Україна має право провести мобілізацію свого населення за кордоном та може вимагати повернення біженців призовного віку.
Про це заявив директор Управління верховного комісара ООН з прав біженців (УВКБ) у Європі Філіп Леклер.
Він наголосив, що Київ має безперечне право провести мобілізацію українського населення, яке зараз перебуває за кордоном.
" У цьому випадку буде відкрито питання про їх статус та захист ", - зазначив він.
Також Леклер зазначив, що в українців існує і право на відмову від військової служби з міркувань совісті.
_________________________________________________
Мобілізація засуджених до армії: які категорії можуть залучити
Заступник міністра юстиції України Олена Висоцька розповіла, що в Україні розглядають можливість мобілізації в армію людей із судимістю, які перебувають у місцях позбавлення волі, а також довічно ув'язнених.
Щодо довічно ув'язнених вона наголосила, що таких в Україні зараз майже 26 тисяч людей.
"І їхні характеристики, і їхній стан, і стан здоров'я, і моральний стан, і бажання долучитися у них теж різне. Тому ми перш за все бачимо перевагу у тих, хто мотивований. А по-друге, шукаємо юридичні конструкції, юридичні можливості звільняти таких людей, щоб вони допомагали відсікати агресію", — сказала чиновник.
Висоцька в той же час уточнила, що зараз уряд насамперед розглядає можливість залучення до армії засуджених, які вже відбули покарання.
"Тому в проекті закону, який зараз розглядається про мобілізацію, ми передбачаємо саме таку можливість - надати людям, які мають судимість, тобто вільні, вже відбули покарання, жодних претензій країна до них з юридичної точки зору не має, щоб цей статус не заважав їм насамперед", - зазначила вона.
За словами заступника міністра, розглядається також варіант, щоб ув'язнені або люди із судимістю виконували допоміжні функції в армії, і це було б "доречніше, ніж просто перебувати у в'язниці".