Наразі Україна розглядає можливість перегляду системи єдиного податку для фізичних осіб-підприємців (ФОП). Ця система, яка спочатку була розроблена для сприяння розвитку малого бізнесу, зараз зловживається середнім та великим бізнесом, щоб “ухилятися” від сплати своєї справедливої частки податків.
Данило Гетманцев, голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, обговорив ці проблеми в інтерв’ю “Телеграфу”. Він підкреслив, що, хоча під час війни не планується змінювати податкову модель, після війни її зміна неминуча. Зловживання нинішньою моделлю великим бізнесом, який імітує малі підприємства для мінімізації податкових зобов’язань, не відповідає стандартам Європейського Союзу, і в цьому Гетманцев погоджується з міжнародними партнерами.
Гетманцев пропонує Україні орієнтуватися на східноєвропейські країни, які успішно пройшли подібний шлях. Ці країни, на відміну від Франції чи Німеччини з їхніми різними обставинами, пропонують більш релевантні приклади для України.
У попередній заяві Гетманцев назвав Польщу потенційною моделлю для реформування податкової системи України. Однак будь-які адаптації повинні враховувати унікальні особливості України. Для порівняння, польська “спрощена” система оподаткування у 2023 році має ліміт операцій у 2 мільйони євро, який у 2024 році збільшиться до 3 мільйонів євро. Ставки податку варіюються від 3% для гастрономії до 17% для таких професій, як бухгалтери та брокери. На відміну від цього, в Україні наразі діє єдиний 5% фіксований податок для тих, хто належить до третьої групи системи єдиного податку.
___________________________________________________
Податкові перевірки повертаються: Зеленський підписав закон
Відновлення перевірок бізнесу - одна з двох ключових вимог МВФ для отримання Україною третього траншу кредитної допомоги.
Президент Володимир Зеленський в середу, 6 грудня, підписав закон про скасування мораторію на податкові перевірки. Про це йдеться в картці проєкту закону №10016-д на сайті Верховної Ради.
Згідно з документом, до проведення документальних планових перевірок можуть бути включені платники, які за 2021 рік:
• мали вдвічі більшу дебіторську заборгованість ніж кредиторську;
• мали рівень сплати податку на прибуток менший ніж 50% по галузі та ПДВ менший ніж 50% по галузі;
• річний дохід становить понад 10 млн гривень, при тому загальна сума витрат становить понад 75% суми річного доходу.
.
Законопроєкт не повертає перевірки для ФОПів першої та другої груп та підприємств на окупованих територіях або територіях, де йдуть бойові дії. Мораторій на перевірки ФОПів першої та другої групи буде збережено до грудня 2024 року.
Перевірки, які були відкриті законопроєктом №8401 з серпня 2023 року, а саме виробників тютюну, палива, алкоголю, грального бізнесу та надавачів фінансових послуг, залишаються у пріоритеті.
Прийняття законопроєкту №10016-д є одним зі структурних маяків у рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Закон набуває чинності через день після публікації, попри те, що парламент проголосував за відновлення перевірок з 1 грудня.