Мобілізація в Україні стосується не лише чоловіків, а й жінок. Деякі представниці прекрасної статі у воєнний час також взяли до рук зброю або виконують інші обов'язки у лавах ЗСУ. Однак не всі жінки мають обмеження на виїзд за кордон під час війни, на відміну від чоловіків призовного віку. Кого торкнулася заборона на виїзд, розповів адвокат Кириленко.
 
Він назвав окремі категорії жінок, яким не дозволено залишати територію України під час війни. До них належать жінки, які займають вищі державні посади. Це члени Кабміну, керівники апарату ВРУ та офісу президента, голови СБУ, Рахункової палати, Нацбанку України, члени Нацради з питань телебачення та радіомовлення та їхні заступники. Також не можуть залишати Україну Уповноважений з прав людини, судді всіх рівнів, прокурори, керівники державних органів та місцевих рад. Додатково заборонено виїжджати жінкам, які були заброньовані на час війни за органами державної влади.
 
 
Однак і тут є виняток. Виїзд за кордон на обмежений час можливий і для перелічених вище осіб, якщо йдеться про службове відрядження. За наявності спеціального дозволу виїжджати з України жінкам можна, але зазвичай на дуже короткий термін.
 
Відповідно до законодавства, жінку можуть мобілізувати, якщо вона є військовозобов'язаною особою та перебуває на військовому обліку. Здебільшого жіноча служба пов'язана з медичними професіями, проте є й такі особи, які беруть безпосередню участь у боях. Серед них - добровольці.
 
Служба чоловіків і жінок відрізняється, адже до жінок дбайливіше ставлення. Військовослужбовці-жінки мають право звільнитися з військової служби під час військового стану у зв'язку з вагітністю або у зв'язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною у медичному висновку, але лише до досягнення нею шестирічного віку.
 
.
 
Крім того, вагітна жінка або жінка, на утриманні якої перебуває 3 або більше дітей, має право на переведення на рівнозначну посаду, де обсяги роботи будуть меншими.
_____________________________________________

Стала відома кількість ухилянтів від мобілізації, які втекли за кордон: у Зеленського зробили заяву

Стало відомо, скільки чоловіків втекли за кордон після початку повномасштабної війни з Росією. Кількість ухилянтів досягла десятків тисяч.
Як повідомило британське видання ВВС, 19 740 чоловіків незаконно виїхали з України після 24 лютого 2022 року. Ще 21 113 чоловіків намагалися втекти з країни, але їхні плани провалилися. Ухилянти були спіймані та затримані правоохоронними органами.
 
Зазначено, що зафіксовано інформацію про незаконне перетинання українців кордону з Польщею, Румунією, Словаччиною, Угорщиною та Молдовою з початку повномасштабного вторгнення і до 31 серпня 2023 року.
Близько 14 тисяч чоловіків намагалися перетнути кордон пішки або переплисти через річки, а інші хотіли використати підроблені документи.
 
Представник президента у парламенті Федір Веніславський у розмові з журналістами визнав, що проблема є серйозною. Він підтвердив, що йдеться не про поодинокі випадки. Широко поширена корупція, але влада робить все можливе, щоб звести її до мінімуму.
 
 
За словами Вениславського, число ухилянтів все ж залишається незначним. Більшість чоловіків все ж таки готова захищати державу від російських окупантів:
"Я переконаний, що стійкість та готовність українців захищати незалежність, суверенітет і свободу досягає 95-99%. А тих, хто намагається уникнути мобілізації, близько 1-5%. Це точно не критична кількість для оборони України".
 
Представник президента України запевнив, що зараз радикального посилення мобілізації в Україні не планується.
У Держприкордонслужбі України заявили про відсутність статистичних даних про ухилянтів. Прикордонники зауважили, що у 2023 році спроб незаконно виїхати з країни поменшало.