В Україні змінено правила оплату газу, але поки що лише для мешканців трьох областей: Харківської, Кіровоградської та Дніпропетровської. Проте, як заявляє компанія “Газорозподільчі мережі України”, яка є дочірньою компанією “Нафтогазу”, подібна практика спостерігатиметься на всій території України. Наразі ці області будуть подавати платіжку за газ не двома конвертами, а одним. Тобто, і оплата за газ і за транспортування подаватимуться однаково на одному бланкові. Такі зміни зумовлені тим, що “Нафтогаз” вже контролює всі облгази в цих регіонах. Як тільки якісь облгази в інших областях переходитимуть під контроль Нафтогазу, їх клієнтів чекатимуть такі самі зміни.
Змінилися ще й умови подачі інформації
Якщо раніше мешканці цих регіонів могли подавати інформацію лише через сервіс 104.ua, то тепер можна ще користуватися платформою my.gas.ua.
Стосовно термінів подачі показників, то тут все без змін. Подавати їх потрібно з 1 по 5 число кожного місяця. Не змінилися також і способи оплати газу. Це й надалі можна робити у касах банків, відділеннях Укрпошти, онлайн-майданчиках Приват24 та Ощад24/7, терміналах EasyPay.
Серед змін ще реквізити для оплати за розподіл газу. Як тільки облгаз перейде під контроль Нафтогазу, то реквізити цього рахунку будуть змінені. Актуальні реквізити можна буде знайти на сайті Нафтогазу та відповідних організацій у своєму регіоні.
Ціни на газ залишаються незмінними
Попри багато розмов стосовно того, що тарифи на газ для населення сильно відстають від ринкових, та підіймати їх все одно не будуть. Принаймні поки діє мораторій впроваджений Президентом. Він забороняє підвищувати ціни на газ під час дії воєнного стану і ще 6 місяців після його завершення. Які ціни будуть коли все закінчиться — невідомо. Відомо лише, що наразі ринкова ціна газу близько 18 гривень, тоді як українці продовжують платити 8 гривень.
____________________________________________________________
В Україні почалася масова перевірка лічильників: кому загрожує багатотисячний штраф
В Україні відновлять повноцінну перевірку лічильників. Якщо українці будь-яким чином втручалися в роботу приладу або не зберегти акти про ремонт, вони можуть отримати штраф у розмірі кількох десятків тисяч гривень.
Іноді під час таких перевірок можуть постраждати українці, які не намагалися сфальсифікувати покази лічильника.
Адвокат Роман Симутін розповів про випадок, коли домогосподарству нарахували 60 тисяч гривень через плутанину в пломбах. Лічильник було замінено ще у 2007 році, тоді газову службу склала акт. Однак через роки лічильник зняли на перевірку та заявили про порушення, начебто пломба була встановлена пізніше ніж лічильник. Довести зворотне не вдалося, тож найближчим часом буде суд.
.
Загалом перевірки лічильників проводять раз на 8 років, тож краще зберігати всі документи. Хоча іноді перевірки проводяться частіше.
Головна мета таких перевірок — переконатися, що лічильник працює правильно, а споживач не втручався в його роботу. Основна проблема в тому, що експерти можуть виявити якісь підозрілі пошкодження та не розібравшись звинуватити споживача. В такому разі можуть нарахувати кілька десятків, а то і сотні тисяч гривень.
Українці умисно занижують показники лічильників
Однак далеко не завжди причиною нарахування штрафу є недбалість представників комунальних служб. В судових реєстрах є десятки справ, в яких газові компанії змогли довести умисне пошкодження лічильників. Часто в приладах обліку споживачі свердлили отвори для доступу до циферблата та штучно знижувати споживання.
Також хитрі продавці пропонують придбати лічильники, які занижуватимуть дані.
Постачальники комунальної послуги (вода, газ, електроенергія) мають право перевіряти лічильник на наявність пошкоджень та подавати в суд, щоб компенсувати втрати.
На початку повномасштабного вторгнення такі перевірки призупинили, але тепер перевірку відновлюють. Українці могли встановлювати магніти та лічильники чи купувати спеціальні прилади, тож з відновлення перевірок таким хитрунам доведеться заплатити кілька десятків тисяч гривень.
___________________________________________________________
Блокуватимуть депозити та заборонять купувати авто: як Кабмін “вибиватиме” борги з українців
Кабінет міністрів України зареєстрував законопроєкт під номером 9363, яким передбачена можливість забирати в боржника депозит в рахунок боргу. Також ті українці, які потрапили в Реєстр боржників не зможуть купувати транспортні засоби.
Саме це випливає з тексту урядового законопроєкту, який оприлюднено на офіційному сайті Верховної Ради України. Так, текст документа передбачає, що при реєстрації автомобіля повинні в обов’язковому порядку перевіряти, чи є покупець в Єдиному реєстрі боржників. І якщо він є в цьому переліку, то реєструвати транспортний засіб заборонять.
В реєстр боржників може потрапити будь-який українець, якого в судовому порядку зобов’яжуть сплатити борг (комунальні послуги, аліменти, кредити і так далі). При цьому зараз суди через борги за комунальні послуги проходять за спрощеною процедурою.
Нагадаємо, що з травня в таких боржників арештовують банківські рахунки незалежно від суми боргу. Але можна повернути собі право користуватися сумою у розмірі двох мінімальних заробітних плат, це приблизно 13 тисяч гривень. Для цього потрібно звернутися до державного виконавця і той видасть розпорядження для банку на зняття арешту з рахунку.
Тепер же Кабінет міністрів пропонує накладати арешт і на депозити. Банківські установи на вимогу судового виконавця (вони виконують рішення суду про стягнення боргу) повинні не продовжувати депозитні договори, сповіщаючи виконавця про суму депозиту в відсотках, а після — накладати арешт на гроші та передавати їх в рахунок погашення боргу.
Відповідно до інформації в пояснювальній записці примусове виконання рішень, в тому числі відносно звернення стягнення на майно застаріли та потребують більш сучасного підходу в тому числі з застосування цифровізації процесів звернення стягнення на майно боржника. Тож з великою ймовірністю народні депутати підтримають цей законопроєкт. Але на жаль зараз чимало людей не в змозі платити кредити чи навіть комуналку, адже залишилися без джерела доходу під час війни, тож забирати депозити, на які людина може розраховувати, не зовсім правильно під час воєнного стану.