НБУ змінив правила обміну валюти у банках. Йдеться про проведення процедури інкасо, під час якої пошкоджені купюри замінюють на нові.
Національний банк зобов'язав банківські установи зазначати терміни операцій інкасо. Раніше вони могли тривати місяцями без обмеження часу. Про це повідомляється в постанові НБУ №122, опублікованій на сайті регулятора. Тепер українцям мають повідомляти про вартість інкасо та точні терміни обміну прийнятої валюти.
Нагадаємо, що інкасо проводиться з комісією близько 10-30% від номіналу. Таким чином, за бажання обміняти стару банкноту номіналом 100 євро вам повернуть близько 70-90 євро.
Банки мають договори з іноземними фінансовими установами. Пошкоджену валюту відправляють до інших країн, де здійснюється обмін. Така послуга доступна не у всіх фінансових установах України. Більшості легше відмовитися приймати стару купюру.
На даний момент із 65 банків можна здати валюту на інкасо лише у 6: ПУМБ, Райффайзені, Укрексімбанку, МТБ, Кредобанку та Першому інвестиційному банку. Вони мають різний розмір комісії – від 10% до 50%.
За даними Нацбанку України, можна обміняти навіть купюри, які були порвані на частини, а потім склеєні, і у них пошкоджені елементи дизайну. У закордонних банках проведуть експертизу такої готівки та видадуть нові гроші аналогічного номіналу.
На обмін можна здати банкноти, які мають локальні пошкодження та потертості, відбитки печаток чи штампів площею до 200 кв. мм, до трьох плям не більше 5 мм кожна, з надрізами та надривами – до трьох штук діаметрів до 3 мм кожна та з проколами – до чотирьох штук діаметром до 1 мм кожен.
_____________________________________________
НБУ скасував фіксований курс долара: як це вплине на вартість квартир
На початку жовтня НБУ скасував фіксований курс долара. Стало відомо, як це вплине на ринок нерухомості, зокрема вартість нових квартир.
Ціни на житло на первинному ринку різко не змінюватимуться. Про це заявив співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов. Він зазначив, що Нацбанк ефективно працює над тим, щоб лібералізація на валютному ринку не дуже впливала на курс.
.
Зазначено, що введення режиму гнучкості дозволяє регулятору задовольняти попит на валюту. Очікується, що допустимий розрив готівкового та міжбанківського курсів у найближчий місяць буде не більше ніж 1%. За словами експерта, валютний "коридор" має залишитися в межах 38-39,5 гривні за долар.
Семенцов зазначив, що в другій половині жовтня і в листопаді не слід очікувати масштабних змін у вартості житла на первинному ринку. Це пов'язано з повномасштабною війною та низьким купівельним попитом.
Володимир Семенцов підкреслив, що попит на об'єкти нерухомості в останні дев'ять місяців ледь досяг третини від довоєнного рівня. Причому така тенденція збережеться у короткостроковій перспективі.
Більшість покупців (близько 70%) цікавлять квартири у готових житлових комплексах, а також у будинках на завершальних етапах будівництва.
Українці прагнуть купувати квартири в будинках з максимальною захищеністю від ракетних та "шахедних" атак (міста з ефективними ППО та західні області). Вони звертають увагу на якість нерухомості, а також її розмір. Найзатребуваніші квартири – площею від 40 до 70 кв. м.
Покупці також намагаються заощадити: вони цікавляться розстрочок, знижок, акційних програм, а також репутацією девелоперів.
Семенцов запевнив, що первинний ринок динамічно розвивається, але активна фаза почнеться після перемоги над російськими окупантами.