В Україні очікується подорожчання продуктів. Стало відомо, як зміняться ціни на основні групи товарів, та чим варто запасатися вже сьогодні.
М'ясо за останні кілька тижнів подешевшало – ціни на корми знизилися, до того ж активізувалися імпортні постачання. До кінця осені свинина може подорожчати на 5%.
 
Аграрії зібрали хороший урожай зернових, тому дефіциту не повинно бути. Гречка різко подешевшала – її на ринку багато. Тенденція збережеться – вона точно не дорожчатиме. Рис буде дорожчим, ніж рік тому – власне виробництво знизилося.
Українців не очікується дефіцит цукру – його виготовляють багато, що дозволяє експортувати продукцію до європейських країн.
 
 
Овочі подешевшали порівняно з минулорічними показниками: цибуля, морква, капуста, картопля, буряк продають за низькими цінами, що дозволяє зробити запаси на зиму. Вони подорожчають у першій половині листопада – до вартості додадуть витрати на зберігання. Сезонні овочі зростуть у ціні на 10-15%.
Фрукти не можна назвати доступними. Яблука за рік подорожчали на 30–40%. А банани та цитрусові продаються дешевше – через зниження зовнішніх цін.
___________________________________________

Ціни на картоплю стрімко ростуть: чи можна розраховувати на їхню стабілізацію

Ціни на картоплю, які довго тримались цієї осені на мінімумі, зараз стрімко пішли вгору. Вони зростають  від початку другої половини жовтня. Лише за останні десять днів вартість картоплі зросла до 10 грн/кг.
Про те, які ціни на картоплю наразі склались на ринку, інформує agronews.ua.
 
На флагманському західному аграрному ринку "Шувар", що знаходиться у Львові, нині продають картоплю по 9-11 грн/кг. Торік о цій порі гуртова ціна картоплі становила 5,5 грн/кг. Отже цьогоріч вона практично вдвічі дорожча. Причому ціна на неї не зупиняється і продовжує рости.
 
Високі ціни на картоплю фіксували чотири роки тому, у 2019. Тоді за кіло бульби правили по 9-10,5 грн. Але тоді гривня "важила" значно більше, а отже її ціна у твердій валюті була ще вищою, ніж тепер.
Водночас, дуже дешево картоплю продавали у 2015 – 2017 роках. Тоді її оптом можна було в жовтні купити за 2,9 – 3,4 грн/кн.
 
.
 
Чому ціни на картоплю так стрімко пішли вгору?
Експерти аграрного ринку кажуть, що на те є кілька причин. По-перше, від початку повномасштабної війни в Україні різко зросли темпи інфляції.  По-друге, значно подорожчала логістика та зросли затрати на збирання врожаю. По-третє, високі ціни на енергоносії провокують високу вартість зберігання картоплі.
 
Крім того, українці не знають, що буде взимку, якими будуть ціни на картоплю у холодну пору року, та якими взагалі будуть ціни на продукти. Через це люди намагаються зробити запаси хоч якоїсь провізії ще з осені. У тому числі, українці активно закуповують картоплю. Звісно, те, що активно купується, дешевим зостається недовго.
Отже, вже у цьому сезоні українцям навряд чи варто чекати здешевлення цього коренеплоду. Навіть якщо воно й буде, то ситуативним, нетривалим і незначним.