Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект про мобілізацію. Нардепи підтримали його в редакції уряду, а до другого читання обіцяють зробити правки. Схоже, правок буде дуже багато, тому що претензій до законопроекту назбиралося вже достатньо.
Порядок дій
За законопроект у першому читанні проголосували 243 нардепи. За фракціями: Слуга народу – 178, Європейська солідарність – 0, Батьківщина – 0, Платформа за життя та світ – 17, За майбутнє – 7, Голос – 3, Довіра – 18, Відновлення України – 12, Позафракційні – 8.
Для внесення поправок є час до 21 лютого, після чого відбудеться голосування у другому читанні.
"Тобто найбільш імовірно буде ухвалено законопроект загалом в останній тиждень лютого, підписаний на початку березня і набуде чинності через місяць, тобто у квітні", - прогнозує нардеп Ярослав Железняк.
Порушення Конституції
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубинець був серед тих, хто закликав ухвалити законопроект у першому читанні. При цьому, за його словами, проект містить низку норм, що суперечать Конституції України. Омбудсмен сподівається, що до другого читання ці протиріччя усунуть.
Зокрема, він зазначив, що в законопроекті зазначено, що військове командування може встановлювати тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з країни. А відповідно до вимог статті 17 Конституції України, ЗСУ та інші військові формування ніким не можуть використовуватись для обмеження прав та свобод громадян.
Крім цього, у законопроекті пропонують передбачити обов'язок реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за невиконання якого останні несуть певну законом юридичну відповідальність. Однак, таке положення законопроекту не відповідає положенням Конституції, закону України "Про захист персональних даних" "правовим позиціям Конституційного суду України щодо офіційного тлумачення права на особисте та сімейне життя".
.
Питання аспірантів
У нових змінах зазначено і позбавлення права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних чи юридичних осіб на умовах контракту.
"При цьому всім іншим категоріям претендентів на освіту в цих умовах право на звільнення від призову зберігається. Це суперечить вимогам ст. 24 Конституції України щодо рівності прав громадян та недопущення їх дискримінації за певними ознаками", - наголосив Лубинець.
На сайті президента вже створено електронну петицію, яка закликає вилучити із законопроекту норму щодо мобілізації аспірантів, які навчаються на контрактній основі та залишити для них право на відстрочку, яке діє і зараз.
Як це взагалі працюватиме?
Опозиція різко критикує законопроект. Одна з головних претензій, як за 60 днів після набуття чинності такого проекту всі військовозобов'язані чоловіки та жінки зможуть пройти за новою верифікацією через ТЦК, ЦНАПи чи консульства за кордоном.
"Ви собі уявляєте, як це практично зробити? Як написати софт на 5-6 млн. електронних кабінетів, який супер захищений і не падає після навантаження? Скільки це коштує та скільки займе часу? Що стосується консульств за кордоном, то хто був, той знає що це нереально, а за кордоном щонайменше 2-3 млн чоловіків, які виїхали на роботу ще задовго до війни і вони також підпадуть під цей закон”, - зазначає нардеп від партії Голос Юлія Клименко.
Також є питання щодо електронних повісток. А що робити, якщо людина не має інтернету, а відлік про час її прибуття до ТЦК уже пішов? І таких питань без відповідей до законопроекту дуже багато.
“Дестабілізація банківсько-фінансової системи, оскільки депозити та рахунки масово переводяться в готівку. Збільшення готівкової економіки, про cashless забудьте. У готівковій економіці зростає злочинність. Зменшення офіційної зайнятості, все працюватимуть неофіційно за готівку. Результат – зменшення податків та надходжень до держбюджету”, - перераховує ризики законопроекту Клименка.
______________________________________________________________
Розлючені жінки напали на матір з дітьми на Прикарпатті через свавілля ТЦК
У зв’язку з конфліктом у селі Космач поліцейські Івано-Франківської області нестимуть посилений варіант служби у громадах. За фактом інциденту поліція розпочала кримінальне провадження за статтею про хуліганство.
Про це начальник сектору комунікації ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області Андрій Яцків повідомив у ефірі «Радіо Свобода».
Як з’ясували правоохоронці, всі учасники зібрання, які перекривали дорогу в Космачі — це місцеві жителі. Слідчі поліції зараз допитують учасників перекриття дороги. Після цього правоохоронці вирішуватимуть, кого притягати до відповідальності.
Яцків назвав перекриття дороги натовпом жінок стихійним зібранням і повідомив, що до поліції не надходили заявки на проведення таких заходів.
«Це було стихійне зібрання людей, які перекрили цю ділянку дороги і не пропускали людей, і перевіряли, за їхніми словами, пасажирів і водіїв, які могли мати відношення до ТЦК чи інших структур. До поліції заявок не надходило», — розповів представник поліції.
Щодо стану постраждалих, то за даними правоохоронців, він не змінився. Лікарі діагностували у дівчинки забій м’яких тканин носа, а у її 24-річної мами — ймовірну закриту черепно-мозкову травму.
«Поліція буде нести посилений варіант служби на таких ділянках, де це можливо, у таких громадах, і буде працювати з людьми, і також із громадами, щоб не допускати у подальшому таких випадків», — повідомив Яцків.
Нагадаємо, напередодні в Мережі з’явилося відео з натовпом людей, який оточив автомобіль у селі Космач. В авто перебували мама з шестирічною донькою. На думку місцевих жительок, водійка приїхала шпигувати за їхніми чоловіками, аби «здати» їх працівникам ТЦК. Жінки заблокували машину та побили маму з донькою.
Після інциденту в Космачі поліція Івано-Франківської області відкрила кримінальне провадження за статтею про хуліганство, вчинене групою осіб.
______________________________________________________________
Жінки проти ТЦК: в Одесі виник новий скандал через відверто хамську поведінку "тцкашника"
Телеграм-канали переповнені відео того, як і де представники терцентрів спиняють маршрутки і починають перевірку даних присутніх чоловіків.
В Одесі все стабільно: ТЦК і люди продовжують сваритися вже у звичному місці — міському транспорті.
Що трапилося цього разу і чим закінчилося, розповіла в сюжеті TSN.ua.
Відео чергового скандалу між представниками ТЦК та місцевими зʼявилося в Мережі. Телеграм-канали, що поширили відео, стверджують, що баталії знову розгоралися в Одесі.
Суперечка зчиняється як вже книжка пише — між жінками та представниками терцентру, перші нарікають, що спізнюються на роботу. На іншому відео вже у іншій маршрутці жінка називається дівчиною хлопця, якого хочуть перевірити і теж розгорається скандал.
Такі рейди ТЦК для Одеси — вже не новинка. Телеграм-канали переповнені відео того, як і де представники терцентрів спиняють маршрутки і починають перевірку даних присутніх чоловіків. Хоча ще напередодні у Раді вже говорилося про те, що час припиняти “полювання” просто на вулиці. Про те, що часто представники ТЦК дискредитують ідею мобілізації заявляв заступник голови парламентського комітету з нацбезпеки Єгор Чернєв.
“Терор ТЦК на вулицях дискредитував ідею мобілізації, знизив моральний дух суспільства і підірвав єдність у державі. Це має бути припинено якнайшвидше, але нам потрібні реальні та ефективні альтернативи. Над цим питанням, зокрема, ми зараз і працюємо”, — казав він.
Він нагадав, що навіть Зеленський казав, що військовозобов'язаних не можна “відловлювати” на вулиці. Нині альтернативою вуличної мобілізації хочуть зробити повістки в електронній формі, хоча і до такої ідеї є багато питань. Але Рада може запропонувати й інші варіанти, зазначив голова оборонного комітету Олександр Завітневич.
“Розрахунки показують, що інші варіанти вручення повісток не дозволяють випереджати ворога в часі реагування, а отже, створюють передумови того, щоб ворог отримував контроль над ситуацією з відповідними наслідками. Але я не виключаю, що при обговоренні цього питання на Комітеті або у Верховній Раді можуть бути представлені інші ефективні варіанти вручення повісток”, — зауважив він.
Але насправді в таких історіях два боки монети. Зневажливе ставлення жінок до представників терцентрів іноді не має меж. Хоча раніше військові наголошували на тому, що серед цих чоловіків є ті, хто отримали тяжкі поранення на передовій і саме тому були переведені на роботу до ТЦК. От, наприклад, на скандали, які були кількома тижнями раніше, реагував і заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін.
Але водночас він теж визнає, що є представники ТЦК, які відверто нахабніють, а отже мають нести відповідальність за скоєні порушення.