Херсонський державний аграрно-економічний університет тимчасово працюватиме у Кропивницькому. Ще до переїзду студенти вишу практикувалися на кропивницьких підприємствах. Тож релокація на Кіровоградщину стала логічним продовженням співпраці двох регіонів. Із херсонцями спілкувалися журналісти Точки доступу.
 
Ілля - один із понад двох сотень працівників університетського колективу. У закладі працює вже 20 років. Розповідає: його колеги через війну нині розкидані по всій Україні та за кордоном. Дехто намагається прорватися з окупованої території у центр України.
 
 
Сам він мусив проходити огляд, який організували рашисти на блокпостах, де роздягають чоловіків у пошуках патріотичних татуювань, перевіряють їхні документи та телефони. Каже, бачив, як одного хлопця окупанти чомусь хотіли забрати, але його мати відкупилася, давши загарбникам 200 доларів.
 
- Мій один колега вже їде п'яту добу. Я прорвався, а він наступного дня вже не зміг, чекає, поки пропустять, це Василівка. Психологічний стан у всіх дуже тяжкий. В цьому всьому перебувати неможливо. Бо постійно вибухи - кожен день, кожну ніч. Ідеш по місту, десь щось бахнуло - і пригинаєшся - думаєш, де ж воно бахнуло?! В плані цін - ціни виросли дуже сильно, мережеві магазини закриті, можна лише купити на ринку товари. Водночас, готівку зняти проблематично, так як її практично немає, - розповідає провідний інженер закладу.
 
Не в кращій ситуації і студенти вишу, які лишилися на Херсонщині. У закладі їх всього близько трьох тисяч.
 
.
 
- Ті, які перебувають по селах, - дуже важко. Там практично немає зв'язку, багато сіл перебувають під обстрілами. В селах набагато тяжче ніж у місті. Ті студенти, з якими я спілкувався, писали, що навіть з продуктами тяжко. А допомогти неможливо, навіть, гроші якщо переслати, їм немає де зняти ці кошти в селах, - додає чоловік.
 
Найстаріший виш Херсонщини має п'ять факультетів: агрономічний, біолого-технологічний, рибного господарства та природокористування, архітектури та будівництва, економічний.
 
- Наразі це все наше майно, яке нам вдалося евакуювати. Це те, що було безпосередньо в машині. Це наша рекламна продукція - це довідник абітурієнта, наші щоденники, наші календарі та календар університету. Проте, я сподіваюся, що це не стане на заваді проведення якісної вступної кампанії, - коментує перша проректорка університету Вікторія Грановська.
 
 
За її словами, заклад має розгалужену інфраструктуру та багату матеріально-технічну базу. Є, зокрема, власні метеостанція, дендропарк, інноваційна теплиця, розсадник нішевих культур, студія-кухня, дегустаційні зали, лабораторія дослідження води, є найбільший в Херсонській області акваріум на шість тонн води, де мешкають прісноводні хижаки. Є шість гуртожитків, бази відпочинку на березі Чорного моря та Дніпра. Аби зберегти це все, працівники закладу, які лишилися у Херсоні, організували чергування. У приміщеннях університету навіть продовжують ремонт.
 
Заклад, додає Вікторія Грановська, випускницею якого є і вона сама, - найпотужніший і найстаріший на півдні України.
 
- Його родзинкою є розгалуженість освітніх програм і рівнів - ми готуємо за всіма рівнями. І ще наша родзинка - це наш персонал, це наші науково-педагогічні кадри, які відомі у всьому світі, тому що в нас працюють всі академіки, які є в Херсонській області. Ми самі себе забезпечуємо літературою і підручниками, в нас найбільше в області фінансування від держави за проєктами молодих вчених. Велика кількість у нас бюджетних місць. Ті студенти, які навчаються за державні кошти, працевлаштуються стовідсотково, - розповідає вона.
 
 
Переїзд на Кіровоградщину - це логічне продовження співпраці закладу і кропивницьких підприємств. Адже студенти вишу вчаться за програмами дуальної освіти - отримують практичні навички на виробництві та отримують за це зарплатню.
 
Саме в Кропивницький ми потрапили, тому що це було логічне продовження нашої співпраці, зокрема, агрономічного факультету із заводом "Ельворті", факультету архітектури і будівництва із ТОВ "БУД-КОНТРОЛЬ" для того, щоб наші студенти вже під час навчання були готовими фахівцями і знали специфіку регіону і підприємств, де вони потім працюватимуть, - пояснює пані Вікторія.
 
Релокований херсонський університет у своєму приміщенні прихистив Кропивницький аграрний фаховий коледж.
 

 
Звісно, ми відгукнулися на прохання колег допомогти. Наші регіони пов'язує те, що і Кіровоградщина, і Херсонщина - аграрні області. Тому ми прийняли їх на своїй базі, розмістили у гуртожитках їхніх співробітників, - каже директор коледжу Олександр Маменко.
 
На його думку, цьогорічна вступна кампанія буде складною. Це викликано і відтоком молоді за кордон, і тим, що частина країни окупована, проблемами зі зв'язком у деяких регіонах тощо. Тому деякі норми вступної кампанії пом'якшені. Наприклад, цього року замість вступних іспитів передбачили інші випробування, які більш лояльні до вступника.
 
- Сподіваємося, що цього року вступники Кіровоградщини, які бачать своє майбутнє в аграрному виробництві, а таких немало, прийдуть до нас. У співпраці з Херсонським державним аграрним університетом ми бачимо перспективу співробітництва у ступеневій підготовці, тобто наші випускники зможуть в подальшому продовжити навчання в цьому університеті, - додав Олександр Маменко.
 
 
Загалом в обласний центр тимчасово переїхали п'ять закладів фахової передвищої та вищої освіти.
 
Проблем із розташуванням на сьогодні немає, тому що в нас, мабуть, демографія не така, як на інших територіях. Є технічна можливість для того, щоб поселити і надати приміщення для всіх цих закладів, - зазначає директорка департаменту освіти і науки Кіровоградської ОВА Ельза Лещенко.
 
У Кропивницький тимчасово переїде адміністрація аграрно-економічного університету та оператори Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Навчальний процес відбуватиметься дистанційно. Такий підхід, зазначають у виші, ефективно практикували ще до епідемії коронавірусу.
.