадити чіткі та зрозумілі правила: надаватиме соцдопомогу родинам, чиї діти матимуть доступ до освіти”, – заявив він.
 
Очільник МВС Польщі Марцін Кєрвінський під час засідання уряду представив зміни до чинного закону про допомогу українцям, особливо щодо освіти. Зокрема, розраховувати на соцдопомогу в 800 злотих (близько 200 доларів) на дитину, а також іншу підтримку зможуть ті родини, чиї діти відвідують польські школи, що можна офіційно підтвердити.
 
.
 
“Ми ущільнюватимемо систему, робитимемо її прозорішою. Ми підтримуватимемо громадян України, які були змушені втікати від війни до Польщі, але очікуємо чітких і зрозумілих правил, які є в новому законі, який ми сьогодні ухвалили”, – підкреслив віцепрем’єр РП.
 
За пропозиціями польського уряду, соціальна допомога за програмами “800 плюс” (щомісячна допомога на дитину в розмірі 800 злотих) і “Добрий старт” (одноразова допомога в розмірі 300 злотих) надаватиметься українським сім’ям у тому разі, якщо дитина шкільного віку ходить до польської школи.
 
В уряді пояснюють таке нововведення тим, що Польща є єдиною країною, де діє гібридна система освіти для українських дітей (близько 200 тисяч українських дітей навчаються у польських школах, а інша частина перебуває в українській дистанційній системі освіти).
 
 
В Польщі напередодні нарікали, що не можуть перевірити, як саме ці діти навчаються, а тому запровадження такої вимоги розглядається як вирівнювання шансів усіх дітей на отримання базової освіти. В уряді вважають, що завдяки цьому положенню в польських школах від нового навчального року додасться 80 тисяч дітей з України.
 
Також уряд Польщі заявив про можливість зміни статусу перебування українців у Польщі з нинішнього тимчасового захисту на тимчасове перебування до трьох років.
Для цього треба буде актуалізувати свої дані в базі PESEL UKR (польська ідентифікаційна система, UKR – призначена для українців), подати відповідне прохання в електронному вигляді до воєводи за місцем проживання, а також відповідати вимозі наявності PESEL UKR станом на 4 березня 2024 року.
 
Також закон запроваджує нове правило підтвердження особи громадянина України, який претендує на отримання номера PESEL у Польщі. Зокрема, єдиним способом підтвердження особи вважатиметься пред’явлення дійсного проїзного документа громадянина України.
 
 
Законопроєкт передбачає також скасування одноразової соціальної допомоги в Польщі для українського воєнного біженця в розмірі 300 злотих (75 доларів), а також скасування грошової компенсації для власників приватного житла, які надавали проживання та харчування воєнним біженцям з України.
Урядовий законопроєкт має ще бути затверджений в обох палатах польського парламенту та підписаний президентом. Він має набути чинності до 1 липня 2024 року.