Верховна Рада України найближчим часом представить законопроект щодо мобілізації чоловіків, які перебувають за кордоном.
Про це в інтерв'ю Радіо Свобода заявив  депутат, член оборонного комітету парламенту Вадим Івченко.
 
« Люди за кордоном будуть так само, як і українці в Україні, проходити ті самі процедури. Тобто, ідентифікацію потрібно буде пройти. Якщо ти пройдеш і будеш у переліку тих, хто підлягає мобілізації, ти отримуєш повістку. А далі вже твій вибір: чи ти повертаєшся назад, чи ти залишаєшся там, і це буде порушення закону », – заявив нардеп.
 
 
За словами Івченка, стосовно чоловіків, які виїхали з України, передбачається, що всі вони мають пройти "ідентифікацію" і отримати свідоцтво військового обліку, де буде вказано, чи людина підпадає під мобілізацію.
 
« Чи це народний депутат, чи це чиновник, чи це будь-яка інша броньована особа. Якщо людина за кордоном, вона також має пройти цю ідентифікацію. Якщо він не пройде, це означає, що будуть наслідки », – пояснив Івченко.
 
Українцям, які не пройдуть процедури "ідентифікації", можуть відмовляти у наданні консульських послуг. Також не виключено, що фінансові установи запровадять вимогу обов'язкового військового обліку для клієнтів чоловічої статі. У тому числі тим, хто фізично перебуває за кордоном у разі ненадання "військових" документів, можуть навіть припинити обслуговування банківської картки.
Івченко вважає, що у січні 2024 року цей законопроект уже буде представлено для ознайомлення усьому українському парламенту та винесено для обговорення.
__________________________________________________

Нові правила мобілізації: Безугла показала листа, де Залужний висловив свої зауваження

Народна депутатка від партії "Слуга народу" Мар’яна Безугла показала лист, де Валерій Залужний висловив зауваження щодо законодавчих ініціатив ВРУ у питанні мобілізації.
Офіційний лист нардепка опублікувала у Facebook.
 
.
 
Безугла зазначила, що це офіційна позиція Залужного щодо поточної редакції законопроєкту про рекрутинг, мобілізацію та проходження служби після місяців переговорів з ним та його ГШ ЗСУ.
За її словами, цей законопроєкт вже фіналізується робочою групою і його реєстрація планується в грудні, а голосування в січні.
 
У листі Головнокомандувач ЗСУ зазначає, що практично усі норми законопроєкт врахували потреби Збройних Сил України, однак у ньому є норми, які не відповідають інтересам ЗСУ та обороноздатності держави.
 
Перше, на що у листі Залужний звернув увагу – це норма щодо взяття всіх жінок на військовий облік призовників та військовозобов’язаних. Він вважає, що це може привести до надмірного навантаження на ТЦК і СП (а відтак і збільшення їхнього штату) та навантаження на заклади охорони здоров’я. Також, переконаний Головнокомандувач ЗСУ, ця норма закону викличе негативний резонанс у суспільстві, що потягне за собою масове звернення громадян до органів державної влади та військового управління, а також масовий виїзд жінок за кордон.
 
 
Другою нормою, з якою не погоджується Залужний, стала ротація військовослужбовців через три місяці безперервного перебування на фронті, а також надання додаткової відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини військовослужбовцям, які після введення воєнного стану проходили протягом 24 місяців безперервну військову службу, брали безпосередню участь у бойових діях не менше 12 місяців, та виявили бажання для подальшого проходження військової служби. Головнокомандувач ЗСУ просить вилучити ці норми із закону, оскільки вважає, що через брак людського навченого ресурсу для ротації, їх неможливо втілити.
 
Викликала питання у нього і норма, яка передбачає, що військові, які призвані на службу по мобілізації, на особливий період та мають військово-облікову спеціальність за інженерним напрямком, мають призначатися на посади виключно до набутої освіти та спеціальності. На думку Залужного, у зв’язку з критичною обмеженістю мобілізаційного ресурсу, цю норму неможливо буде виконати, якщо ставити мобілізованих виключно на посади за набутими військово-цивільними спеціальностями. Крім того, він зауважує, що під час навчання, після мобілізації, військовослужбовці набувають нові спеціальності згідно з потребами у докомплектуванні, тож цю норму пропонується вилучити.
 
І на останок, Валерій Залужний розкритикував і норму, щодо переміщення військових, які проходять службу на посадах в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на інші посади до військових частин через три місяці служби в ТЦК. Він наголосив законотворцям на тому, що переміщення військовослужбовців на інші посади, термін перебування їх на посадах є складовими проходження військової служби порядок якої, нормується Положенням про проходження громадянами України військової служби у лавах ЗСУ, затверджений Указом президента від 10.12.2008 №1153/2008.
 
 
Головнокомандувач ЗСУ також запропонував вилучити й норми, що давали підстави для звільнення від мобілізації осіб з ІІ групою інвалідності.