Влада готує українцям новий закон, що стосуватиметься мобілізації. Остаточної редакції законопроекту ще немає. Однак уже відомо, що коло громадян, які матимуть відстрочку від призову, звузять. А можливостей, щоб уникнути мобілізації, в ухилянтів стане значно менше. Зокрема, їм відмовлятимуть у медичній допомозі.
Про це йдеться у матеріалі BBC.
 
У новому законопроекті залишать менше підстав для відстрочки від призову
Зокрема, розробники документу анонсують такі зміни:
•  ті, хто доглядає за родичем-інвалідом ІІІ групи, втратять право на відстрочку;
•  скоротять перелік осіб, які матимуть право на відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи;
•  скасують відстрочку для отримувачів другої або третьої вищої освіти;
•  запровадять військовий облік для іноземців, які отримали українське громадянство, та які раніше служили у збройних силах інших країн;
•  візьмуть на військовий облік осіб, які відбувають покарання за кримінальні злочини.
 
 
Крім того, ухилянтам збільшать штрафи і строки арешту, а також притягатимуть їх до відповідальності заочно.
Водночас ТЦК (військкомати) отримають більше прав. Вони отримають право на перевірку документів у будь-якому місці та в будь-який час. Причому присутність поліцейських вже не буде потрібна. Крім того, вони матимуть право забрати військовозобов'язаного чоловіка прямо з вулиці у військкомат для уточнення облікових даних.
 
Повістки доставлятимуть у різний спосіб
Зокрема, повістки не обов'язково потребуватимуть особистого вручення, а можуть бути надіслані військовозобов'язаному рекомендованим листом або через електронну пошту. Після отримання такої повістки чоловіки матимуть 48 годин, щоб добровільно з'явитись у ТЦК.
 
"Сертифікат захисника": що це таке,  і як він обмежить права громадян
Це – електронний аналог військового квитка, який буде активовано в мобільному застосунку "Дія". Дані в цьому сертифікаті вважатимуться актуальними лише 60 діб після їхнього оновлення. Тобто що два місяці чоловік повинен буде оновлювати дані у цьому сертифікаті.
 
.
 
Без цього сертифікату неможливо буде обійтись при здійсненні багатьох правочинів, а також не лише під час реєстрації правових актів. Зокрема, його треба буде показувати у таких випадках:
•  при реєстрації прав власності на нерухоме і рухоме майно;
•  при одруженні/розлученні;
•  при перетині державного кордону;
•  при отриманні вищої освіти;
•  при отриманні медичних послуг.
 
Останній пункт викликає найбільше запитань. Виходить, що чоловікові, який не поновив свої дані в ТЦК, відмовлять у медичній допомозі? Тобто конституційне право на охорону здоров'я, яке в нас і так добряче обмежене через фінансову недоступність лікування, тепер ще й прямо обмежуватимуть для частини чоловіків? Щоправда, захист країни, яким нехтують ухилянти, входить до конституційних обов'язків громадян. Отож схоже, що цей правовий нігілізм буде обопільним.
Втім, треба дочекатися законопроекту, щоб знати достеменно
, що готує влада, аби мобілізувати якомога більше українців.
____________________________________________________

Замість демобілізації військовослужбовцям пропонують давати відпустку

Міноборони не розглядає питання демобілізації військовослужбовців, які знаходяться на фронті з перших місяців війни. Натомість в оборонному відомстві пропонують дати їм довгострокову відпустку, і то лише за певних умов.
Що пропонує силовий блок уряду, і як намагаються вирішити проблему депутати, написала у своєму Facebook заступниця голови Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла.
 
Нещодавно Федір Веніславський, який входить до того ж комітету, що й Безугла, ділився інсайдом, що начебто влада розглядає можливість демобілізації військових лише через 36 місяців служби. Однак тепер Маряна Безугла каже, що замість демобілізації після 36 місяців служби розглядається варіант із наданням тривалою відпустки військовослужбовцям. Тривалість відпустки – 90 днів. Її не можна буде дробити на менші. І крім того, щоб її заслужити, військовослужбовець має відповідати певним критеріям.
 
 
Зокрема, мають бути виконані дві обов'язкові умови:
•  військовослужбовець повинен мати 24 місяці безперервної служби під час дії воєнного стану;
•  щонайменше 12 місяців із цих 24 він мав брати участь безпосередньо у бойових діях.
 
"Військовослужбовцям, які проходили безперервну військову службу після введення у встановленому порядку воєнного стану протягом 24 місяців та за умови безпосередньої участі у бойових діях не менше 12 місяців, надається додаткова відпустка зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини", - пише Безугла.
 
Тобто навіть гіпотетично ніхто з тих, що воюють на фронті з початку війни, раніше 25 лютого 2024 року у відпустку не піде. А після 90 днів відпустки бійці будуть змушені повернутись на фронт. Наразі таких військових, які відповідали б цим двом критеріям, менше 30% від загальної чисельності, зазначає депутатка.
 
 
В іншій своїй публікації на Facebook Мар'яна Безугла також наголосила, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний категорично проти демобілізації військовослужбовців. Через це депутати зараз працюють над компромісним законом, який дозволить дати військовим хоч якийсь перепочинок.
"Ще раз, Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine категорично проти демобілізації в любій формі, але пошук рішень "формули відпочинку" для тих, хто воює вже 2 роки, триває. Хейтити мене за цю роботу, що шукаю і намагаюсь, — сюр", наголосила депутатка.