В Україні пропонують позбавити відстрочки від мобілізації аспірантів, які навчаються на контракті. Про це розповіла народна депутатка України, секретар комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа, інформує 24 Канал.
Питання насправді дуже болісне. Це правда, що аспірантів, зокрема контрактників, дуже побільшало у 2023 році, порівняно з 2021 – приблизно на 10 тисяч. Серед них є частково люди, які так хотіли отримати відстрочку від мобілізації, – сказала нардеп.
Піпа наголосила, що дуже важливо забезпечити всіх українців рівними правами без дискримінації. Водночас, за її словами, такі громадяни повинні справді займатися наукою, щоб їхня відстрочка «мала сенс».
В Україні мають намір запровадити додаткові перевірки знань. Для вступу до аспірантури потрібно буде складати іспит, схожий на ЗНО – загальнонауковий тест з англійської мови. Щодо тих, хто вже навчається в аспірантурі, то вони складатимуть атестаційні тести.
«Міністерство освіти та науки очікує, що в результаті цих іспитів та тестів третина з тих, хто пішов займатися не наукою, а отримати відстрочку, відсіється», - пояснила парламентар.
Піпа переконана, що норму буде прийнято з правками освітнього комітету. Тобто українські аспіранти все ж таки отримають відстрочку від мобілізації, але складатимуть додаткові іспити.
«Мої прогнози – 99%, що буде прийнято», - зазначила нардеп.
_____________________________________________________
У ВР відповіли, коли Рада остаточно ухвалить закон про мобілізацію
Законопроєкт планують ухвалити наступного місяця.
Результати щодо нового законопроєкту про мобілізацію можна буде побачити у "20-х числах лютого", а його ухвалення всередині березня.
Про це розповів голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин в інтерв’ю для проєкту "Ремарки".
"Я дуже сподіваюся, що ми вийдемо на результати в 20-х числах лютого, хоча, кладучи руку на серце, я думаю, що ухвалений закон буде десь в середині березня, бо потрібен ще час на те, щоб нормально пропрацювати", - розповів він.
.
Утім Юрчишин наголосив, що це великий комплексний процес.
"Але в процесі навіть самого розгляду в другому читанні... зважаючи на складність норм, які зараз регулюються – це величезний комплексний процес", - додав він.
Законопроєкт про мобілізацію - що відомо
Зазначимо, законопроєкт про мобілізацію, якщо він буде ухвалений у нинішньому вигляді, може спричинити соціальну, економічну і навіть політичну кризу в Україні. Його норми вдарять по багатьох сферах суспільства, тому при ухваленні його в цілому варто внести у документ суттєві зміни.
Також між першим та другим читанням мобілізаційного законопроєкту у Верховній Раді шукатимуть компромісний варіант, який би стимулював військовозобов’язаний погодитися на електронні повістки або змусив змиритися із “бусиками ТЦК” на вулицях.