Президент Володимир Зеленський доручив опрацювати виїзд студентів за кордон, але не всіх.
Студентам та науковцям не мобілізаційного віку можуть дозволити виїзд за кордон. Доручення опрацювати це питання глава держави Володимир Зеленський дав Міністерству освіти і науки, повідомила пресслужба Офісу президента.
 
В п'ятницю, 17 листопада, український лідер зустрівся зі студентами та викладачами Маріупольського державного університету, який у квітні 2022 року відновив роботу на базі одного зі столичних вишів. Під час цієї зустрічі студенти підняли питання про спрощення процедур їхнього виїзду за кордон для навчання та стажування.
 
 
"Окремі програми, за якими люди немобілізаційного віку, науковці для розвитку або здобуття знань, які потрібні Україні... Я вважаю, що Міністерство має опрацювати й дати вам змогу принести ці знання в Україну", - сказав на це Зеленський.
 
Міністр освіти та науки Оксен Лісовий у Facebook повідомив, що за дорученням президента його відомство зараз "шукає рішення проблеми виїзду за кордон студентів немобілізаційного віку в межах академічної мобільності".
Як відомо, 24 лютого 2022 року через повномасштабне російське вторгнення в Україні було запроваджено воєнний стан, який серед іншого забороняє виїзд з країни чоловікам у віці від 18 до 60 років. 
 
Спочатку студенти, аспіранти та докторанти, зараховані до навчання у закордонному виші, мали можливість виїхати за кордон, але у вересні минулого року їх позбавили такої можливості. Усе через масові випадки, коли при перетині кордону люди надавали фейкові довідки про навчання у закордонному виші.
 
.
 
У травні 2023 року Верховна Рада ухвалила закон, який знизив нижню планку для мобілізації з 27 до 25 років. Таким чином, "студенти не мобілізаційного віку", про яких говорив Зеленський, це студенти у віці до 25 років.
______________________________________________

Росія рекордно збільшить витрати на війну

У 2024 році Росія вперше витратить на військові потреби більше грошей, ніж на соціальні програми.
Російська Держдума ухвалила в остаточному читанні проєкт федерального бюджету на 2024 рік та плановий період 2025-2026 років. Про це стало відомо у п’ятницю, 17 листопада.
Згідно з документом, доходи бюджету РФ у 2024 році становитимуть 35 трлн рублів, у 2025 році – 33,5 трлн, у 2026 – 34,1 трлн.
 
Бюджет передбачає рекордні для Росії витрати на військові потреби. У пояснювальній записці вказано, що в 2024 році на статтю "національна оборона" буде виділено 29,4% – близько 10,8 трлн рублів. Мова йде про фінансування не лише армії, а й військової промисловості, соціальні виплати учасникам бойових дій.
 
При цьому у бюджеті на 2023 рік військові витрати були закладені у сумі 6,4 трлн рублів – мова йде про збільшення більш ніж у півтора рази. Загалом військові витрати Росії становитимуть близько 6% ВВП – одне з перших місць у світі.
________________________________________________

На Заході дізналися, що спонукає українських біженців повертатися з-за кордону

Кожен п'ятий українець, який повертається в Україну з-за кордону, має намір залишитися у країні надовго чи назавжди. Але 54% біженців поки приїжджають із коротким візитом.
Що спонукає українців повертатися з-за кордону попри війну, що триває, РБК-Україна розповідає з посиланням на звіт Міжнародної організації з міграції (МОМ).
 
 
Міжнародна організації з міграції провела опитування громадян України на прикордонних пунктах пропуску Молдови на кордоні з Україною з 1 липня 2023 року по 30 вересня 2023 року. Українців питали про їхні наміри щодо повернення та про основні потреби.
 
Через кордон Молдови до України поверталися найбільше людей з Молдови, Румунії та Туреччини. Також українці їхали із Німеччини, Болгарії, Ізраїлю, Польщі, Франції. Найбільша кількість людей, які поверталися, походили із Одеської, Київської та Миколаївської областей. 92% опитаних їхали у свій регіон. Інші – до Києва, Вінницької та Одеської областей.
 
Із 2855 опитаних 95% були жінками. Середній вік учасників опитування – 42 роки.
Про намір залишатися в Україні надовго сказали 21% респондентів. Майже половина (47%) із них поверталися з-за кордону, щоб возз'єднатися із сім'єю. Також називалися такі причини: сум за домом, відвідування родичів, продовження навчання, відвідування лікаря та поновлення документів.
 
 
На період до 30 днів поверталися 54% опитаних. Їхні причини приїзду до України були такі: зустрітися з сім'єю, поновити документи, перевіри нерухомість, відвідати лікаря, допомогти родичам чи друзям.
Фінансової допомоги для повернення додому потребували 22% респондентів, також озвучувалися потреби в медичній допомозі, безпеці та довготривалому житлі.
______________________________________________________

Рекрутинг та призов: у Міноборони озвучили деталі нововведень

В Україні зовсім недавно стартував перший проєкт, спрямований на залучення мотивованих людей до служби у Збройних силах України. Про це в ефірі телемарафону заявив заступник міністра оборони Наталія Калмикова.
Як зазначає чиновниця, українці звикли до того, що в ЗСУ зараз є призов і кадрові офіцери. Основне завдання рекрутингу полягає в тому, що розширити можливість для людини подивитися ‒ які вакансії, які вміння, знання і навички людини можуть стане в пригоді в ЗСУ.
 
За її словами, рекрутинг і заклик будуть доповнювати один одного. На сьогоднішній день Україна знаходиться в стані війни ‒ так що ЗСУ необхідно, щоб у військах були люди, які можуть воювати.
"Тому різноманітність інструментів власне і розраховане саме на те, щоб кожна людина могла вибрати свій особистий шлях", – сказала Калмикова.
При цьому чиновниця підкреслила, що рекрутингові центри не стануть повноцінною заміною ТЦК.
 
"Обидва механізми працюватимуть паралельно. Якщо у нас люди почнуть активно долучатися до служби, ми зможемо перейти на те, щоб виключно через рекрутинг люди могли починати службу", - підсумувала чиновниця.