У Кривому Розі триває суд у справі Іллі Карамалікова, депутата Херсонської міськради від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!”. Його звинувачують у держзраді. На третій рік судових слухань прокуратура змінила обвинувальний акт. МІПЛ підсумовує, які ще зміни відбулися у процесі.
За версією слідства, у березні 2022 року Ілля Карамаліков співпрацював із росіянами й видав їм російського льотчика, якого в окупованому Херсоні затримали “дружинники”. Також обвинувачення стверджувало, що депутат здавав росіянам інформацію про патріотично налаштованих містян, активістів, ветеранів АТО. Окрім цього, нібито закликав колег і посадовців до співпраці з окупаційною владою.
Карамаліков провину відкидає. Він каже, що в перші дні окупації організував містян у “народну дружину”, аби патрулювати місто. Він не заперечує, що відпустив російського пілота, але переконує, що вчинив так, адже не міг з окупації переправити його до ЗСУ. До того ж Карамаліков боявся, що росіяни про це дізнаються і зашкодять іншим. Він також заявляв, що допомагав переховувати українських військових, які не встигли евакуюватися. Його слова підтвердив свідок на суді. Другу частину звинувачення у здачі росіянам проукраїнських активістів та учасників АТО Карамаліков заперечує повністю.
На засіданні 22 травня Андрій Безкровний, прокурор Херсонської обласної прокуратури, повідомив, що змінює обвинувальний акт. Він пояснив:
— Під час судового розгляду не вдалося допитати п’ятьох свідків. Управління СБУ Херсонської області розшукувало цих людей, але без результатів.
.
Саме ці свідки мали дати покази щодо другої частини звинувачення про те, що Карамаліков нібито схиляв колег до співпраці з росіянами та передавав окупантам інформацію про атовців та активістів.
Водночас прокурор продовжив наполягати на тому, що видавши росіянам затриманого “дружинниками” пілота, Карамаліков вчинив державну зраду. Він також нагадав, що у січні цього року за його клопотанням суд дослідив додаткові матеріали негласних слідчих дій, які обвинувачення не мало на досудовому розслідуванні. Це прослушки розмов, які російські військові вели з Карамаліковим та іншими місцевими посадовцями й депутатами.
МІПЛ повідомляла, що у цих розмовах зафіксовано, як людина, голос якої схожий на голос Карамалікова, звертався до представників ФСБ із позивними “Сабір” та “Альфа” з проханням відпустити “дружинників”, котрих російські військові затримали у місті.
— Спілкування Карамалікова з ворогом стосувалася зокрема лояльного ставлення до нього, збереження його майна під час репресивних заходів до місцевого населення, — зазначив прокурор.
З огляду на факти такого спілкування та передачу окупантам затриманого російського пілота, прокурор заявив, що підсудний скоїв держзраду. Карамаліков і його захисник продовжують доводити, що це був вимушений крок.
Ілля Карамаліков перебуває під вартою з квітня 2022 року. До березня 2025 року суд продовжував йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Втім Дніпровський апеляційний суд передбачив можливість внесення застави у сумі 9 мільйонів 84 тисячі гривень.
Вже у квітні апеляційний суд дещо зменшив цю суму до 6 мільйонів 56 тисяч гривень. Станом на липень за Карамалікова кошти не внесли, він перебуває під вартою.
Наразі в суді досліджують докази і розглядають клопотання сторони захисту.