Купити у першій-ліпшій аптеці антибіотики на свій смак на Херсонщині незабаром стане практично неможливо. Їх і зараз мають відпускати тільки за рецептом лікаря, але цю заборону працівники аптек легко обходять заради додаткових прибутків. Адже на відміну від тих рецептів, за якими відпускають наркотичні препарати, рецепти на антибіотики у аптеках і аптечних пунктах не залишаються. Тож провізор завжди може сказати, що рецепт «був», і спіймати його на порушенні реально тільки безпосередньо в момент продажу ліків. А це складно. Принаймні, начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Херсонській області Владислав Данько каже, що з початку нинішнього року саме за таке порушення ніяких адмінпротоколів не складали.
 
Інформація до роздумів. З близько двадцяти тисяч зареєстрованих в Україні медичних препаратів без рецепту в аптеках дозволено відпускати тільки три тисячі найменувань.
 
 
Однак з 1 квітня в Україні антибіотики продаватимуть переважно за електронними рецептами. І провізор в аптеці має засвідчити відпуск препарату хворому власним електронним підписом, та надіслати повідомлення про це лікарю через медичну інформаційну систему. Відтак, у ході перевірки інспектору треба буде тільки звірити наявний залишок препарату, кількість проданого та дані в рецепті – далі все зрозуміло. До того ж, якщо зараз за безрецептурну реалізацію антибіотиків сума штрафу не перевищує 810 гривень. А на перспективу готують зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення України, і санкції можуть зрости до 5100-10200 гривень. Тому отримати кілька сотень гривень прибутку, і потім вийняти з кишені кілька тисяч «штрафних» гривень буде просто невигідно.
 
Втім, паперові рецепти відійдуть у минуле не одразу. Навіть після 1 квітня їх у вас приймуть. Але тільки в тому випадку, якщо такий рецепт вам виписали до 1 квітня (нагадаємо, рецепт дійсний впродовж місяця). Або ж його видали через технічну несправність інформаційної системи МОЗ України – у винятковій ситуації, час і дату якої легко відстежити.
 
Хотіли б ми цього чніи , але можливості для самолікування українцям суттєво обмежують. І з розвитком цифрових технологій зробити це стало значно легше.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
 
.