З червня в Україні посилили фінансовий моніторинг - нові обмеження на перекази, штрафи та ризики блокування рахунків торкнуться багатьох українців.
Чим це загрожує громадянам та бізнесу та як працюють нові правила - у матеріалі РБК-Україна нижче.
Що таке фінансовий моніторинг?
У червні раніше маловідоме українцям словосполучення "фінансовий моніторинг" почало частіше з’являтися у стрічках новин. Все почалося з того, що у травні Національний банк України оштрафував низку фінансових установ за недотримання заходів із фінансового моніторингу. Найбільше покарали платіжну систему "НоваПей" - її оштрафували на 90 мільйонів гривень.
"НоваПей" вирішила не оскаржувати рішення регулятора і з червня просто обмежила обсяг накладених платежів, що можуть отримати прості громадяни - до 30 тисяч гривень. Збільшення цього ліміту потребуватиме реєстрації громадянина фізичною особою-підприємцем.
За визначенням самого НБУ:
Фінансовий моніторинг - заходи для запобігання та протидії відмиванню "брудних" коштів, запобігання фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Найбільше жорна фінансового моніторингу загрожують декільком категоріям українців. Насамперед мова йде про громадян, що:
-здійснюють операції великі операції з купівлі чи продажу криптоактивів;
-отримують чи здійснюють переказ аномально великої суми коштів;
-отримують платежі із-за кордону;
-перевищують чи наближаються до встановлених для них лімітів на перекази;
-здійснюють регулярні, подібні платежі на рахунки інших осіб (зарплата у конвертах чи інші виплати).
З вищенаведеного можна зрозуміти, що хоч і декларованою головною метою фінансового моніторингу є боротьба з "брудними грошами", його набільш наближена до реальності мета - боротьба з тіньовою економікою.
.
Наразі в Україні склалася надзвичайно тяжка ситуація з бюджетними надходженнями: обсяги міжнародної допомоги скорочуються, а потреба у фінансуванні Сил оборони - не зменшується.
Водночас, фінансувати Сили оборони ми можемо лише за рахунок податкових надходжень, або ж залучення ОВДП - державних облігацій.
На думку податкового консультанта та юриста Богдана Янківа, в міру зростання дефіциту бюджету українців чекає подальше посилення фінансового моніторингу.
"Кожного року він ускладнюється. Деколи з більшим темпом, деколи з меншим. Тому, в будь-якому випадку, в контексті років - ми будемо мати складний фінмоніторинг", - зазначив він.
Хто може Вас перевірити й на підставі чого?
Процес фінансового моніторингу в Україні є дворівневим. Банки, інші фінансові установи, нотаріуси, адвокати та бухгалтери є суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Ці організації та особи зобов’язані контролювати походження коштів своїх клієнтів.
Найближчими днями в Україні очікується переважно спекотна погода. Температура підвищуватиметься до +33°....+38°. На вихідних подекуди пройдуть дощі, завдяки яким температура у низці областей ненадовго знизиться. Про це свідчить прогноз синоптика Ігоря Кібальчича на порталі meteoprog.
Погода 3 липня
У четвер, за даними синоптика, по всій Україні буде сухо. Вітер 5 - 10 м/с. Температура повітря вночі становитиме +12…+18 °С, вдень потеплішає до +27…+32 °С, а на півдні та на Закарпатті місцями +33…+35 °С.
Погода 4 липня
Перед вихідними в Україні утримається малохмарна погода, без опадів. Вітер ослабне до 3 - 8 м/с. Вночі буде +16…+21 °С, вдень +28…+33 °С, а у центральних та південних областях +32…+37 °С.
Погода 5 липня
У суботу, вночі у західних та північних регіонах, а вдень також місцями у центральних областях пройдуть короткочасні грозові дощі, місцями можливі град та шквали 15 – 20 м/с. На решті території переважатиме погода без опадів. Температура повітря в західних та північних регіонах вночі очікується в межах +12…+17 °С, вдень посвіжішає до +20…+25 °С. На решті території країни вночі +17…+22 °С, вдень спека +30…+38 °С.
Погода 6 липня
Наприкінці тижня у центральних та південних областях пройдуть місцями короткочасні грозові дощі, на решті території без істотних опадів. Вітер 5 - 10 м/с. Вночі по всій країні буде +12…+18 °С, вдень +22…+27 °С, а на південному сході +29…+35 °С.
Погода у Києві
За даними Укргідрометцентру, нетривала спека очікується найближчими днями і у Києві.
Зокрема, 3-4 липня температура помітно підвищиться - у столиці буде спека +29°...+32°. Водночас у суботу, 5 липня, прогнозується відчутне послаблення спеки - температура впаде до +25°.