У Херсоні завершився процес перейменування топонімів. Вулиці, проспекти, провулки та сквери, назви яких пов’язані з російськими діячами чи радянською ідеологією тепер носять ім’я та прізвища українських та місцевих відомих особистостей та закордонних діячів, які допомагали у розвитку міста і країни. Ми поговорили про необхідність та важливість цього процесу із краєзнавцями, херсонцями та представниками влади.
 
"Росіяни, коли йшли сюди війною на Україну, вони взагалі вважали, що України не існує. Що Україна — це якась там держава, яку видумав якийсь там Лєнін, розумієте? І пропаганда російська про це говорила. І вони, коли йшли сюди на територію нашої держави, вони бачили назви вулиць — Пушкінська, Кутузова, Суворова, Потьомкіна. Всі ці вулиці, які є і в їх російських містах. Вони насправді думали, що Україна – це частина Росії. Тому вони йшли за своїми. Україна є окремою національною державою. У нас є свої герої, свої митці, письменники, свої видатні діячі, іменами яких ми можемо називати наші вулиці", — пояснює краєзнавець міської комісії з перейменування вулиць Дементій Білий.
 
 
Так вулицю 28-ї армії у Херсоні з січня 2024 року перейменували на честь Валентини Крицак — херсонки, волонтерки та однієї з ініціаторок херсонського Євромайдану. У липні 2016 вона померла від онкологічного захворювання. Ідею щодо перейменування вулиці на честь Валентини, розказує її подруга Оксана Дьякова, озвучили одразу після її смерті. Остаточне рішення було прийнято цьогоріч.
 
"Для мене особисто дуже важливо, тому що ми були подругами. Є у нас люди, які з Валентиною їздили на Чонгар, перші поїздки. Для нас це було дуже важливо. Я хочу сказати, що навіть ті, хто не знав дуже близько Валентину, більшість з них підтримували це перейменування. Люди вважають, що це правильно, тому що людина була громадською активісткою. Вона не політик, хоча балотувалася, але вона за своє коротке життя дуже багато зробила добра для людей. І для Херсона, і для людей", — розповіла Оксана.
 
Процес перейменування об'єктів топоніміки розпочався у квітні 2023 року і відбувався згідно з законом "Про деколонізацію та дерусифікацію". Були проведені публічні консультації, обговорення та онлайн голосування. Нині 165 топонімів мають нові назви. Перейменований і один район у Херсоні — Суворовський, тепер він — Центральний. Всього, каже Дементій Білий, перейменовано 15 % від загальної кількості назв у Херсонській міській громаді.
 
.
 
"Ось із цих 15 відсотків, які перейменували, з них десь приблизно третина, 34 відсотки – Це назви на честь українських свят, військових підрозділів, Героїв, які загинули, на честь політичних діячів українських. Таких як Шухевич, Мазепа, Грушевський, проспект Незалежності – це такі патріотичні назви. На другому місці, за кількістю, — це так звані нейтральні назви. Назви, які відображають характер цих вулиць. Зазвичай це вулиці, які знаходяться на околицях сіл, міст", — пояснює краєзнавець.
 
У Херсоні тепер є вулиця Михайла Грушевського – це колишня Потьомкінська, перейменована і вулиця Суворова. Зараз, як і в ХІХ столітті, вона розділена на дві частини – Європейську і Католицьку. Замість Ушакова — проспект Незалежності. Перейменування саме цього, центрального проспекту, викликало найбільше дискусій, говорить Дементій Білий.
 
"Колись історична назва нинішнього проспекту Незалежності була Говардівська, вулиця Джона Говарда. І от саме тут була також дискусія. Багато херсонців хотіли повернення цієї історичної назви,. Але натомість, сквер, територія біля обеліску Джона Говарда, вона тепер має назву — сквер імені Джона Говарда. І у мікрорайоні Північний одна з великих вулиць — колишня Некрасова, це також тепер вулиця Джона Говарда", — розповів краєзнавець.
 
 
Провулок Маяковського у середмісті матиме ім’я історика, краєзнавця, науковця та Почесного громадянина Херсона — Августа Вірлича. Фундація його імені, до якої входять рідні і його учні, подала лист на міську військову адміністрацію з проханням перейменувати топонім на його честь, розказує онука Августа Ернестовича, херсонська журналістка Євгенія Вірлич.
 
"Я думаю, що дідусь гідний цього, і зрештою, це провулок у самому серці міста, провулок із дуже цікавою історією, і провулок, який знаходиться зовсім поруч із тим місцем, де він працював останні роки, де він створив дуже багато робіт на теми Голодомору, сталінських репресій, і дуже-дуже багато інших тем. Зокрема, до речі, і про важливість перейменування, ще в 90 роках він про це писав. Тому, я думаю, коли вікна закладів, де він працював, виходять на тепер вже провулок його імені, це дуже круто і дуже добре для нашого міста", — говорить Євгенія.
 
Є багато особистостей про яких важливо пам’ятати, а їхні імена мають бути увічнені у назвах топонімів, говорить журналістка.
 
 
"У нас 11 рік триває війна з Росією, і досі у нас є російські наративи. Радянські, імперські, будь-які, але вони — російські. Ми пережили вже декілька хвиль перейменувань, і 2012 рік, і 2016. У 2016 році взагалі просто більшість повернулись до імперських наративів, які були заховані під словом "історичні". І отак у нас народились вулиці Потьомкінська та всі інші, які, в принципі, закарбовували російське. І ті дівчата і хлопці, які зараз виборюють перемогу на фронті, мають приїхати додому, не на вулиці Гагаріна, не на вулиці Чайковського і так далі, якісь російські вулиці, а на вулиці імені наших Героїв, імені тих людей, які багато зробили для нашого міста, для нашої країни. Тому що інакше, ми не поборемо цю пухлину на карті світу під назвою Росія", — вважає Євгенія Вірлич.
 
Сам процес перейменування викликав серед містян дискусії. Одні вважають, що це питання не на часі, інші – виступають "за" якнайскоріше позбуття проросійських топонімів.
 
"Я думаю, що незважаючи, що війна, все одно треба усі ці русизми прибрати, щоб всього цього не було. Ми ж в Україні живемо. Ну на що нам це все? Школа імені Пушкіна, вибачте мені, і все таке інше. Хай буде все наше — українське", — говорить херсонка Наталія.
 

 
Жителька Херсона Валентина, іншої думки: "Я може і за, але не зараз. Мені здається, це неважливо, тому що тут ніхто і не ходить по цим вулицям. Коли виженемо рашистів, тоді будемо все перейменовувати, а зараз хай ці кошти підуть на ЗСУ, щоб ми швидше їх вигнали".
 
 
"Я не знаю, що вам відповісти. Тому, що я не знаю, наскільки це витрачається грошей і хто це робить. Нам це ніхто не розповідає, ми не знаємо. Я не знаю, що вам сказати. Але мою вулицю перейменували, так", — поділилась містянка Ганна.
 
 
"Треба більш наше, національні, щоб були назви. Назви наших героїв, наших земляків, які були тут, які життя віддали за нашу землю, за нашу свободу", — вважає херсонець Олег.
 
"Мою вулицю перейменовують уже чотири рази. Зараз Грушевського називається, біля ринку. Це краще, ніж Потьомкінська. Це треба було зробити ще тридцять років тому. У мене ці варвари затопили гараж і машину, коли підірвали Каховську ГЕС", — розповів Микола.
 
За словами начальниці міського управління культури Світлани Думинської, перейменування не варто відтерміновувати.
 
 
"Ми зіштовхнулися з тим, що після звільнення Херсона більшість людей писали й говорили про те, що це не потрібно робити, що це не на часі. Для мене, наприклад, воно вирішує мою ситуацію. Коли я йшла містом, і до мене підходить жінка з маленькою дитиною і запитує: "А де тут вулиця Московська?" І, звісно, це просто так різонуло в той момент, коли вже стільки втрат, стільки загиблих, кожного дня гинуть хлопці, страждають люди, обстріли, а ми ходимо і шукаємо вулиці Московські, тому що у нас на них знаходяться заклади. То ні хвилинки не було вагання, що це потрібно робити", — пояснила чиновниця.
 
За її словами, перейменування не потребувало витрат з міського бюджету.
"Жодної копійки на це не витрачається. І комісія, яка працювала, вона працювала на громадських засадах. І все, що робили наші історики й краєзнавці, вони робили це на громадських засадах теж, думаючи про своє місто. Тому кошти не витрачені. І ще було питання, на яке я одразу хочу відповісти: "Чи будуть на них нові таблички, чи не будуть?" Ми всі розуміємо, що зараз це не дуже на часі, бо кожного дня у нас є нові пошкодження, але це, звісно, буде робитися після нашої перемоги", — сказала Думинська.
 
 
Інформація про перейменування вулиць, провулків, проспектів та площ буде відображатися у всіх реєстрах автоматично. Тому, каже Дементій Білий, містянам не потрібно терміново змінювати дані в документах. Внести зміни можна буде тоді, коли у цьому виникне необхідність.
 
Раніше у Херсонській громаді завершили процес перейменування топонімів у рамках виконання Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Повідомляється, що нові назви отримали чергова низка вулиць, провулків та бульвар.