У двох областях України оголосили про посилення мобілізації. Не очікуючи, доки депутати ухвалять відповідні закони, місцеві військові адміністрації дали більше волі представникам ТЦК. Вони тепер матимуть право працювати без супроводу поліції, зупиняти кого завгодно та в усіх перевіряти документи.
Що відбувається зараз із мобілізацією в Україні
В Україні Верховна Рада учергове продовжила строк загальної мобілізації. Цього разу – до 14 лютого. Мобілізації підлягають громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Щоправда, громадян призовного віку, які ще не служили у війську, мобілізувати не мають права. Саме тому депутати хочуть знизити призовний вік із 27 хоча би до 25 років.
Депутати також мають вирішити питання щодо скасуванні відстрочки від мобілізації для частини студентів.
Крім того, чекає на вирішення питання щодо демобілізації військовослужбовців, які вже понад півтора роки служать на передовій. Його також мають законодавчо вирішити.
Загалом, як каже лідер "слуги народу" Давид Арахамія, зараз у Верховній Раді накопичилось більше десятка законопроектів, що стосуються мобілізації та демобілізації. Але всі вони ще сирі і вимагають доопрацювання.
Дві області дали більше прав своїм ТЦК
Саме тому в деяких регіонах не стали чекати, поки Верховна Рада допрацює та ухвалить усі закони, а почали давати більше повноважень працівникам ТЦК на свій страх і ризик. Наразі такі розширені права своїм військкоматам дали дві області – Закарпатська та Львівська.
Зокрема, в Закарпатській області представникам ТЦК дозолили зупиняти чоловіків на вулиці та вимагати у них документи для перевірки. Спільну відповідальність за таке рішення взяли на себе начальник обласної військової адміністрації Віктор Микита та начальник ТЦК полковник Андрій Савчук.
.
Крім Закарпатської, аналогічні рішення ухвалили і у Львівській області. Там обласна військова адміністрація також, незважаючи на застереження Мінюсту, дозволила співробітникам ТЦК зупиняти чоловіків на вулицях та перевіряти їхні документи.
В Україні зараз чинні три види повісток
Зокрема, військовозобов'язані чоловіки можуть отримати такі повістки:
• для уточнення облікових даних;
• для проходження військово-лікарської комісії;
• власне, повістку про мобілізацію.
Четвертий вид повісток – про призов на строкову службу, зараз не видається, адже на період війни строкову службу в Україні скасовано.
Право на вручення повісток мають не лише члени ТЦК, але й представники влади, а також керівні кадри підприємств, організацій та установ.
___________________________________________
Президент зобов'яже Верховну Раду вирішити питання з мобілізацією народних депутатів і чиновників
Президент Володимир Зеленський найближчим часом має розглянути петицію, в якій йдеться про мобілізацію народних депутатів і чиновників. Ця петиція набрала необхідну кількість голосів і тепер має бути розглянута президентом.
Автором петиції є опальний нардеп Олександр Дубінський, якого підозрюють у держзраді, і який нині перебуває в СІЗО.
Втім, статті, які йому інкримінують, не мають ніякого стосунку до петиції, яку він ще 5 вересня опублікував на сайті. У вівторок, 5 грудня, збігає строк підписання, цього електронного документу. Але вже зараз очевидно, що президент мусить на нього відреагувати і дати конструктивну відповідь. Адже пропозиція щодо мобілізації нардепів та чиновників отримала в українців жвавий відгук, і вони активно підписались під петицією. Таким чином, вона ще завчасно набрала необхідні 25 тисяч голосів.
У петиції, зокрема, йдеться про те, що захист батьківщини є почесним обов'язком кожного військовозобов'язаного чоловіка. Однак народні депутати і чиновники різних рівнів, на відміну від переважної решти громадян, мають бронь від мобілізації. І це порушує принципи справедливості та рівності усіх перед законом.
Водночас, у Верховній Раді "лежать під сукном" два закони, ухвалення яких могло би ліквідувати ці законодавчі прогалини в царині мобілізації.
"У засобах масової інформації неодноразово повідомляють про нестачу військовозобов’язаних для ротацій та поновлення Збройних сил України. Мобілізація народних депутатів і державних службовців різних рівнів допоможе вирівняти умови для всіх громадян і сприятиме перемозі над державою-терористом", - йдеться у петиції.
Зважаючи на те, що депутати не квапляться розглядати ці законопроекти, автор петиції звертається до президента та просить його скористатись своїм правом та визначити ці законопроекти як першочергові для розгляду в парламенті.
"Звертаємось до Президента України з проханням скористатися Вашими повноваженнями, передбаченими статтею 93 Конституції України, і визначити, як невідкладні проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо справедливої мобілізації народних депутатів України) № 9647 від 24.08.2023 та проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо справедливої мобілізації громадян України) № 9649 від 24.08.2023, що сприятиме їх позачерговому та оперативному розгляду у Верховній Раді України", - йдеться у зверненні.