Пам’яті Поліни Райко: в Українському домі представлять проєкт про художницю з Олешок на Херсонщині
Поліна Райко — представниця наївного мистецтва, чиї малюнки ставлять поряд з геніальними роботами Марії Примаченко і Катерини Білокур.
А її оселя в Олешках, з настінними розписами, — справжній символ вразливості культури, пишуть автори проєкту в Українському домі.
До слова, за 20 років по смерті художниці, на жаль, не вдалося залучити достатніх ресурсів для консервації памʼятки.
З 24 лютого 2022 року дім-музей опинився на території, тимчасово окупованій військами РФ. 6 червня 2023 року російські загарбники підірвали Каховську ГЕС, спричинивши затоплення прилеглих територій. Унікальні розписи Поліни Райко повінь знищила майже повністю.
«Ми, представляючи твори Марію Примаченко та маючи фантастичні відгуки, зрозуміли, наскільки потрібно зараз відчуття коріння. Ми вирішили розказати людям історію Поліни Райко. Трагедія зруйнувала його. Але ми хочемо говорити про те, як так сталось, що стільки людей займались дослідженнями творчості Райко, але її малюнки так і не врятували й не зібрали», — поділилась з «Вечірнім Києвом» Ольга Вієру, керівниця Українського дому.
«Ми говоритимемо про перспективи порятунку цього будинку. Серед учасників — ті, хто цим займався до війни. Одна зі співкураторок нашого проєкту Маріана Джулай подавалась на грант Українського культурного фонду саме на проєкт, стосовно цього творчості Райко та будинку, але грант так і не отримала», — розповіла пані Вієру.
За її словами, культурна спільнота не має чіткої державної культурної політики.
Не всі знають про Поліну Райко і саме тому проєкт Марії Примаченко поєднали з проєктом Поліни Райко.
«Нехай люди дивляться і приєднуються до обговорення», — запросила читачів «Вечірнього Києва» до участі Ольга Вієру.
На виставці-документі «Поліна Райко. Зникоме» будуть представлені:
-архівні фотографії;
-відеоінсталяція;
-фільми про художницю;
-плакати від провідних українських ілюстраторів.
.