Російська пропаганда розповсюджує наративи про те, що найближчим часом в Україні почнуть мобілізувати жінок. Це хибна інформація.
Про це повідомляє Центр протидії дезінформації.
Що відбувається насправді:
• Наразі обов'язковому військовому обліку підлягають лише жінки з медичною та фармацевтичною освітою. Але облік – це не заклик;
• Служба у ЗСУ для жінок – лише добровільна.
Також у Центрі уточнили, що у Верховній раді тривають дискусії щодо змін до законодавства про мобілізацію, демобілізацію та заклик на термінову службу.
"Такі дискусії, в рамках яких окремі депутати можуть висловлювати власне бачення та пропозиції, - цілком нормальні для демократичної країни", - йдеться у заяві.
Мова не йде про примусову мобілізацію жінок
Також у Центрі уточнили, що результатом таких дискусій має стати законопроект, у якому буде враховано інтереси як держави та Збройних сил, так і громадян.
На даний момент про примусову мобілізацію жінок не йдеться. Це – добровільний процес.
Раніше нардеп розповіла, які зміни військової служби для жінок передбачає новий законопроект.
___________________________________________
Безугла розкрила деталі законопроекту про призов жінок
Мобілізація 2023 триває, і у проекті закону щодо служби жінок в армії зараз прописано, що їх можуть призивати не лише у лави Збройних сил України.
Жінок пропонують мобілізувати, зокрема, на оборонні підприємства, написала нардеп від партії "Слуга народу" Мар'яна Безугла в Facebook. "Щодо служби жінок в проекті закону юридично виписано наразі так… Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час", - поділилася політик.
За її даними, у законопроекті зазначається, що під час воєнного стану тих жінок, які знаходяться на військовому обліку, можуть призвати на службу в частини (підрозділи) забезпечення. Крім того, у добровільному порядку (за контрактом), вони можуть бути призвані на військову службу в бойові частини (підрозділи).
___________________________________________
Ветеран АТО розповів, де в Україні ховається до 100 тисяч ухилистів від мобілізації
На територіальні центри комплектування переклали питання, якими повинні займатися депутати. Досі в Україні діє законодавство мирного часу, що дає можливість ухиляться від служби, через що воєнкоми починають імпровізувати.
"ТЦК зараз поставлені в досить дурну ситуацію, коли в Україні діє законодавство, фактично притаманне законодавству мирного часу. Завдяки цьому є безліч варіантів для ухилення від мобілізації, а з ТЦК вимагають результат", - розповів ветеран АТО і військовий експерт Євген Дикий в інтерв'ю виданню "Фокус".
За його словами, у зв'язку з цим ТЦК імпровізують – доходить до рейдів по спортзалах або нічних клубах, а також до насильницького затягування в призовний пункт.
.
"Коли людину витягують з маршрутки і забирають в ТЦК, то це вже майже викрадення і такі випадки треба припиняти і карати дуже жорстко. Таким чином вдається тільки мобілізувати кілька людей, а ненависть до армії зароджується у багатьох", - упевнений Дикий.
При цьому він вказав, що багато воєнкомів чинять так не від хорошого життя, а через постійний тиск, вимоги зверху поліпшити показники мобілізації, тому проблему вирішити зможе лише Верховна Рада. Ветеран вважає, що потрібно прийняти два закони - про граничний термін військової служби навіть під час війни і кримінальне покарання за ухилення від військового обліку.
Крім того, він вказав, що Рада намагається посилити мобілізацію, тому йде робота над скасуванням відстрочки по другій вищій освіті. Цю лазівку часто використовують, щоб ухилитися від призову.
"Скасування відстрочки для отримання другої вищої освіти здатне збільшити мобілізаційний ресурс до 80 тисяч осіб. Оскільки це люди з першою вищою освітою, то їх можна відразу відправляти на 3-4-місячні курси лейтенантів, щоб вони згодом очолювали відділення і взводи", - пояснив Дикий.
_____________________________________________
Мобілізація в Україні: у Раді назвали недоліки у роботі ТЦК
Проблеми з мобілізацією в Україні пов’язані і з розслабленістю суспільства «перемогою вже завтра», відбором на військову службу та методами роботи ТЦК.
Про це членкиня комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська розповіла в інтерв’ю виданню «Телеграф».
Бобровська зазначила, що одна з проблем мобілізації — комплектація за принципом кількості, а не якості. Ще одна проблема — ставлення до пересічного військового в армії загалом.
«Окремий виклик — вік. Ніколи чоловіки 50+ або навіть 45+ не покажуть фізичну результативність, як чоловіки 30-35+. І звісно, якість — командирам нереально важко приводити до тями або командувати бійцями, в яких наявні залежності, або які взагалі прийшли з хворобами, які не допускаються до служби», — пояснила народна депутатка.
Бобровська звернула увагу, що ТЦК та СП перебувають в оперативному підпорядкуванні Сухопутних військ. За словами політикині, це означає пріоритетність забезпечення комплектації бригад Сухопутних військ та однобокість у підході до всіх проблем.
Членкиня комітету з нацбезпеки також вказала, що суспільство обурюється тим, що, наприклад, у Києві чи Одесі військкомати буквально заплющують очі на нічні клуби, водночас у районах та селах забирають на службу всіх чоловіків.