Пенсії усім пенсіонерам нараховуються, запевняє українська влада. Але як їх отримати громадянам, які потрапили під російську окупацію? Чи отримують жителі окупованої частини півдня українські пенсійні виплати? Які пенсії обіцяють виплачувати російські окупаційні сили? Чи є відповідальність за отримання російських пенсій жителями окупованих територій, зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
З 1-го липня на території окупованої частини Херсонської області припинила роботу Укрпошта. Наразі в області працює 14 відділень «ПриватБанку», повідомляють місцеві ЗМІ.
 
Виконувачка обов'язків начальника Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області Людмила Тарнавська зазначила, що пенсіонерів, які отримували виплати через Укрпошту на Херсонщині - 70 тисяч.
Нещодавно голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко зазначив, що зараз завести готівку до окупованого регіону неможливо. За його словами, виплати в готівці буде призупинено, але коли область буде звільнена від російських військових, гроші видадуть у повному обсязі.
 
 
Російські окупаційні сили на Херсонщині поширюють дезінформацію, що Україна нібито відмовилася від пенсійного забезпечення в регіоні, повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. Він наголосив, що всі пенсії нараховуються, і будуть продовжувати нараховуватися.
 
Місцеві ЗМІ Херсонщини повідомляють, що російські окупаційні сили продовжують закликати пенсіонерів переходити на отримання російських пенсій. Зокрема, про це розповідають жителі Нової Каховки, пише видання NovaKahovka.City.
За інформацією медіа, для переходу на російську пенсію треба змінити українське пенсійне посвідчення на російське. Також у такому випадку окупанти обіцяють пенсіонерам відразу видати російський паспорт.
 
«Береш паспорт РФ, отримуєш гроші»
Як пояснив «Новинам Приазовʼя» перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський, всі нарахування Україна здійснює, але жителі окупованого регіону не можуть скористатися цими виплатами через заблоковану Росією банківську систему і зв'язок. В такий спосіб «окупанти змушують пенсіонерів переходити на виплати в рублях і отримувати російські паспорти», зазначає Соболевський.
 
.
 
«Насправді, сьогодні на Херсонщині дуже жахлива ситуація в гуманітарній сфері і окупаційна влада зробила все, щоб було якнайгірше. Заблокована фактично банківська система України і з цією метою вони заблокували діяльність Укрпошти, яка до останнього виконувала свої обов'язки і допомагала сотням, тисячам наших пенсіонерів і давала можливість їм отримувати готівку пенсії», - повідомив Соболевський.
Він наголосив, що звернення до окупантів за рублевими виплатами для багатьох є єдиною можливістю отримати хоч якісь кошти та назвав це «формою примусу».
 
Також Соболевський розповів, що для отримання виплат російські окупаційні сили вимагають від місцевих жителів надавати також повний пакет документів для видачі російського паспорта. Через складнощі з впровадженням російської банківської системи окупанти здійснюють виплати готівкою.
 
«Останні дні вони (окупанти - ред.) намагаються запустити свою банківську систему на території Херсонщини. Там у них великі проблеми, в тому числі і з кадрами. Тому що, наскільки мені відомо особисто, на сьогодні всі, хто працюють в цьому банку, це не є наші мешканці. Тобто, це все люди або з Криму, або з регіонів Росії, і вони навіть ходять в масках», - зазначив посадовець.
Він вважає, що окупаційні сили вчиняють такі дії для максимальної інтеграції окупованої частини Херсонщини до Росії.
 
 
Мер Скадовська Олександр Яковлєв розповів, що деякі пенсіонери отримують виплати на банківські картки, але в торгових точок, де можна ними розрахуватися, в місті стає дедалі менше. Міський голова також зазначив, що всі пенсійні нарахування, які жителі зараз отримати не можуть, будуть зберігатися.«За інформацією Укрпошти, вона (пенсія - ред.) буде перераховуватися на спеціальні рахунки в банку і буде там лежати до звернення самого пенсіонера. Але я так розумію, що механізм цей точно ще не прописаний», - повідомив «Новинам Приазовʼя» Яковлєв.
 
За його інформацією, частина пенсіонерів Скадовська звертається за отриманням російських виплат: «Вони називають це матеріальною допомогою в розмірі 10 тисяч рублів. Після проходження реєстрації, видають її готівкою в приміщенні адміністрації районної. Людей багато йде на отримання. Проходять якусь реєстрацію. Тобто вони передають паспортні дані, де вони проживають, хто вони, з ким проживають».
 
«Мета - порахувати пенсіонерів»
Мер Мелітополя Іван Федоров у своєму зверненні до жителів міста 5 липня також наголосив, що повідомлення російських окупаційних сил про нібито «припинення владою України виплат жителям окупованих територій», не відповідає дійсності. Мелітопольський мер назвав таку інформацію «шантажем окупантів».
Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов зазначив, що в Бердянську, як і на інших окупованих територіях, існує проблема з готівковими гривнями. Втім, в деяких магазинах міста можна розрахуватися карткою через термінали, які підключені зараз через російський зв'язок.
 
 
«Готівки просто немає, бо перевести, зняти гроші з картки можна лише через всяких дільців, які беруть відсотки за це, від 10%», - каже Дудукалов.Також він додав, що про організацію пенсійного забезпечення з боку російських окупаційних сил наразі не йдеться, вони надають виплати однакового розміру, які називають «допомогою». Заступник голови Бердянської районної ради зазначив, що пенсіонери стали «заручниками» окупаційного режиму.
 
«На мій погляд, це було зроблено, в першу чергу, для того, щоб порахувати пенсіонерів хоча б приблизно і щоб якийсь був їхній облік на подальші дії. Чи то зібрати персональні дані для «референдуму», чи для пенсій, чи для чогось ще. Тобто вони таким чином за гроші купують персональні дані людей іншими словами», - вважає Дудукалов.
 
Дані для «референдуму»?
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко розповів «Новинам Приазовʼя», що представники російських окупаційних сил обіцяють місцевим пенсіонерам переглянути розмір виплат відповідно до їхнього стажу. Втім, за якими документами це буде зроблено, невідомо, оскільки більшість із них або знищена, або недоступна окупантам, зазначив політик.«Окупанти зараз проводять перепис пенсіонерів, частинно виплатили пенсії, як вони кажуть по 7 тисяч рублів на місяць. Водночас як почали виплачувати пенсії, почали зростати ціни у тих магазинах, на ринках, де вони існують. Цього не вистачає геть ні на що», - стверджує Андрющенко.
 

 
За його інформацією, курс рубля до гривні в Маріуполі постійно змінюється, співвідношення - 1 гривня - 1,5 рубля.
Радник мера Маріуполя зазначив, що, за його інформацією, ставлення окупантів до пенсіонерів є більш лояльним, ніж до інших громадян.
 
«Ставлення дуже погане до українців, як до людей 3-го сорту, як до обслуги, нічого хорошого там нема. До пенсіонерів окреме ставлення, наче вони не в чому не винні, вони теж постраждалі, така відокремлена каста пенсіонерів. До дітей ставляться теж більш-менш, не до підлітків, а до 10 років, до малих», - каже радник.Він також повідомив, що частина пенсіонерів «принципово відмовляється отримувати російські виплати»: «Йдуть і дуже активно, але є такі, хто принципово не бере, може там 10% пенсіонерів».
 
Як поновити виплати?
Адвокатка Анна Рассамахіна пояснила «Новинам Приазовʼя», що жителі окупованої частини півдня, які переїхали на підконтрольну Україні територію, можуть поновити свої виплати, пройшовши ідентифікацію у відділенні пенсійного фонду за місцем проживання.
 
 
«Ну власне чинне законодавство передбачає такий порядок - переселенці приходять в пенсійний фонд за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи, там проводиться їхня ідентифікація і на підставі електронних реєстрів, поновлюється або призначається вперше пенсійні виплати», - повідомила Рассамахіна.
 
Адвокатка наголосила, що «жодної відповідальності за отримання російських пенсій жителі окупованих територій не несуть». В українському законодавстві немає таких норм, мало того, право на пенсійні та інші соціальні виплати закріплено в Конституції, зазначила Рассамахіна.
__________________________________________________________________

Что будет за получение "российской пенсии" в оккупации: юрист прояснил ситуацию

Из-за войны, развязанной Российской Федерацией, многие украинцы не могут получать выплаты из украинского госбюджета. Это происходит из-за проблем со связью и логистикой. В этих регионах оккупанты склоняют к сотрудничеству украинцев с помощью финансовых подачек, и некоторые пенсионеры вынуждены соглашаться с этой "помощью".
О том, какие последствия могут ожидать за такое решение, рассказала "Радио Свобода" адвокат Анна Рассамахина.
 
По ее словам, у законодательства Украины нет специальных норм, которые бы повлекли ответственность за получение "российских пенсий". Тем более, что на подобный шаг пенсионеров может толкнуть тотальное безденежье и желание просто выжить.
 
 
Рассамахина уточняет, что все жители оккупированных территорий, которые смогут добраться в безопасное место, должны обратиться в Пенсионный фонд Украины за возобновлением выплат из государственного бюджета Украины.
Для этого, отмечает юрист, нужно пройти дополнительную идентификацию с помощью документов в выбранном местном отделении ПФ. Это можно сделать как пенсионерам, которые уже получали выплаты, так и тем, кто только вышел на пенсию.
__________________________________________________________________

Бо одні воюють, а інші – мародерять: у російських окупантів на Херсонщині стався розкол

Попри загальну контрольованість зведеними російсько-окупаційними військами з боку кремля, загарбницький контингент на території України зовсім не є монолітним. Всередині армії країни-агресорки є безліч тектонічних розбіжностей.
 
За даними джерел 24 каналу в українських спецслужб, між представниками російського контингенту постійно відбуваються конфлікти на етнічному та релігійному ґрунтах. Крім того, трапляються локальні побутові сварки і триває постійна боротьба за намародерене та вкрадене.
Дивіться також Аби приховати злочини: на Херсонщині росіяни почали тиск на медиків та судмедекспертів
Загарбники постійно намагаються напитися, когось пограбувати та при цьому пригнічувати осіб з іншим віросповіданням. Також існує дідівщина на фоні етнічного походження військовослужбовців.
 
 
Тиловики гризуться з учасниками бойових дій
Окупаційна армія росії складається з безпосередньо кадрових військовослужбовців та строковиків, найманців, бойовиків ОРДЛО та мобілізованих на Донбасі.
Формально у першу групу входять також зрадники України з Криму, які юридично оформлені загарбниками у збройні сили росії.
Всередині зведеного війська є чітка ієрархія, основана на принципі національної ідентичності. Так, російські військові слов'янського походження постійно задирають терористів з Донбасу та зрадників України з Криму. Кажуть, що вважають їх "укропами" та людьми другого сорту.
 
Через надзвичайну жорстокість у "харчовому ланцюжку" вимагають до себе поваги буряти та якути.
При цьому представники кавказьких народностей взагалі вважають себе кращими за всіх інших окупантів та постійно принижують росіян та всіх інших.
Конфлікти на етнічному ґрунті подекуди призводять до бійок та стрілянини, однак подекуди "діти гор" можуть влаштувати "слов'янським братам" показову розправу з перерізанням горла чи катуваннями перед стратою.
Офіцери середньої ланки на подібні криваві випадки ніяк не реагують та лише списують втрати на бойові або оголошують загиблих такими, що пропали безвісти.
 
Окрім цього, між вояками регулярно трапляються побутові конфлікти. Здебільшого – на фоні алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Закінчуються вони так само криваво, як і розправи кадирівців над "другосортними".
Втім, наприкінці червня у російських військах на Херсонщині почався новий серйозний конфлікт, не пов'язаний з релігійними чи етнічними розбіжностями. Окупанти з бойових підрозділів, що понад місяць намагаються втримувати позиції, з подивом для себе з'ясували, що в тилу їх "колеги" займаються зовсім не забезпеченням фронту.
 
 
російські загарбники, яким пощастило перебувати поза зоною бойових дій, повноцінно мародерять та грабують. Через таку "розвагу" вони забулися та не привезли своїм товаріщам по зброї поповнення провізії та боєкомплекту, що призвело до серйозних наслідків на фронті. Звісно ж, путінські ординці, які реально бували на передовій, почали обурюватися подібною ситуацією.
Через це між тиловиками та бойовими підрозділами стався серйозний розкол.
 
Отримують однакові зарплати та однакові пільги
російських загарбників неабияк злить той факт, що доки вони гинуть сотнями, хтось далеко від лінії фронту набиває собі кишені. Тиловики продають дизельне паливо, яке мало б піти на забезпечення передових підрозділів, торгують телевізорами та холодильниками, ганяють до Росії вкрадені в українців машини. При цьому зарплата окупантів в тилу та на лінії фронту не відрізняється ані на копійку.
 
При мінімальних ризиках для життя загарбники в тилу можуть собі дозволити набагато більше, ніж бойові буряти. При цьому після повернення додому тиловики вважатимуться такими ж саме героями, що й реальні фронтовики.
Через все це росіяни почали ненавидіти представників підрозділів забезпечення, влаштовувати із ними розбірки та вимагати ділитися доходами.
На тлі такої несправедливості один з "ображених" бойових росіян вколов собі "Промедол" та зламав руку гайковим ключем, аби швидше поїхати додому.
.