Повільне подорожчання долара змінилося в середині травня стрімким зростанням: готівковий курс за пару днів зріс більш ніж на 10%, перевищивши 37 грн/долар. Нацбанк відреагував: дозволив комбанкам виставляти будь-яке значення курсу готівкового продажу та покупки, а громадянам удвічі урізав ліміти зняття готівки з гривневих банківських карток.
До чого це призведе, і скільки може коштувати долар до літа, а чи варто запасатися валютою, доки не подорожчала ще більше, читайте далі.
 
Що відбувається на ринку
Заборона Нацбанку з продажу комбанками готівкової валюти не дорожча за 10% від офіційного курсу НБУ, тобто не вище 32,18 грн/долар у продажу, протрималася 17 днів – вже з 21 травня регулятор її скасував. Також для фізосіб удвічі, зі 100 тис. грн. до 50 тис. грн. на місяць, знижено суму на гривневих картах, яку можна обміняти на валюту.
 
 
Тепер комбанки можуть встановлювати курс купівлі та продажу на власний розсуд. Але введена раніше заборона призвела до того, що, по-перше, клієнти пішли на чорний ринок, де курс купівлі набагато вигідніший, ніж у банках, а валютний "кеш" завжди є в наявності, по-друге, валюта почала різко дорожчати.
 
За роз'ясненням заступника голови НБУ Юрія Гелетія, зміни курсів покращать умови роботи легальних суб'єктів ринку.
 
" Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегменту та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Зробить валютний ринок більш стійким і знизить амплітуду курсових коливань у готівковому сегменті ", - сказав Юрій Гелетій.
 
.
 
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко розповів, що у травні з'явилася нова корупційна схема заробітку для персоналу багатьох банків: валюту у клієнтів купували, але під різними приводами не продавали, а збували через підставних осіб на чорному ринку, кладучи різницю собі в кишеню.
 
Керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін зазначили, що заповзятливі українці теж знайшли лазівку для легкого заробітку: в Україні вони клали на рахунок 100 тис. грн, потім переводили в готівку їх за кордоном за офіційним курсом 29,25 грн/долар і здавали долари по 33-34 грн. Тепер зняти валюту за кордоном можна лише за ринковим курсом, що зробило невигідним "валютний туризм".
 
На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, середній курс продажу долара на 22 травня дорівнює 38,30 грн(+3,60 грн за тиждень) ), курс покупки 37,30 (+3 грн за тиждень).
А у світі індекс долара перевищив історичний максимум 20-річної давності.
 
 
Чого очікувати наступного тижня
Для коректності прогнозу курсу долара ми припустили, що бойові дії до кінця травня, на жаль, продовжуватимуться, хоча дуже хочеться, щоб настав мир.
Думки експертів розійшлися діаметрально.
 
Андрій Шевчишин каже, що нове рішення Нацбанку – півмвіра, яка обмежила вимивання валюти за низьким курсом.
 
" Для безготівкового ринку нічого не змінилося, курс фіксований, а значить, орієнтир на імпорт із міцною гривнею. На зростання податків від зовнішньоекономічної діяльності впливу не буде. Підкрутили гайки для карткових рахунків за кордоном і обмежили "валютний туризм". Але загалом нові норми не змінять девальваційних тенденцій, можливо, їх уповільнять. З понеділка банки відкоригують готівковий курс, наблизивши його до ринкового. Ринок знову шукатиме точку рівноваги, не виключаю, що вже у травні встановиться готівковий курс 40 грн/долар, але нестачі у валюті в банках та обмінках не буде", - сказав експерт.
 
 
Олег Пендзін також упевнений, що гривня девальвуватиме далі.
 
"Це нереально - довго протистояти війні та падінню економіки, - каже Олег Пендзін. - Одна з головних причин девальвації гривні - неможливість експортувати продукцію з України в колишніх обсягах. Податки та грошові надходження до бюджету зменшуються, незважаючи на регулярну фінансову допомогу з-за кордону. Тому до кінця травня готівковий курс може піднятися до 40 грн/долар".
 
А ось Олександр Охріменко стверджує: після рішення Нацбанку готівкова гривня має короткочасно зміцнитися, хоч і не до попереднього курсу – 32-33 грн/долар.
 

 
" В умовах війни значна девальвація гривні, валютна паніка, не вигідні ні Нацбанку, ні владі України, - каже Олександр Охріменко. - Зростання готівкового курсу до 40 грн/долар додасть до надходжень до держбюджету не більше 1% доходів, а ось шкоди буде набагато більше, тому регулятор знайде способи утримати готівковий курс не вище 35 грн/долар ”.
 
Продавати чи купувати валюту
Думки експертів різняться.
Олександр Охріменко, як і раніше, впевнений: інвестувати у валюту немає сенсу, особливо якщо йдеться про невеликі суми – в межах 1000 доларів. На його думку, краще витратити гривневі запаси не на придбання валюти, а на заплановані великі покупки, наприклад, побутову техніку, електроніку, гаджети, оскільки ціни на них зростатимуть швидше, ніж дорожчає долар.
 
Олег Пендзін каже, що з покупкою валютної готівки можна помилитися, бо курс у середньостроковій та довгостроковій перспективі (6-12 місяців і більше) залежить від багатьох факторів: як надовго затягнеться війна, чи вдасться в рази збільшити обсяги експорту, що впливають на обсяги надходження валюти до держбюджету у вигляді податків, наскільки значною буде закордонна допомога, від якої залежить відновлення економіки України.
 
 
" Краще почекати, зберігати заощадження у тій валюті, в якій вони є в даний момент. Для тих, у кого заощадження у гривні, варто підтримати фінансування української армії, купивши військові держоблігації. І заробити на відсотках, які приблизно компенсують рівень інфляції ", - уточнив експерт.
 
Андрій Шевчишин, як і раніше, упевнений, що готівка долар або євро зараз вигідніша, ніж гривня. Але сподіватися на швидкі заробітки за рахунок девальвації не варто: купивши долар по 37 грн, здати його по 40 раніше, ніж за півроку, навряд чи вдасться. А курс продажу може бути тоді 45 грн/долар.
" Наразі складно з упевненістю стверджувати, що курс так помітно зросте, але тенденцій для зміцнення гривні поки не видно ", - наголосив Андрій Шевчишин.
.