Подробиці загибелі бійців 73 морського центру Сил спеціальних операцій Збройних сил України, що базується в Очакові, повідомляє ВВС .
Увечері 28 лютого російські провоєнні телеграм-канали почали масово поширювати фотографії вбитих українських військових, які начебто планували на човнах висадитись на окупованій Херсонщині.
На фото видно як мінімум 5 тіл загиблих або важко поранених військових, які лежать в човні. Окупаційна влада Херсонської області заявила, що це були бійці 73-го морського центру Сил спеціальних операцій Збройних сил України.
 
Українська сторона згодом підтвердила, що під час виконання бойового завдання у зіткненні з росіянами загинули воїни цього підрозділу спецоперацій. При цьому кількість загиблих офіційно не повідомили.
За інформацією росіян, диверсійна група українських спецпризначенців планувала висадитись на Тендрівській косі. Це довгий - майже 65 км - вузький острів-коса у північній частині Чорного моря, біля берегів Херсонської області. На косі розташований маяк, збудований майже 200 років тому. Острів з лютого 2022 року перебуває під окупацією Росії.
 
 
Російський телеграм-канал "Рибарь", який пов'язують з міноборони РФ, заявляє, що українські бійці ССО намагалися висадитись на острів на 5 човнах.
"Переміщення плавзасобів було помічено на захід від маяка, і загони ССО були обстріляні з кулеметів, мінометів та ПТРК. В результаті три човни пошкоджені і затонули, один прибило до берега, а ще один розвернувся і відбув назад".
 
У знайденому біля берега човні начебто було виявлено чотирьох вбитих спецпризначенців і одного пораненого, якого взяли в полон і допитали, встановивши їхню приналежність до десантних груп 73-го морського центру ССО.
 
Інший російський телеграм-канал, "Канал специального назначения" (104 тисячі підписників), повідомив, що в ході бою загинули щонайменше шість диверсантів, а усього могли бути вбиті до 15 українських бійців.
Російська окупаційна влада Херсонської області пояснила невдалу операцію ССО України піаром і бажанням зняти "постановочне відео" на окупованій території.
 
.
 
Міноборони РФ заявило, що в результаті бою з українським спецпідрозділом біля Тендрівської коси знищені чотири човни з десантом ССО. П'ятий човен розвернувся і на великій швидкості відплив у зворотному напрямку.
"Втрати противника склали до 25 українських військовослужбовців. Одного військовослужбовця взято в полон", - сказано в заяві міністерства.
 
Реакція України
Певний час українське військове і політичне командування не реагувало на інформацію про вбивство групи бійців ССО на Тендрівській косі. При цьому деякі українські військові в соцмережах натякали, що 28 лютого став "чорним днем для українських ССО".
 
Вранці 29 лютого командування сил спеціальних операцій виклало свою версію подій. За його словами, частина українських диверсантів спромоглася виконати "спеціальне завдання", але при відході вступила в бій з російським противником.
 
 
"Забезпечуючи відхід основних сил групи після виконання спеціального завдання воїни прийняли свій останній бій навічно залишившись в строю", - сказано в заяві.
"Героїчна та надскладна бойова робота підрозділів ССО на суходолі, на морі і в глибокому тилу противника - це щоденний вклад воїнів ССО в перемогу над ворогом".
 
При цьому командування ССО не повідомило, скільки українських військових загинуло під час операції. За даними джерел ВВС серед військових на тому напрямку, втрати ЗСУ суттєво нижчі за цифру, яку назвало міноборони РФ.
 
73-ий морський центр імені кошового отамана Антіна Головатого - це військова частина Сил спецоперацій ЗСУ, що дислокується в Очакові (Миколаївська область). Бійці цього центру займаються диверсійними операціями, проведення розвідувальних заходів, захопленням суден і берегових споруд.
Під час російсько-української війни запам'яталися операціями із захисту узбережжя Миколаївської області, а також звільненням острова Зміїний в Чорному морі.