В Україні почастішали випадки отримання повісток призовниками через Viber. Більше того, ТЦК почали виписувати штрафи за ігнорування повісток у месенджері. Адвокат Володимир Крекотень розповів, чи законне таке покарання.
Розмір штрафу складає 5100 гривень. Проте правозахисник закликає не панікувати і роз'яснив, як громадяни можуть захистити свої права у суді. Він навів приклад реальної судової справи.
ТЦК відправила повістку через Viber чоловікові, але він не з'явився у вказаний час у потрібному місці. У військкоматі, не перевіривши номер чоловіка і чи справді він отримав повістку, одразу виписали йому штраф у розмірі 5 100 грн.
Коли українець дізнався про дії працівників ТЦК, то одразу подав позов до суду. Дії працівників військкомату були названі незаконними, незважаючи на те, що вони наполягали на своїй правоті. У результаті позивача визнали невинним і штраф анулювали, адже постанова про адміністративне порушення була винесена з порушенням закону. Цю справу закрили.
"Суд навів такі ключові позиції: позивач під час складання щодо його протоколу про адміністративне правопорушення не був присутній і з протоколом його не знайомили. У зв'язку з цим чоловік був позбавлений можливості дати пояснення по суті правопорушення, йому не було роз'яснено його процесуальні права, не було ознайомлено з протоколом та не вручено його копію, що, на думку суду, є суттєвим порушенням прав позивача", – розповів адвокат.
.
Адвокат закликає всіх громадян не боятися захищати свої права в суді. Адже на основі подібних вищезгаданих постанов людей називають ухилянтами та вносять їх персональні дані до баз боржників, що є порушенням цивільних прав.
Повістка, відправлена на електронну пошту або у месенджери за законом не вважається дійсною, адже її видача ніяк не відрегульована у законодавстві. Незрозуміло також, як фіксувати факт прочитання повістки в Viber, адже факт відправки нічого не гарантує. До того ж, у налаштуваннях меседжера можна приховати доступ до сповіщень про перегляд, і тоді працівники ТЦК ніяк не доведуть, що ї повістка переглянута, але проігнорована. Таким чином, розраховувати на те, що відправка повісток через месенджер збільшить кількість мобілізованих особливо не варто. Ця ініціатива хіба що вплине на особливо законослухняних громадян, які отримавши електронну повістку добровільно підуть до військкомату.
____________________________________________________
Коли можна не йти до військкомату по повістці: юристи назвали три причини
Мобілізацію в Україні продовжено до 14 лютого 2024 року. Повістки так само активно вручають всім військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років, і за ігнорування документа загрожує суворе покарання. Однак є випадки, коли чоловіки можуть проігнорувати повістку і не приходити до ТЦК. Юристи докладніше розповіли, про що конкретно йдеться.
Так, у тематичній спільноті "Ти ж юрист" зазначили, що у випадку, коли співробітники військкомату вручають повістку військовозобов'язаному, він зобов'язаний прийти до ТЦК. Проте чинне законодавство передбачає кілька випадків, коли чоловіки можуть проігнорувати явку. Вони конкретно прописані в ухвалі Кабміну від 28 липня 2010 р. №673.
Таких поважних причин, коли можна проігнорувати похід у військкомат, лише три:
• хвороба, через яку людина не може самостійно рухатися;
• необхідність догляду за хворою дружиною, чоловіком, дитиною, своїми батьками або дружини/дружина (ці особи повинні проживати разом з військовозобов'язаним, також не повинно бути близьких • родичів, які могли б взяти на себе догляд);
наявність відкритого кримінального провадження або щодо військовозобов'язаного або резервіста застосували адміністративне стягнення або кримінальне покарання.
Щоб підтвердити поважну причину неявки, військовозобов'язаним громадянам необхідно надати відповідні документи. Якщо проігнорувати повістку та не прийти до ТЦК без поважної причини, то за це передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Розмір штрафу залежить від різновиду повістки, яка була проігнорована.
Якщо повістка видавалася для уточнення даних – передбачено штраф за її ігнорування від 1500 до 3400 гривень. Повторне порушення протягом року передбачає штраф у розмірі до 5100 гривень. Якщо громадянин не прийшов до ТЦК після вручення повістки три і більше разів, на нього мають право подати до суду та притягнути до кримінальної відповідальності. За неявку до військкомату та ігнорування мобілізаційного розпорядження передбачено від 3 до 5 років позбавлення волі.
___________________________________________________
Командир ЗСУ закликав посилити мобілізацію 18-річних студентів
Командир штурмового батальйону 3 ОШБр Петро Горбатенко із позивним "Ролло" заявив про необхідність мобілізувати 18 та 20-річних громадян на війну. В інтерв'ю журналістці Наталії Мосейчук військовий наголосив, що студенти такі ж військовозобов'язані, як і всі, і ніщо не заважає їм взяти до рук зброю. Тим більше, що на фронті гостра нестача кадрів і треба кимось замінити старших військовослужбовців.
"Треба мобілізувати 20-річних, 18-річних. У чому проблема? Що студенти? Ну і що? Студенти не повинні воювати? Повинні. Вони що, не вміють, не готові, не народжені для війни? Ніхто не вміє, не готовий, не народжений для війни. Питання у підході до підготовки", - сказав Петро Горбатенко.
Командир ЗСУ акцентує свою увагу на тому, що у 50-річних мобілізованих чоловіків багато хронічних захворювань, тому більшість із них уже не здатні виконувати бойові завдання найкращим чином. Таким чином, мобілізація студентів змогла б замінити старших чоловіків призовного віку для активних бойових дій.
При цьому Горбатенко наполягає, що потрібно проводити якісну підготовку чоловіків без досвіду. Наприклад, мінімальна підготовка для тих, хто хоче потрапити до підрозділу штурмового батальйону, становить 2 місяці. В інших підрозділах свої вимоги.
Нагадаємо, що Міноборони запустило проект, який дозволить чоловікам і жінкам знаходити вакансії у ЗСУ та добровільно на них подаватися. Ознайомитися з їх переліком можна на сайті рекрутингового агентства Lobby X.