Наразі курс валют в Україні стабілізувався. Однак що буде з гривнею на фоні низки потрясінь у світі та всередині країни?
 
Оптимістичний початок травня
Національний банк України встановив на середу, 7 травня, офіційний курс долара до гривні на рівні 41,45 грн/дол., тобто гривня зміцнилася на 15 копійок, порівняно з попереднім показником.
Як повідомляється на сайті Нацбанку, щодо європейської валюти гривня також посилила позиції: офіційний курс на середу установлено на рівні 46,96 грн за один євро, тобто гривня додала 23 копійки.
Щодо готівкового курсу долара до гривні в банках України, то станом на 7 травня він знизився на 7 копійок і в середньому становить 41,80 гривні за долар. Продати американську валюту в банках сьогодні можна за середнім курсом 41,13 гривні за долар.
 
 
Середній курс євро до гривні сьогодні подешевшав на 17 копійок і складає 47,43 гривні за євро. Продати європейську валюту можна за курсом 46,73 гривні за євро.    
У валютних обмінниках України середня вартість долара сьогодні вранці становить 41,40 грн/дол., а продати долар можна за курсом 41,30 гривні. Курс готівкового євро в обмінниках сьогодні складає 47,32 грн/євро, а курс продажу - 47,15 грн/євро.
 
Як пише видання Курс України, перші травневі дні принесли тишу та спокій на валютний ринок. Попри бурхливі події, що відбуваються на світових фінансових ринках, в Україні коливання курсу національної валюти стали набагато меншими.На валютному ринку настало літо, йдеться в матеріалі.
 
Директор департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності Глобус Банку Тарас Лєсовий розповів у розмові з УНІАН, що наразі немає потенційних загроз, які могли б різко і кардинально змінити ситуацію на українському валютному ринку.
 
.
 
За його прогнозом, до 11 травня курс долара перебуватиме в межах 41,2 - 41,6 гривні за долар на міжбанку та 41,2 - 41,6 гривні за долар на готівковому ринку. Курс євро коливатиметься від 45 до 48 грн/євро на міжбанку та 45 до 48 грн/євро на готівковому ринку.
 
"Початок травня буде досить оптимістичним: курсові коливання не вирізнятимуться новизною, а попит може бути суттєво меншим, що дасть змогу Нацбанку дещо послабити свій вплив на ринок. Наразі відсутні потенційні загрози, які б могли радикально змінити ситуацію на ринку", - каже Лєсовий.
 
На горизонті – стабільність
Експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин прогнозує, що до кінця першої декади травня нинішня ситуація на ринку збережеться. Але надалі для гривні настануть не дуже сприятливі часи.
Пендзін в розмові з ТСН пояснює, що Нацбанк наразі стримує високу інфляцію відносно низьким і стабільним курсом долара, тому коливання готівкового курсу будуть на рівні статистичної похибки. Але у травні інфляція зменшиться, бо на ринок масово надійде дешева сезонна городина не з теплиць, а з відкритого ґрунту. І от тоді, на думку Пендзіна, регулятор може підвищити офіційний курс долара. А готівковий курс, відповідно, може повернутися на рівень 42 грн/долар.
 
 
"Так би мовити, долар подорожчає завдяки подешевшанню городини",- каже Пендзин.
Щодо всього другого кварталу 2025 року (квітень-червень), то ситуація на українському валютному ринку буде залишатися відносно стабільною, прогнозує віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов в розмові з Liga.net. Він додає, що в цей період Нацбанк пильнуватиме за ринком, а вжиті монетарні заходи разом з чинною стратегією "керованої гнучкості" можуть мінімізувати поточні курсові коливання.
 
Окрім монетарних змін та ефективності режиму "керованої гнучкості", важливим фактором, що може позначитися на валютному ринку, експерт називає коливання курсу долара разом з підвищенням ролі інших надійних валют (швейцарського франка чи британського фунта стерлінгів) і ситуативну переорієнтацію інвесторів на ринок дорогоцінних металів, ціни на якому досягли історичних максимумів.
 
Мамедов додав, що запровадження нових мит США може стати причиною ситуативного ослаблення долара. Втім він переконаний, що ані долару, ані євро не загрожує системний "обвал", адже ці валюти є і будуть досить міцними, а їх вартість підкріплена роллю США та ЄС у світовій економіці.
 
 
Банкір очікує, що у другому кварталі коридор валютних змін офіційного курсу складе в середньому 41,8-42,8 грн/дол. Відтак з початку року і до липня офіційний курс долара потенційно зросте щонайбільше на 1,8%.
 
Водночас, за його словами, спрогнозувати розвиток подій на фронті та перспективи завершення війни складно. Непередбачувані дії ворога ускладнюють оцінку завданої шкоди економіці та інфраструктурі.
І саме тому експертам важко давати більш далекосяжні прогнози.
 
Світові валютні ралі неминучі
Світовий валютний ринок і надалі лихоманитиме, що позначиться на курсі євро в Україні, пише аналітик Олексій Козирев в матеріалі для Мінфін. Глобальні торгові війни, посилення військової напруженості зі збільшенням кількості "гарячих" точок, майбутнє засідання ФРС США щодо відсоткових ставок – це навіть не повний перелік драйверів валютних ралі за парою євро/долар, зазначає експерт.
 

 
Він додає, що і в Україні вистачає викликів на майбутнє. З одного боку, міжнародна фінансова допомога від ЄС та МВФ зараз надходить своєчасно та в повному обсязі. З іншого - до додаткових викликів на початку травня можна віднести складні переговори з власниками українських ВВП-варантів щодо їхньої реструктуризації, а також внутрішні виклики, пов'язані зі збільшенням військових витрат. Чинник невизначеності працюватиме проти гривні найближчим часом, пише Козирев.
 
Чи можна в таких умовах робити довгострокові прогнози курсу валют? Експерти кажуть, що це вкрай важко. Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас під час брифінгу "Фінансова стабільність та валютні виклики: що чекає українців у 2025 році?" в Укрінформ назвав орієнтовний курс гривні до кінця червня 2025 року. На його думку, він коливатиметься в межах 41,2-41,5 грн/дол., а з другої половини року можливий традиційний сезонний розворот у бік девальвації.
 
Таку сезонність він пояснює значною часткою АПК в українській економіці.
"У нас в Україні є сезонний фактор, коли з літа до кінця року українська гривня девальвує. В українській економіці аграрний сектор займає велику частку. І коли аграрії готуються до посівної, вони можуть закуповувати більше паливно-мастильних матеріалів або посівного матеріалу",- сказав експерт.
Дубас підкреслив, що Нацбанк має достатньо резервів для контролю валютного курсу та недопущення різких коливань. Крім того експерт не погоджується з показником, закладеним Міністерством фінансів у проєкт державного бюджету на 2025 рік, - 45 грн/дол.
 
 
"Сьогодні ми маємо ₴41 за американский долар. Я думаю, що до кінця року гривня може девальвувати, але я переконаний, що вона не девальвує до 45 грн/дол.",- підсумував президент АУБ.
На думку ж аналітиків видання Курс України, найближчим часом ціна на долар в Україні суттєво не змінюватиметься. А от євро цілком залежатиме від того, як розвиватимуться події з тарифними війнами США.
 
Якщо домовитися не вдасться, долар у світі продовжуватиме дешевшати, а ціна євро - повзти вгору, йдеться в матеріалі. Якщо ж Трамп порозуміється і "укладе угоду" з Китаєм, долар у світі може почати відвойовувати втрачені позиції. В Україні він навряд чи подорожчає, а от євро може подешевшати.
Валерія Шипуля