В Україні розробляють масштабну систему національного спротиву, метою якої є залучення до оборони усього населення. У Збройних силах закликали популяризувати ідею строкової служби жінок.
Про ініціативу щодо посилення готовності українців боротися із РФ повідомила заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук. За словами посадовиці, вже цього місяця на рівні парламенту підготують законодавчі зміни для впровадження нової системи.
 
"Вже у травні до Верховної Ради має надійти низка важливих законопроєктів. Розраховуємо на підтримку народних депутатів. Йдеться не просто про зміни законодавства. Ми створюємо нову екосистему підготовки усього цивільного населення до спротиву ворогу. Це додатково та паралельно з базовою військовою підготовкою чоловіків до служби у війську. Бо сильна держава – це не лише армія, це суспільство, що готове до викликів. Ми закладаємо фундамент на багато років вперед", - підкреслила Верещук.
За даними аналітиків, йдеться про затверджений Кабміном порядок створення та функціонування мережі Центрів підготовки громадян до національного спротиву. Проєкт є результатом спільної роботи Міноборони та ОП.
 
 
Жінки у ЗСУ
Радниця з гендерних питань ЗСУ Оксана Григор'єва назвала помилкою держави те, що з початком війни РФ проти України у 2014 році влада не популяризувала строкову службу жінок в армії. Вона навела приклад Норвегії, де дівчата добровільно йдуть навчатися, після чого можуть більше долучатися до армії та будувати в ній кар'єру.
 
"Ми втратили те, що не "пушили" тему, щоб жінки долучалися до стройової служби в армії. Якби ми тоді почали цю тему "пушити", то, можливо, вона б не була такою болісною сьогодні. Жінки як пішли у 2014 році добровільно, так і зараз вони йдуть добровільно. Але честь і хвала цим жінкам, тому що вони вмотивовані, тому що вони прийшли самі", — зазначила вона.
 
За словами Григор'євої, наразі суспільство не готове до примусової мобілізації жінок.
 
.
 
У Міноборони повідомили, що станом на 1 січня 2025 року у ЗСУ служили понад 70 тисяч жінок, що на 20% більше порівняно з 2022 роком. Українки займають в армії різні спеціальності: снайперки, зв'язківиці, медикині тощо. На фронті перебувають 5500 військовослужбовиць.
______________________________________________________________________________

Керівники ТЦК проти бусифікації, - оборонний комітет ВР

В Україні після ухвалення нового закону про мобілізацію різко поширилася бусифікація. В оборонному комітеті Верховної Ради заявили, що керівники ТЦК проти таких методів залучення військовозобов'язаних чоловіків до ЗСУ.
Про це заявив голова парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Олександр Завітневич. Він зазначив, що в армії не вистачає зброї та людей, і кожний командир прагне мати достатньо особового складу.
 
За словами депутата ВРУ, укомплектованість деяких бригад та батальйонів наразі менша за 50%. Завітневич наголосив, що він проти затримання чоловіків із застосуванням фізичної сили у громадських місцях.
 
"Моя особиста думка – я це люто ненавиджу. Як тільки ми бачимо це десь в засобах масової інформації, зазвичай це Facebook, Instagram, де люди викладають, то ми відразу на це реагуємо, звертаємося до обласного ТЦК спочатку, чи в Києві в Генеральний штаб. І вони визнають це на всіх нарадах, от повірте, бо ми збираємося постійно і говоримо. Керівники, які приходять, зазвичай, вони постійно кажуть: ми проти цього, ми постійно проводимо роз'яснювальну роботу. Скільки зараз справ про відповідальність працівників ТЦК та СП та поліції за перевищення повноважень я не готовий вам відповісти, але ці справи є", - повідомив народний обранець.
Олександр Завітневич уточнив, що до Комітету надходять пропозиції про зняття з представників ТЦК деяких обов'язків. Однак це загальна робота, і проблему потрібно вирішувати комплексно, над цим потрібно працювати усім разом.
 
 
Нардепи підкреслив, що багато людей сприймають ТЦК як "військкомати", не знають або частково знають закони. До того ж далеко не всі можуть отримати юридичну допомогу. Завітневич висловився щодо розповсюдженості бусифікації.  
 
"Чи це масове явище? Я знаю, що в деяких областях цього в десятки разів менше, ніж в інших. Ми постійно цю роботу проводимо і наголошуємо про неприпустимість таких дій", - пояснив один з лідерів партії "Слуга народу" в інтерв'ю ВВС Україна.
 
Він зазначив, що ганебні випадки бусифікації на місцях можливі через невиконання плану, завдань, наказів. Однак Олександр Завітневич запевнив, що проблему намагаються вирішити, зокрема через рекрутингові центри, які дають можливість чоловікам обрати посаду в армії згідно зі своєю спеціальністю та навичками.