Звільнений місяць тому Роман Мрочко вже навіть перестав записувати дурнуваті селфі-відео на фоні териконів, у 27 кілометрах від фронту, та схоже змирився, що його політична карʼєра закінчилася, так, по суті, і не розпочавшись. А Херсон досі знаходиться у стані, який не можна навіть схарактеризувати. Але ми спробуємо.
Що відбувається в місті?
Це не дуже помітно, особливо на фоні активізації обстрілів та навали дронів, але по суті Херсон зараз переживає справжнє безвладдя. Вірніше, чисто номінально влада є, але ця влада не має основного — грошей.
Закон про військові адміністрації, розповідає співбесідник МОСТа з Херсонської МВА, який побажав залишитися неназваним, написаний таким чином, що відсутність начальника МВА чи призначеного Президентом виконуючого обовʼязки призводить до колапсу, адже електронний підпис, яким завіряються всі платіжні документи, є тільки у начальника. Це небезпечно, адже відсутність, як у нашому випадку, людини з підписом — це автоматично колапс.
“От і Херсон зараз живе у стадії такого колапсу”, – додає він.
За словами джерел в МВА, декілька тижнів місто жило більш-менш стабільно, адже Роман Мрочко встиг підписати купу розпоряджень, в тому числі, виділивши гроші КП. Офіційно він зробив це в день звільненя — 17 квітня, але насправді – наступного дня. Частково фінанси залишилися у комунальних підприємств, які наразі надають місту майже всі послуги.
Проблеми вже виникають у водоканалу, якому потрібно буде гасити борги за електроенергію, а своїх грошей, отриманих від населення, у КП просто не вистачить. Тож будуть накопичуватися борги, які можуть привести навіть до відключення світла. І автоматично до припинення водопостачання. Звісно, цього, скоріше за все не станеться, але небезпека існує.
.
Для того, аби погасити борги, начальник МВА має видати розпорядження і перекинути гроші з бюджету громади на рахунки Водоканалу. Раніше це могла зробити міська рада, але її повноваження Верховна Рада ще три роки тому передала начальнику МВА.
Інші КП теж відчувають складності. Хтось не може купити ОSB-плити, аби забити вибиті вікна чи паливо для машин. При цьому, місто продовжують прибирати, сміття вивозять, а працівникам КП хоч і частково, але виплачують заробітну платню.
А от чиновникам МВА та виконкому міської ради вже понад місяць зарплати не платять.
“Тут альтернативи немає, і ми не можемо платити зарплати своїм працівникам, адже електронний підпис анульований”, – пояснює співбесідник з МВА.
При цьому, гроші в бюджеті є, і загроза колапсу, який насувається на Херсон, зникне майже відразу після призначення нового начальника МВА.
А кого ж і коли призначать?
Цього не знає ніхто. Або майже ніхто. Ми опитали десятки людей в Херсонських міській та обласній адміністраціях і всі в один голос кажуть, що не знають, ані коли це станеться, ані кого призначать.
Певний період здавалося, що Президенту та його Офісу просто не до Херсона та начальника МВА, адже все неслося “по міжнародці”, і стамбульські перемовини, американський президент та ще сотні викликів, які стоять перед Україною, більш важливі за зарплатню херсонських клерків.
Але на сайті Президента України за останній місяць зʼявилося декілька розпоряджень про звільнення та призначення начальників військових адміністрацій на сході України. Отже, справа не в Трампі.
Всі опитані працівники МВА, дотичні до ухвалення рішень, кажуть, що жодною інформацією не володіють. Ба більше, частина з них відчуває поступову інституційну спроможність.
“На нас багато хто дивиться як на збитих льотчиків. Мовляв, завтра прийде новий начальник, вас всіх виженуть, то навіщо зараз з вами працювати чи брати слухавку?”, – ділиться один із співрозмовників.
Але оте “завтра” не настає в Херсоні вже понад місяць.
“Зараз немає розуміння” – коротко відповів сьогодні зранку на питання про призначення один з керівників ОВА.
Ці його слова підтверджують джерела в оточенні начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна. Розуміння, хто і коли очолить Херсон, в самому Херсоні нема.
Джерела МОСТа в столиці теж нічого конкретного про долю Херсона сказати не можуть.
“В Офісі не надто обговорюють Херсон, в плані влади. Я чув, що частину кандидатур, які пропонували “ваші” зарубили”, – розповіло джерело, близьке до політичного керівництва.
Раніше ми писали, що відмовився від думки очолити Херсон бізнесмен Юрій Рожков. Скоріше за все, відхилили кандидатуру заступника міського голови Віталія Бєлоброва. Ще декілька кандидатів, які попросили нас ще у квітні не називати їхні прізвища, теж відмовилися навіть приходити на співбесіду до Офісу.
По всьому виглядає, що названий нами ще місяць тому кандидатом заступник Прокудіна Ярослав Шанько теж не підходить тим, хто проводить кастинг. Бо тільки цим можна пояснити таке довге його непризначення.
В кулуарах злі язики обговорюють ще з десяток кандидатур. Перелічувати їх всіх зараз немає сенсу. Всі вони люди з орбіти Олександра Прокудіна, або бізнесмена Андрія Путілова, який все частіше намагається впливати на херсонську політику, після довгого забуття.
Є версія, що саме кулуарна боротьба Путілова, який спирається на всемогутнього заступника Офісу Олега Татарова, та Прокудіна, який має підтримку Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, і є причиною такої довгого зволікання, заручниками якого став обласний центр на передовій.
Чому звільнили Мрочка?
Не знаю, чи цікаво вам, чому ж звільнили Мрочка? Нам цікаво, але єдиної версії поки не існує. Раніше ми писали, що однією з причин, яка наклалася на постійні повідомлення про корупцію та зловживання, стала політична активність вже колишнього чиновника.
Ті, хто хотіли відставки, а було таких зацікавлених груп мінімум дві, змогли переконати Офіс, що ситуацію з Мрочком виправити неможливо. Про це точно писали в доповідних записках, які лягають на стіл керівництва держави. Ці записки підтверджували результатами соцопитувань, які Офіс Президента проводить постійно.
Про повну неконтрольованість Мрочка розповідали нардепи, громадські діячі своїм контактам в Офісі під час епопеї зі звільненням Алли Малицької. Ця ідіотська витівка Мрочка вбила останній цвях в домовину його карʼєри.
І ситуація із заміщенням вакантного місця керівника Херсона — найкраще тому підтвердження. Роман Мрочко настільки дістав всіх і в Херсоні, і в Києві, що його звільнили, не маючи навіть ким замінити.
Сергій Нікітенко