В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків. Йдеться про громадян 18-30 років. Демографічна криза пов'язана з різними причинами. З'явився несприятливий прогноз щодо ситуації, що склалася у нашій країні.
 
Олександр Гладун повідомив, що головна проблема – у низькій народжуваності, яка особливо була помітна у 2001 році.
Нині покоління 25-30-річних чоловіків в Україні є найменш численним. При цьому саме вони мають можливість ефективно боротися з російськими окупантами.
 
 
У 2001 році 100 жінок народжували 108 дітей, що є дуже низьким показником. Щоб чисельність населення не скорочувалася стрімко, потрібно, щоб сотня українок народила щонайменше 220 дітей.
"Відповідно, якщо народжуваність низька, то контингент як чоловіків, так і жінок, які народилися в той період, буде значно меншим", - зазначив експерт.
 
Нестача молодих чоловіків негативно відбивається на мобілізаційному ресурсі. Потрібно враховувати й те, що багато українців залишилися проживати в окупованому Криму та східному регіоні країни. Частина українців виїхала за кордон, незважаючи на обмеження. Є й ті, хто загинув унаслідок воєнних дій.
 
У майбутньому слід очікувати негативних наслідків. Проблему посилить війна та масова міграція населення як в Україні, так і за кордоном.
"Якщо врахувати те, що у нас приблизно 3-4 мільйони жінок з дітьми виїхали за межі України, рятуючись від війни, то в майбутньому теж варто очікувати меншу народжуваність. І наслідки цієї демографічної хвилі через 20-30 років будуть дуже відчутними, якщо не критичними", - попередив Гладун.
_____________________________________________

В Україні різко скорочується населення: демографічна криза позначиться на пенсіях та мобілізації

В Україні різко скорочується населення. Демографічна криза негативно позначиться на економіці, мобілізації та інших сферах життя.
За даними ООН, після початку повномасштабної війни Україну покинули понад 18 мільйонів людей, 9 мільйонів з яких уже повернулися. Від 200 до 700 тисяч наших співвітчизників депортували до РФ. Про кількість загиблих українських військовослужбовців поки немає точної інформації. Демограф Елла Лібанова рік тому повідомила, що у нашій країні залишилося близко 35 мільйонів людей.
 
.
 
До 24 лютого 2022 року в нашій країні налічувалося близько 18 мільйонів громадян працездатного віку, а зараз ця кількість скоротилася до 13,5 мільйона. Втрати посилює падіння народжуваності, яке пов'язане з активними бойовими діями в країні та економічними проблемами, серед яких зростання безробіття.
 
Економіст Олег Пендзин зазначив, що трудових ресурсів стає дедалі менше, що провокує складнощі із наповнюваністю держбюджету:
"Ми говоримо про долю працездатного населення, рівень його завантаження, величину податків, кількість пенсіонерів, співвідношення до працюючих, про середню пенсію в країні".
 
Член Економічного дискусійного клубу звернув увагу на проблеми у Пенсійному фонді. У ньому утворився природний дефіцит. Пенсіонерів більше, ніж тих, хто забезпечує виплати. На 10,5 мільйона пенсіонерів лише 9,5 мільйона працівників. При цьому нормальне співвідношення – два працівника на одного пенсіонера.
За словами Пендзина, навіть на мізерні виплати пенсіонерам потрібні величезні кошти. У 2024 році – це 350 мільярдів гривень.
 
 
Аналітик уточнив, що з 13,5 мільйона працездатних українців лише 6,5 мільйона зайняті у бізнесі – це люди, які сплачують податки. Ще 3 мільйони – бюджетники, 1 мільйон зайнятий в обороні та безпеці, зокрема військовослужбовці. Потрібно, щоб працювали щонайменше 9 мільйонів громадян.
 
"Щоб мобілізувати додатково 450 тисяч осіб, потрібно додатково зібрати півтрильйона гривень податків, бо ніхто не воюватиме безкоштовно. Для того, щоб все було нормально, за спиною одного мобілізованого має стояти 6 платників податків, або 3 мільйони платників податків додатково", - цитує Олега Пендзина "Фокус".
Експерт підкреслив, що в Україні потрібно створювати робочі місця, кожне з яких обійдется у 30-35 тисяч доларів.