Допоки триває війна та введено воєнний стан військовозобов’язані чоловіки, а це практично всі у віці від 18 до 60 років не мають права покидати країну. Виїжджати можуть лише ті, хто звільнений від мобілізації за станом здоров’я, чи за сімейними обставинами — батьки трьох і більше дітей. Та виявляється, виїжджати може ще одна категорія осіб. Мова про чоловіків, які супроводжують близького родича з інвалідністю. Таким родичем можуть бути батьки, або ж дружина. При цьому, як заявляють адвокати, у законі не прописано яка група інвалідності для цього повинна бути. Тобто якщо опиратися на законодавчу базу, то й III група цілком підійде.
«Це означає, що виїзд за кордон з метою супроводу можливий за наявності у дружини (чоловіка) в тому числі III групи інвалідності», – роз’яснив адвокат Вадим Заворотний.
 
Для виїзду потрібно мати ряд документів
Для того, щоб супроводжувати особу з інвалідністю потрібно мати ряд документів, розповів адвокат.
У кожній ситуації ці документи можуть відрізнятися, наприклад, якщо чоловік супроводжує дружину, то має бути свідоцтво про шлюб, а також документи, які підтверджують її інвалідність і мету виїзду.
 
 
«Якщо ви супроводжуєте своїх батьків чи батьків другого з подружжя, якщо вони мають інвалідність І або II групи, окрім самих документів на підтвердження інвалідності та родинних зв’язків, додатково до цього потрібні документи, які підтверджують спільне місце проживання з такими людьми. Зареєстроване чи задеклароване місце проживання має співпадати. Або можна надати акт встановлення факту здійснення догляду», – зазначає Заворотний.
 
Майте на увазі, що подібний документ потрібно сформувати не пізніше ніж за п’ять днів до виїзду. Звертатися за цим документом потрібно до районної, районної у місті Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів сільської, селищної чи міської ради.
_______________________________

Без сумніву від ухилянтів на фронті буде користь: в ТЦК пояснили чому

В процесі мобілізації, яка триває від початку війни, виявилось, що в Україні є значна кількість ухилянтів. Далеко не всі військовозобов’язані чоловіки хочуть добровільно йти в лави Збройних Сил України. Щобільше, не квапляться вони приходити до ТЦК навіть коли вже отримали першу повістку. А її ігнорування, між іншим, карається штрафом, а то й позбавленням волі. Серед населення існує думка, що від ухилянтів на фронті толку мало. Мовляв, це зовсім невмотивовані й можливо просто перелякані люди, які не зможуть якісно виконувати поставлені на них задачі. Однак в ТЦК вважають по-іншому. І ось, що вони говорять на цей рахунок.
 
Люди потрапивши на передову сильно змінюються
Так вважає представник Полтавського обласного територіального центру комплектування (ТЦК) майор Роман Істомін.
«Мені відомий не один випадок, коли чоловіки, які не бажали служити, потрапляючи в підрозділ, абсолютно змінювалися і ставали прекрасними воїнами», – розповів представник ТЦК.
 
.
 
Істомін пояснив це тим, що потрапляючи на передову, у людей повністю змінюється мислення. Дуже часто вони стають близькими з побратимами й це пробуджує в них велику відповідальність та бажання не підвести команду. Також, багато хто лише там усвідомлює всі масштаби війни й розуміє, що більше нікому захищати мирне населення і рідних зокрема. Відтак люди на повну включаються у цю атмосферу та змінюють своє відношення до служби.
Звісно, подібні фінали — це не 100% ситуацій, але й не одиничні випадки.
 
Як сьогодні карають ухилянтів?
По-перше, за ігнорування врученої повістки передбачено штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. По-друге, можлива навіть кримінальна відповідальність на термін від трьох до п’яти років. Також, ті особи, які отримали штраф і не сплачують його можуть позбутися своїх банківських рахунків. Їх буде заморожено, допоки особа не сплатить всю суму.