В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. Повістки продовжують вручати, і в тому числі тим, хто працевлаштований офіційно в різноманітних компаніях, на підприємствах та заводах. Звісно, працівник змушений на невизначений час покинути своє робоче місце. Які права в нього є на даний момент? Чи може він потім повернутися на ту саму посаду? Чи зберігається за ним його заробітна плата? Ось, як все це відбувається станом на сьогодні.
 
Зберігається лише робоче місце, а зарплата вже ні
До 19 липня, особи, які були мобілізовані, а до цього офіційно працювали могли отримувати й надалі заробітну плату. Потім, Уряд вирішив зняти це навантаження з роботодавців. Мовляв мобілізація надто масштабна, і якщо з одного заводу заберуть понад 20% працівників, то роботодавець збанкрутує продовжуючи виплачувати їм всім зарплату. Водночас робоче місце залишається за працівником. Тобто, коли чоловік чи жінка повернуться з фронту, вони мають право повернутися на старе місце роботи і на ту посаду, на якій працювали до мобілізації.
 
 
Також існує спеціальна процедура звільнення, якщо прийшла повістка:
●   Працівник має повідомити роботодавця про факт мобілізації. Переважно це спеціальна заява.
●   Роботодавець повинен видати наказ про звільнення з роботи у зв’язку з мобілізацією та вказати в наказі, що за працівником зберігається його робоче місце.
 
Наразі мобілізацію продовжено до листопада, однак на ці дати дивитися не потрібно. Воєнний стан, як і мобілізацію однозначно продовжуватимуть до тих пір поки триватимуть бойові дії. Так само їх можуть завчасно й скасувати, якщо війна завершиться швидше.
 
Компенсація роботодавцям продовжує виплачуватись
До слова про робочі місця та права роботодавців і працівників. Станом на серпень 2022 року, роботодавці отримали понад 37 мільйонів гривень компенсації за те, що працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб. Нагадаємо, за одного такого працівника роботодавець отримує 6500 грн.
________________________________________________________

Без відмітки не випустять: військовозобов’язаним вказали на важливу деталь під час перетину кордону

Під час війни, та коли діє режим загальної мобілізації, виїхати за межі України можна далеко не всім українцям. Наприклад, військовозобов’язані не можуть перетинати державні кордони до закінчення дії воєнного стану. Є певні винятки для деяких категорій людей, але вони працюють лише при виконанні жорстких правил. Ці чоловіки мають пред’явити військовий квиток з обов’язковою поміткою про зняття з військового обліку.
 
.
 
Як працює закон
Загальна мобілізація проводиться одночасно по всій території країни протягом 90 днів з моменту її оголошення. Тільки президент може подовжити її термін.
 
Згідно із чинним законом, особи які не підлягають призову, можуть виїжджати з України, навіть під час війни. Щоб скористатися цим правом, необхідно пред’явити юридичне підтвердження. У такій ситуації мова йде про військовий квиток та позначку в ньому, що засвідчує зняття з обліку. Поставити її можна у військкоматі, в якому чоловіка було поставлено на облік.
 
Загальній мобілізації сьогодні не підлягають такі категорії населення:
●   Призову не підлягають військовозобов’язані жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули під час війни або зникли безвісти під час війни, перебуваючи на службі.
●   Люди чиї близькі родичі загинули від агресії РФ під час здійснення заходів оборони, відсічі та стримування сил ворога у Луганській та Донецькій областях.
●   Чоловіки та жінки, які не відповідають вимогам медичної комісії (не проходять за станом здоров’я), інваліди I та II групи.
●   Чоловіки та жінки, на утриманні яких троє і більше неповнолітніх дітей.
●   Матері одиначки, та батьки-одинаки.
●   Батьки, які виховують дітей-інвалідів.
●   Робітники Міністерства Оборони, СБУ, ГУР, Національної поліції.
●   Інші громадяни визначені закони
 Про це йдеться у ст. 23 Закону України «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Він був підписаний у лютому 2022 року.
.