З 15 березня російські війська займають частину села Стрілкове Херсонської області на Арабатській стрілці й утримують газокомпресорну станцію, а також контролюють газову свердловину.
Російські військові встановили свій блокпост і нікого не пропускають у бік Криму по українській частині Арабатської стрілки, а напроти встановили свої укріплення українські вояки.
 
 Мешканці Стрілкового Генічеського району здебільшого обслуговували десятки санаторіїв та баз відпочинку на березі моря, але присутність військових суттєво скоротила потік туристів, хоча відкритого збройного протистояння вдалося уникнути.
 
 
 Газові суперечки
 
  Приводом для висадки російських військових біля села Стрілкове стала охорона газокомпресорної станції на газогоні Сімферополь-Джанкой-Стрілкове та газових родовищ, які, за даними кримської влади, могли бути пошкоджені "українськими екстремістами". Для цього 15 березня десант, який спочатку називали "самообороною Криму", висадився згелікоптерів біля села та взяв під охорону газові об’єкти.
 
 Тоді ж на місце прибули українські військові та прикордонники й виставили свій блокпост, аби перешкодити просуванню російських військових. "Захопники казали, що в Криму ухвалене рішення про націоналізацію всього газового господарства, а ця свердловина та родовище належали державній компанії "Чорноморнафтогаз", - пояснив ті події BBC Україна губернатор Херсонської області Юрій Одарченко.
 
.
 
 За його словами, керівництво держави тоді розглядало можливість силового вирішення ситуації, але президент ухвалив рішення не починати бойові дії. Губернатор стверджує, що великої економічної цінності захоплене родовище не має, адже воно вичерпується і давно стоїть в планах на консервацію."Не думаю, що зараз треба там проводити наступальну операцію і відбивати станцію. Спочатку треба розібратися з ситуацією на східному фронті, а потім вирішувати цей інцидент", - вважає губернатор.
 
Селищний голова Стрілкового Олександр Пономарьов також зауважує, що великого економічного значення захоплені росіянами об’єкти не мають. "Це родовище газу забезпечує паливом місцеві населені пункти. Сьогодні росіяни розуміють, що баланс цього газу незначний, тому існує проект рішення про передачу господарства підприємству "Полтавагаз", - заявив BBC Україна Олександр Пономарьов.
 
 Весь Генічеський район забезпечується газом, який надходить з Криму, хоча туди іде частина газу зі Стрілкового, але перекриття вентилю росіянами місцева влада не боїться. "Коли не будуть подавати газ в Генічеськ з Криму, то… всю електрику півострів отримує з Херсонської області й можна буде ставити питання перекриття", - заявив BBC Україна Юрій Одарченко.
 
 
Удар по курортній сфері
Місцева влада у Стрілковому твердить, що жодних конфліктів з росіянами за чотири місяці не було, транспортне сполучення з Генічеськом не порушене, так само як і постачання продуктів. Кілька баз відпочинку селища розташовані безпосередньо біля позицій українських та російських військових Проте військова присутність у селищі дуже боляче вдарила по головному джерелу прибутку майже 1500 місцевих мешканців – літньому туризму.
Державних та приватних баз відпочинку тут більше десятка, й справи у них зараз йдуть кепсько.
 
"Через присутність військових відпочивальників у наших санаторіях дуже мало. Потік туристів у порівнянні з минулим роком впав суттєво, за моїми оцінками, у три-чотири рази", - поскаржився BBC Україна Олександр Пономарьов. Він вказує, що складна ситуація на чотирьох базах відпочинку, які розташовані одразу біля військових блокпостів українців. Доступ туди вільний, проте присутність зброї відлякує.
 
 "Росіян ми не бачимо і не спілкуємось з ними. Баз відпочинку вони не захоплювали. Українських військових ми сприймаємо добре, проте люди всі тут заробляли на туристах, а зараз з цим проблеми", - жаліється сільський голова. Керівник Генічеської районної ради В’ячеслав Сидоренко дивиться на ситуацію більш оптимістично.
 
 
За його даними, з другої половини літнього сезону ситуація з туризмом в регіоні й селищі Стрілкове почало покращуватись. "В середині сезону відпочивальників побільшало. Ціна відпочинку лишилась на рівні минулого року, найголовніше – вдалося зберегти мир і спокій", - запевнив пан Сидоренко.
 
Нічийна земля
У найпікантнішій ситуації опинилась відома в регіоні база відпочинку "Валок", до якої туристів заманювали страусиною фермою та іншими дивовижами. Ресурс Google maps вказує, що база відпочинку "Валок" розташована у Херсонській областіВона розташована за десять кілометрів від Стрілкового і зараз опинилася відрізаною від України російськими військовими. При цьому залишається відкритим питання, чи є вона зараз територією України, чи Росії.
 
 Але російські вояки вже відмовилися пропускати на базу людей з України, проїхати туди можна тільки з території Криму. "Наша база розташована на кордоні Херсонської області та Криму. Російські солдати не пускають відпочивальників з боку України, нам дозволяють заїздити на базу тільки через Крим. Зрозуміло, що база порожня і ніхто туди не їде, сезон мертвий", - розповів BBC Україна представник бази "Валок" Денис Степанець, компанія якого має головний офіс у Дніпропетровську.
 

 
 За його словами, Стрілковська сільрада вважає, що база розташована в Україні, а Ленінська райрада - в Криму, анексованому Росією. "Російські солдати не пускають відпочивальників з боку України, нам дозволяють заїздити на базу тільки через Крим. Зрозуміло, що база порожня і ніхто туди не їде, сезон мертвий", - Денис Степанець, представник бази відпочинку "Валок" "В Google та Yandex ми позначені як Україна, але це ж не документ", - пожалівся пан Степанець.
 
При цьому він вказав, що з кримського боку до них ще ніхто ніяких вимог не висував. Селищний голова Стрілкового запевняє, що база розташована на українській території. "Ще на початку 2000-х років власники формально зареєструвалися у Криму, тепер мають проблеми. Очевидно, що то територія України, і ми неодноразово їм радили перереєструватись у нас", - заявив BBC Україна пан Пономарьов.
 
Він сподівається, що приналежність цієї бази буде визнана за Україною, а росіяни відведуть свої війська від селища ближче до кордону, щоб не заважати туристичному бізнесу. BBC Україна намагалася з’ясувати у прикордонній службі, де ж саме проходить кордон між Херсонською областю та Кримом по Арабатській стрілці, проте чіткої відповіді ми так і не отримали. Усі чиновники, з якими ми спілкувалися, стверджували, що росіяни контролюють близько 7-10 кілометрів української частини Арабатської стрілки.