Подходы решения проблемы с высокими тарифами на газ для населения предложили Минэнерго и Нафтогаз.
Правительство на заседании с руководством Минэнерго, Нафтогаза, НКРЭКУ, Оператора ГТС и представителями Офиса президента наработали два подхода, которые позволят снизить тарифы на газ для населения. Об этом в понедельник, 11 января, сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль в телеграм.
 
Первый подход - это формирование тарифов на газ по формуле "цена на европейских хабах "минус" транспортировка газа в Украину", предложенный Минэнерго. Также предлагается временно ограничить маржу для газопоставщиков. "Ожидаемый результат: существенное снижение тарифов и нивелирования попыток спекулянтов сохранить сверхприбыли в условиях формирования новых европейских правил", - отмечает премьер.
 
 
Второй подход, который предлагает Нафтогаз, - это усиление конкуренции на рынке путем обязательной публикации всеми газоснабжающими компаниями своего годового тарифа на газ. Кроме того, предлагается, чтобы газоснабжающие компании начали активно конкурировать за базу потребителей, что приведет к снижению тарифов в рамках открытых торгов. "Ожидаемый результат: усиление конкуренции и, как следствие, существенное уменьшение платежек для украинцев", - заявляет Шмыгаль.
 
Кроме того, он сообщает, что сформирован механизм, который позволит снизить цену на транспортировку газа. НКРЭКУ срочно начинает тщательную проверку всех газопоставщиков, которые на сегодня имеют самые высокие тарифы на эту услугу.
 
 
.
 

Тарифний протест відбувся під будівлею «Херсонгазу»

Україною прокотилася хвиля протестів, так званий «Тарифний майдан». Пікети відбуваються під будівлями «облгазів». Зокрема, у Львові, Сумах, Чернівцях, Черкасах, Дніпрі, Запоріжжі, Тернополі, Івано-Франківську, Херсоні. Ще напередодні учасники «Тарифного майдану» озвучили свої вимоги:
 
-встановити вартість всіх комунальних платежів на законодавчому рівні до 15% від сукупного доходу кожного громадянина;
 
-провести аудит надання всіх комунальних послуг зі створенням комісій у складі громадян в областях, які контролюватимуть процес;
 
 
-повернути газотранспортні та електромережі у власність тергромад чи органів місцевого самоврядування;
 
-створити наглядові ради про облгазах, обленерго, які зможуть чітко контролювати утворення ціни на електро-газоносії.

Перед будівлею «Херсонгазу» на вул. Поповича протестували кілька десятків городян. Учасниці акції підписали звернення до Верховної Ради України, Херсонської обласної та Херсонської міської рад. Документ назвали «Народне волевиявлення». Один із координаторів зібрання Олександр Базилєв процитував низку статей Конституції, наголосивши на тому, що в частині необгрунтованого підняття тарифів та монополізації надання послуг з газо-енергопостачання порушується саме Конституція України. 
 
-Все те, що ми зараз робимо, є в конституційному полі. Ці звернення будуть одночасними до органів місцевого самоврядування і Верховної Ради. Ст. 3 Конституції України – людина, її життя та здоров’я, честь гідність, безпека – недоторкані і визнаються в Україні найвищою цінністю. Ст. 5 – єдиним джерелом влади в Україні є народ, тобто, ми з вами. Народ здійснює владу через державні органи та через органи місцевого самоврядування. Ст. 8 – в Україні є дійсним принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Тобто, ми повинні змусити виконати те, що прописано законом. Якщо ви цього не виконує, будь ласка, відійдіть в сторону, хай приходять інші люди, які можуть виконати те, що передбачено Конституцією України», — зазначив один із координаторів акції протесту Олександр Базилєв. 
 
 
 
З «Херсонгазу» до мітингувальників ніхто не вийшов. Наприкінці акції її учасники ініціювали протест під Херсонською обласною радою. Його планують провести у п’ятницю, 15 січня. Від депутатів вимагатимуть розглянути тарифне питання у сесійній залі. Тим часом, вже відомо, що скликати позачергову сесію запропонували в декількох політичних фракціях обласної ради. Аби можна було проголосувати за звернення до Президента, Прем’єр-міністра, голови ВР України про недопущення підняття тарифів для виробників теплової енергії. До цього прогнозовано призведуть попередні рішення центральної влади. Так, з 1 січня 2021 року ціна на газ для населення збільшилася на 14%. У грудні минулого року постановою Кабміну встановлено фіксовану ціну на електроенергію для всіх  побутових споживачів. Таким чином, припиняє дію пільговий тариф на споживання електроенергії до 100кВт на місяць, а також скасовано пільгові тарифи для окремих груп населення
 
Марина САВЧЕНКО
Фото автора.