Українцям, які не можуть самостійно сплачувати витрати на комуналку, держава допомагає субсидіями. При цьому багато сімей, які не отримували субсидію влітку, можуть на неї розраховувати в опалювальний сезон. Однак у субсидії на опалювальний сезон також можуть відмовити із різних причин.
На сайті Мінсоцполітики розповіли, хто ризикує не одержати державну допомогу на оплату комуналки.
Субсидію на оплату комунальних послуг зазвичай дають тим сім'ям, в яких витрати на комуналку перевищують 15% сукупного місячного доходу сім'ї. Причому субсидія дається лише на споживання у межах соціальних норм. Тобто якщо, наприклад, сім'я витратила за місяць утричі більше газу, ніж їй належить за соціальними нормами, все, що понад норму, оплачується самими мешканцями в повному розмірі. На надмірне споживання субсидію не дають.
Під час розрахунку субсидії на опалювальний сезон беруть зарплату членів домогосподарства за 1-2 квартал поточного року. Якщо ж у сім'ї є пенсіонер, то беруть його пенсію за серпень поточного року. Але навіть якщо за цими розрахунками сім'я потрапляє до категорії одержувачів держдопомоги, то субсидію все одно можуть не дати.
У Мінсоцполітики назвали причини, через які домогосподарству можуть відмовити в субсидії
Зокрема, у субсидії відмовлять, якщо:
● сім'я має у власності квартиру площею понад 130 кв. м у багатоквартирному будинку чи будинок площею понад 230 кв. м;
● сім'я володіє автомобілем, з року випуску якого минуло менше 5 років, або кількома транспортними засобами, не старшими 15 років;
● сім'я має у власності не одне житло;
● у когось із членів сім'ї є в банку депозит на суму понад 100 тис. гривень або ОВДП на суми понад 100 тис. гривень;
● за одним із членів сім'ї числиться борг, який внесений до Єдиного реєстру з виконавчих проваджень, строком понад три місяці;
● у складі сім'ї є повнолітні особи, які ніде не навчаються та не працюють, або ті, хто не оплачує ЄСВ протягом 90 днів.
Але, навіть за наявності однієї чи кількох таких умов, в окремих випадках сім'ї можуть призначити субсидію. Такі випадки розглядаються в індивідуальному порядку.
___________________________________________________
У НБУ повідомили, коли в Україні скасують мораторій на підвищення комунальних тарифів
В Україні продовжується дія мораторію на підвищення тарифів на опалення, газ та гарячу воду. У НБУ спрогнозували, коли комунальні послуги можуть подорожчати.
Заборону на підвищення комунальних тарифів запровадили після початку повномасштабної війни. Він не стосується електроенергії та холодної води. Світло подорожчало з 1 червня. Якщо раніше побутові споживачі платили по 1,68 грн/кВт-годину, то тепер – вже по 2,64 грн/кВт-годину. Тариф на холодну воду також планували підвищити, але поки що залишили на колишньому рівні.
За даними, поданими в "Інфляційному звіті" Нацбанку України, мораторій на зміну тарифів на опалення, газ та гаряче водопостачання можуть зняти лише у 2025 році. Причому це супроводжуватиметься заходами підтримки населення, а саме – субсидіями.
.
Прогнозується поступове зростання адміністративної інфляції, яка насамперед визначатиметься подорожчанням тютюнової продукції через підвищення тарифів та акцизів на окремі житлово-комунальні послуги.
У НБУ вважають, що скасування мораторію спричинить прискорення адміністративної інфляції до 19% наприкінці прогнозного періоду.
"Незважаючи на необхідне усунення дисбалансів в енергетичному секторі, очікується, що подальші урядові рішення щодо приведення тарифів на ЖКП до ринкових рівнів враховуватимуть високу соціальну значущість тарифів. Тому очікується, що їх підвищення буде поетапним і супроводжуватиметься розширенням підтримки населення субсидіями", - зазначили представники регулятора.
За базовим сценарієм макропрогнозу НБУ за жовтень з 2025 року очікується значне зменшення ризиків безпеки в Україні. Раніше у Нацбанку прогнозували, що це можливо з середини 2024 року.
__________________________________________________
В Україні з'явиться третій комунальний платіж за газ
В Україні з’явиться третій комунальний платіж за газ. Споживачам потрібно оплачувати не лише за саме блакитне паливо та його доставку, а й за утримання внутрішньобудинкових мереж.
Для цього слід підписати договір із сертифікованою організацією та вносити плату.
Як повідомило видання Газправда, законодавство дозволяє обирати організацію, яка згідно з договором та на платній основі проводитиме роботи з обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це можуть бути місцеві облгази та інші організації, які набули відповідних дозволів.
Наголошено, що у чинному законодавстві є застереження, що при незабезпеченні технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку розподіл газу припиняється. Проте до закінчення реформування нормативно-правової бази у зазначеній галузі припинення газопостачання облгазами лише через незаключення договорів на ТО можна вважати маніпулятивним. Такі дії порушують права мешканців.
Після впровадження третього платежу за газ, фахівці повинні щороку перевіряти газопроводи та наявність вільного доступу до них, стан кріплення та фарбування газопроводу, наявність футлярів у місцях прокладки через зовнішні та внутрішні конструкції, стан ущільнення міжтрубного простору. Вони повинні очищати його від бруду та при необхідності відновлювати.
Раз на півроку у багатоквартирних будинках - до початку та після закінчення опалювального сезону, проводиться перевірка на герметичність з'єднань газопроводів із газовим обладнанням. Процедуру здійснюють приладовим методом або мильною емульсією та усувають виявлені витоки газу.
Щороку необхідно перевіряти працездатність запірних пристроїв на газопроводах. Їх очищають від залишків мастила та корозії. Не рідше одного разу на рік проводиться технічний огляд газового обладнання - відповідно до рекомендацій та вимог заводів-виробників.
Нагадаємо, що більшість побутових споживачів одержують газ від Нафтогазу по 7,96 грн/кубометр. У листопаді ціна не зміниться, як і до кінця опалювального сезону.